DI/100000/451/123/2011/5 - Nie podleganie przez studentów ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 kwietnia 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/123/2011/5 Nie podleganie przez studentów ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1147) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku: uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 1 marca 2011 r. doręczonym dnia 4 marca 2011 r. przez (...) Sp. z o.o., z siedzibą w (...) w przedmiocie ustalenia czy na spółce jako płatniku składek od dnia 15 lutego 2011 r. spoczywa obowiązek naliczania, deklarowania oraz opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, w tym składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od wynagrodzenia wypłacanego dla studentki w wieku 20 lat na podstawie zawartej umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Dnia 4 marca 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w (...) wpłynął wniosek (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) z dnia 1 marca 2011 r. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 25 marca 2011 r. doręczonym, dnia 28 marca 2011 r.

Wnioskodawca wskazał, iż w dniu 15 lutego 2011 r. prezes zarządu spółki Anna (...) zawarła w imieniu strony umowę zlecenia z Panią (...) która to osoba jest też wspólnikiem spółki posiadającym 3.080 udziałów spółki, z ogólnej liczby udziałów w ilości 28.000 oraz też pełni w spółce funkcje prokurenta oraz i jest córką prezesa zarządu spółki. W ramach zawartej umowy zlecenia Pani (...) będzie wykonywać zlecone prace biurowo administracyjne. Za pełnienie funkcji prokurenta spółki oraz wykonywanie czynności biurowo administracyjnych Pani (...) otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie 1.400,00 zł. Pani Paulina na dzień zawarcia umowy zlecenia jest studentką oraz nie jest zatrudniona przez innego pracodawcę na podstawie umowy o pracę lub też umowy cywilnoprawnej. Od wypłaconego wynagrodzenia za miesiąc luty 2011 r. spółka naliczyła oraz pobrała należne składki na ubezpieczenia społeczne (rentowe i emerytalne) oraz składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W uzupełnieniu wniosku wnioskodawca wskazał, iż Pani (...) nie była oraz nie jest zatrudniona na umowę o pracę w (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...), z którą to firmą w dniu 15 lutego 2011 r. zawarła umowę zlecenia.

W tym stanie faktycznym wnioskodawca stoi na stanowisku, że fakt, iż Pani (...) pełni odpłatnie funkcję prokurenta spółki oraz świadczy na rzecz strony pracę w zakresie wykonywanych zleconych prac biuro administracyjnych stanowi podstawę, iż ww. osoba, może zostać zaliczona do osób, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, co skutkuje, że może ona podlegać z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Wnioskodawca stwierdził, iż na spółce jako płatniku składek od dnia. 15 lutego 2011 r. spoczywa obowiązek naliczania, deklarowania oraz opłacania należnych składek na ubezpieczenia społeczne, w tym. składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Natomiast bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest, iż Pani (...) na dzień zawarcia umowy zlecenia nie ukończyła 26 lat oraz bez znaczenia jest także fakt, iż na dzień zawarcia umowy zlecenia ww. jest studentką.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 w związku z ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące, nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym., jeżeli są studentami do ukończenia 26 lat. Tym samym, zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy a contrario, osoby te nie podlegają również dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Jednocześnie zgodnie z art. 8 ust. 1 i 2a ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się osobę pozostająca w stosunku pracy, a także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy. Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.

Jeżeli pracownik, spełnia kryteria określone dla osób współpracujących dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany jako osoba współpracująca (art. 8 ust. 2 ww. ustawy). Przepis art. 8 ust. 11 ustawy stanowi, iż za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz zleceniobiorcami uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego.

O fakcie współpracy nie możemy jednak mówić w przypadku, gdy urnowa zlecenia zawierana jest przez bliskiego krewnego członka organu zarządzającego wieloosobową spółką kapitałową z ta spółką, a czynności wykonywane w ramach zawartej umowy świadczone są na rzecz spółki.

Przedstawione okoliczności faktyczne oraz treść przepisów prawa nie pozwalają na uznanie, iż na wieloosobowej spółce kapitałowej, która zawarła umowę zlecenia ze studentem do 26 roku życia, wobec którego nie można stwierdzić faktu współpracy, a która nie znajduje się w stosunku pracy z tą spółką, spoczywa obowiązek naliczania, deklarowania oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego dla tego studenta na podstawie ww. umowy zlecenia.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja, nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl