DI/100000/451/1013/2013 - Wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 sierpnia 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/1013/2013 Wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...) złożonym w dniu 16 lipca 2013 r. uzupełnionym w dniu 12 sierpnia 2013 r., a dotyczącym wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości wypłacanych pracownikom na podstawie Zarządzenia Dyrektora spółki nagród jubileuszowych.

UZASADNIENIE

Dnia 16 lipca 2013 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 10 lipca 2013 r. złożony przez przedsiębiorcę (...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż wypłaca swoim pracownikom nagrody jubileuszowe. Nagrody te są świadczeniem pieniężnym wypłacanym nie częściej niż raz na 5 lat, do którego pracownicy nabywają prawo w następstwie osiągnięcia określonego stażu pracy, tj. przepracowania konkretnego czasu wyrażonego w latach. W okresie do końca 2012 r. nagrody jubileuszowe były wypłacane przez spółkę na podstawie obowiązującego w spółce Regulaminu Wynagradzania. Począwszy od 2013 r. podstawa prawna wypłaty nagród uległa zmianie, nagrody te są obecnie wypłacane na podstawie Zarządzenia Dyrektora spółki, do którego przeniesione zostały zapisy dotyczące wypłaty przedmiotowych nagród. Zarządzenia Dyrektora wydawane będą co roku określając zasady przyznawania nagród jubileuszowych obowiązujące w danym roku lub ustalając brak nagród w tymże roku. Jednakże bez względu na to, czy nagrody jubileuszowe będą w danym roku faktycznie wypłacane każdy z pracowników może otrzymać nagrodę jubileuszową nie częściej niż raz w ciągu 5 lat, Stan faktyczny dotyczy (...) Sp. z o.o. Oddział (...) w (...).

Dodatkowo do wniosku spółka załączyła szereg dokumentów regulujących kwestię wypłat nagród jubileuszowych dla swoich pracowników.

Na tle powyższego stanu faktycznego wnioskodawca powziął wątpliwość, czy wypłacane na podstawie Zarządzenia Dyrektora nagrody jubileuszowe stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jednocześnie spółka zajęta stanowisko, zgodnie z którym nagrody jubileuszowe wypłacane na podstawie Zarządzenia Dyrektora nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wnioskodawca argumentuje, iż zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.), wolne od składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne są nagrody jubileuszowe (gratyfikacje) które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.

Zdaniem przedsiębiorcy przesłanki wskazane w ww. przepisie są spełnione, bowiem nagrody jubileuszowe są świadczeniem które pracodawca wypłaca w związku ze stażem pracy, a nie z tytułu innych okoliczności (np jubileuszu firmy). Ponadto nagrody te nie są stawiane do dyspozycji pracownika na podstawie indywidualnej decyzji pracodawcy podejmowanej ad hoc, lecz wynikają z jasnych i sformalizowanych zasad ich przyznawania uregulowanych w zakładowym źródle prawa pracy, jakim jest Zarządzenie Dyrektora Spółki, bowiem w ocenie wnioskodawcy, bez znaczenia pozostaje fakt, że podstawą prawną wypłaty tych nagród jest Zarządzenie Dyrektora, a nie Regulamin Wynagradzania czy układ zbiorowy pracy. Jednocześnie przedsiębiorca podkreśla, że pomimo, iż Zarządzenia Dyrektora określające zasady przyznawania nagród wydawane będą co roku, to przestrzegana jest obecnie i będzie przestrzegana w przyszłości nadrzędna zasada, zgodnie z którą uprawnienie do nagrody jubileuszowej nie może przysługiwać pracownikowi częściej niż raz w ciągu 5 lat. Konkludując spółka stwierdza, że nagrody jubileuszowe wypłacane w przedstawionych wyżej okolicznościach (tekst jedn.: w oparciu o zasady wynikające z Zarządzenia Dyrektora Spółki) są wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a co zostało potwierdzone w interpretacjach wydanych przez ZUS w podobnych do przedstawionego stanach faktycznych, np. w piśmie z dnia 10 sierpniu 2011 r. nr WPI/200000/451/525/2011, piśmie z dnia 7 lipca 2011 r. nr WPI/200000/451/411/2011, jak też w piśmie z dnia 9 czerwca 2011 r. nr DI/100000/451/333/2011/KG.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 6 sierpnia 2013 r. (wpływ do Oddziału ZUS w Gdańsku dnia 12 sierpnia 2013 r.) przedsiębiorca wskazał, że wartość nagród jubileuszowych wypłacanych pracownikom spółki począwszy od 2013 r., stanowi przychód w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko przedsiębiorcy zawarte we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r. Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.), w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.). Za przychody ze stosunku pracy uważa się: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz

wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności; wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników nie stanowią natomiast przychody wskazane w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jak również wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. W myśl zaś § 2 ust. 1 pkt 1 wskazanego powyżej rozporządzenia, z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wyłączone są te przychody uzyskane tytułem nagrody jubileuszowej (gratyfikacji) jeżeli według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Przepis ten znajduje zastosowanie zarówno w sytuacji, gdy uprawnienie do nagrody jubileuszowej wynika Regulaminu wynagradzania, jak również w sytuacji, gdy uprawnienie powyższe jest przyznawane corocznie na mocy zarządzenia Dyrektora Spółki.

Z powyższego wywieść należy, iż decydujące znaczenie w kontekście zwolnienia tego typu świadczeń pieniężnych z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ustawodawca przypisał periodycznemu (nie częstszemu niż co 5 lat) nabywaniu przez pracownika prawa do ich uzyskania na podstawie wewnętrznych przepisów obowiązujących u pracodawcy. Bez znaczenia prawnego pozostaje natomiast okoliczność, iż uprawnienie do ich przyznawania wynika z wydawanego corocznie Zarządzenia Dyrektora Spółki, które w danym roku może wyłączać wypłatę nagród jubileuszowych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia,

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Sądu Okręgowego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl