DI/100000/451/106/2011 - Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 marca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/106/2011 Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku: uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 24 lutego 2011 r. przez (...) prowadzącą działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej w (...) dotyczące prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Dnia 24 lutego 2011 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek (...) prowadzącej działalność gospodarczą jako wspólnik kancelarii radców prawnych (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zainteresowana wskazała, iż działalność gospodarczą prowadzi od 1 stycznia 2011 r. jako wspólnik spółki cywilnej w kancelarii radców prawnych. Jest to pierwsza działalność pozarolniczą zainteresowanej. Do dnia 31 grudnia 2010 r. (...) a była zatrudniona w tej spółce na podstawie umowy o pracę jako radca prawny. W ramach świadczonej umowy o pracę zainteresowana wykonywała wszelkie czynności związane z wykonywaniem zawodu radcy prawnego takie jak przyjmowanie klientów i udzielanie porad prawnych, reprezentowanie stron postępowań przed sądami oraz organami administracji, sporządzane pism procesowych oraz prowadzenie obsługi sekretariatu kancelarii.

Dnia 1 stycznia 2011 r. nastąpiła zmiana umowy spółki, w wyniku której jeden z dotychczasowych wspólników wystąpił ze spółki. W miejsce występującego wspólnika do spółki jako wspólnik przystąpiła (...). W związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach umowy spółki cywilnej nie uległ zmianie zakres czynności, które Pani (...) wykonywała w okresie zatrudnienia w spółce na umowę o prace.

Wątpliwości Pani (...) budzi fakt, czy w przypadku przystąpienia jako wspólnik do spółki cywilnej jest uprawniona do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

W tym stanie faktycznym (...) stoi na stanowisku, iż spełnia warunki do tego, aby skorzystać z prawa do ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu rozpoczętej w styczniu 2011 r. działalności gospodarczej jako wspólnik spółki cywilnej.

Zdaniem Pani (...) w jej przypadku nie zachodzą negatywne przesłanki wskazane w dyspozycji treści art. 18a ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) wyłączające prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Pani (...) argumentuje, iż pozarolniczą działalność gospodarcza którą prowadzi jako wspólnik spółki cywilnej jest jej pierwszą działalnością. Ponadto, działalność ta wykonywana w ramach spółki cywilnej, w której uprzednio była zatrudniona na podstawie umowy o pracę, nie stanowi w ocenie zainteresowanej wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy, ale jest to działalność wykonywana na własną rzecz.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez Panią (...) we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 18a ust. 1. wyżej cytowanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących działalność gospodarczą, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Powyższe, nie ma zastosowania do osób, które:

1.

prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

2.

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej (zgodnie z art. 18a ust. 2 ww. ustawy).

W świetle przywołanego przepisu wskazać należy, iż Pani (...) będącej wspólnikiem spółki cywilnej w zakresie prowadzonej przez nią działalności gospodarczej przysługuje uprawnienie do zadeklarowania w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych jej prowadzenia składek na ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe, których podstawa wymiaru jest nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Z uwagi na fakt, iż pozarolniczą działalność gospodarcza Pani (...) jest pierwszą działalnością gospodarczą, której prowadzenia się podjęła, przyjąć należy, iż spełniony jest pierwszy z warunków, o którym mowa w. art. 18a ust. 2 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Należy przy tym podnieść, iż poprzez zawarcie umowy spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przy czym osiągnięcie tego celu możliwe będzie głównie poprzez podjęcie się prowadzenia działalności gospodarczej. Strony umowy spółki cywilnej stają się z mocy praw wspólnikami tej spółki uzyskującymi w momencie dokonania rejestracji w organie ewidencyjnym status przedsiębiorców. Statusu przedsiębiorcy nie uzyskuje więc w tym stanie rzeczy sama spółka, co prowadzi w konsekwencji do tego, iż podmiotowi temu (w sytuacji gdy nie zatrudnia pracowników) nie sposób przyznać przymiotu pracodawcy. Wspólnik spółki cywilnej (nawet w przypadku świadczenia uprzednio na jej rzecz pracy) podejmujący się prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tej spółki działa w rzeczywistości wprawdzie w imieniu spółki, ale na swoją rzecz. Okoliczność ta przesądza o tym, iż w kontekście art. 18a ust. 2 pkt 2 Pani (...) stając się wspólnikiem spółki cywilnej, nie świadczy pracy na rzecz byłego pracodawcy, lecz na swoją rzecz jako przedsiębiorcy prowadzącego swoją działalność gospodarczą.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń w Gdańsku z siedzibą w Gdyni.

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl