DI/100000/451/1216/2013 - Możliwość wyboru rodzaju działalności gospodarczej jako tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 września 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/1216/2013 Możliwość wyboru rodzaju działalności gospodarczej jako tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stanowisko zawarte we wniosku z dnia 14 sierpnia 2013 r. doręczonym dnia 3 września 2013 r. przedsiębiorcy Pani (...) prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą (...)

- uznaje za prawidłowe w przedmiocie możliwości wyboru rodzaju działalności gospodarczej jako tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych,

- uznaje za nieprawidłowe w przedmiocie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej po zmianie tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

UZASADNIENIE

Dnia 3 września 2013 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pani (...) prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczym w treści wniosku wskazała, iż od dnia (...) powstał dla niej obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu bycia wspólnikiem spółki komandytowej. Od tego dnia wnioskodawczyni opłacała składki od podstawy stanowiącej 60% przeciętnego wynagrodzenia (rejestracja spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym).

Od dnia (...) wnioskodawczym rozpoczęła prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej podlegającej rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej.

W tym stanie faktycznym wnioskodawczyni powzięła wątpliwości czy ma możliwość wyboru zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rodzaju działalności, z której będzie objęta obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi i czy w konsekwencji będzie mogła zmienić tytuł do tych ubezpieczeń ze wspólnika spółki komandytowej i ubezpieczać się z tytułu indywidualnej działalności gospodarczej.

Ponadto, wnioskodawczym powzięła wątpliwości, czy po zmianie tytułu ubezpieczenia będzie miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej.

W ocenie wnioskodawczyni może ona zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z tytułu bycia wspólnikiem spółki komandytowej na ubezpieczenie z tytułu prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej oraz po zmianie tytułu do ubezpieczeń społecznych będzie miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu indywidualnej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Jednocześnie zgodnie art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.), w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w przedmiocie możliwości wyboru rodzaju działalności gospodarczej jako tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 13 października o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) ubezpieczenia społeczne obejmują: ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa (ubezpieczenie chorobowe) ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (ubezpieczenie wypadkowe).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym, rentowym i wypadkowym objęte są osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące.

W myśl art. 8 ust. 6 pkt 1 i 4) tej ustawy, za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, a także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.

Z kolei dyspozycja treści art. 9 ust. 3 ww. ustawy stanowi, iż osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności.

Z tytułu prowadzenia pozostałych rodzajów pozarolniczej działalności nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Zatem, w przypadku prowadzenia kilku rodzajów działalności pozarolniczej działalności obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe powstaje z jednego wybranego tytułu. Nie można wywodzić z brzmienia tego przepisu, iż obowiązek opłacania składek na te ubezpieczenia został ograniczony do tego tytułu, który powstał najwcześniej. Zatem w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności jako wspólnik spółki komandytowej istnieje możliwość zmiany tytułu do opłacania składek w związku z rozpoczętą pozarolniczą działalnością gospodarczą. Należy jednak podkreślić, że w takiej sytuacji ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne (art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Natomiast, stanowisko przedsiębiorcy w przedmiocie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej po zmianie tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych uznać należy za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 18a ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących działalność gospodarczą, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Powyższe, nie ma zastosowania do osób, które:

1.

prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

2.

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej (zgodnie z art. 18a ust. 2 ww. ustawy).

Z powyższego wynika, że prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie przysługuje osobom, które w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej:

- prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,

- wykonywały działalność twórczą lub artystyczną.

- prowadziły działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- były wspólnikami jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich,

- prowadziły niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Przepis art. 18a ust. 2 pkt 1 ustawy przewiduje bowiem zakaz skorzystania z dobrodziejstwa przewidzianego w ust. 1 tego artykułu nie tylko w odniesieniu do osób, które prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą, ale także inną pozarolniczą działalność określoną w art. 8 ust. 6 pkt 2-5, a wskazaną powyżej.

Osoby te opłacają składki od zadeklarowanej kwoty nie niższej od 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalania kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wobec stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, z którego wynika, że zainteresowana od dnia pozostaje wspólnikiem w spółce komandytowej, i z tego tytułu opłaca składki na ubezpieczenia społeczne, stanowisko wnioskodawczyni. iż po zmianie tytułu do ubezpieczeń społecznych będzie miała prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu indywidualnej działalności gospodarczej w świetle powyższych należało uznać za nieprawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl