DI/100000/43/954/2017

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 sierpnia 2017 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/954/2017

Na podstawie art, 10 ust. 1 1 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r., o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., pαz. 1829 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 963 z późn. zm.), Zakład ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stanowisko zawarte we wniosku (...) z dnia 26 lipca 2017 r. doręczonym dnia 28 lipca 2017 r.:

1.

uznaje za prawidłowe w części dotyczącej obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, a także ubezpieczenie chorobowe za osobę, z którą została zawarta umowa o świadczenie usług zarządzania, która nie prowadzi działalności gospodarczej oraz, dla której umowa ta jest jedynym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych,

2.

odmawia wydania pisemnej interpretacji w części dotyczącej potwierdzenia prawidłowości Sporządzenia dokumentów zgłoszeniowych i wyrejestrowujących za osoby, z którymi spółka zawarła umowy zarządzania,

3.

odmawia wydania pisemnej interpretacji w części dotyczącej ustalenia prawa do wypłaty zasiłku chorobowego dla członków zarządu, z którymi zwarto umowy o świadczenie usług.

UZASADNIENIE

Dnia 28 lipca 2017 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku Wpłynął wniosek złożony przez (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, iż jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. (...) udziałów w Spółce posiada Gmina Miasta (...).

Prezes Zarządu oraz Członek Zarządu są osobami fizycznymi, które posiadają miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Nie są zarejestrowani jako przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w CEIG. Do (...) zatrudnieni byli na umowę o pracę. W związku z wejściem w życie w dniu 9 września 2016 r. przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz. U. z 2016 r. poz. 1202) pełnienie funkcji Prezesa Zarządu lub Członka Zarządu może mieć miejsce wyłącznie w ramach umowy o świadczenie usług zarządzania na czas pełnienia funkcji, z obowiązkiem świadczenia osobistego takiego członka zarządu. Prezes Zarządu i Członek Zarządu zawarli umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania. Zgodnie z jej treścią Członkowie Zarządu będą sprawować w Spółce funkcję na podstawie Aktu Powołania.

Spółka w drodze zawarcia umowy powierza Zarządzającemu świadczenie usług zarządzania wynikających z Aktu Założycielskiego oraz obowiązujących przepisów, a Zarządzający świadczenie usług zarządzania w Spółce na tych warunkach przyjmuje do realizacji. Realizacja przez Zarządzającego powierzonych zadań będzie następowała przy wykorzystaniu zasobów rzeczowych, finansowych i organizacyjnych Spółki.

Wnioskodawca wskazał, że świadczenie usług zarządzania będzie polegało w szczególności na:

1.

Działaniu w imieniu i na rzecz Spółki.

2.

Prowadzeniu spraw Spółki we wszystkich aspektach jej działalności w sposób zgodny z Aktem Założycielskim i Uchwałami organów Spółki oraz obowiązującymi przepisami* Regulaminami Wewnętrznymi i innymi przepisami obowiązującymi w Spółce, współdziałając z pozostałymi Członkami Zarządu Spółki.

3.

Reprezentowaniu Spółki wobec podmiotów trzecich zgodnie ze sposobem reprezentacji wynikającym z Aktu Założycielskiego, reprezentowaniu Spółki wobec jej pracowników.

4.

Realizacji Celów Zarządczych i innych stawianych przed Spółką oraz realizacji misji publicznej lub zadań o charakterze użyteczności publicznej.

Zobowiązania Zarządzającego:

1.

Zarządzający zobowiązuje się do świadczenia usług zarządzania osobiście bez względu na to, czy będzie działał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy też działalności wykonywanej osobiście i nie jest uprawniony do powierzenia ich wykonywania osobie trzeciej.

2.

Zaciągania zobowiązań i rozporządzania prawami w imieniu Spółki i na jej rzecz zgodnie z Aktem Założycielskim Spółki i uwzględnieniem wymogów Kodeksu spółek handlowych, racjonalnego gospodarowania środkami finansowanymi Spółki,

3.

Opracowywania zgodnie z regulacjami obowiązującymi w Spółce rocznych i wieloletnich planów rzeczowo-finansowych, a po zatwierdzeniu przez właściwy organ Spółki ich wykonywania. Wykonywania Uchwał organów Spółki, chyba że ich wykonanie stanowiłoby naruszenie przepisów prawa. 4. Prowadzenia spraw, w tym sądowych, administracyjnych, niezbędnych do obrony interesów Spółki, w szczególności poprzez reprezentowanie Spółki w postępowaniach, udzielanie stosownych pełnomocnictw.

5.

Zarządzający zobowiązuje się do wykonywania usług zarządzania z najwyższą starannością, sumiennością, profesjonalizmem, z zachowaniem lojalności wobec Spółki 1 dbałości o materialne i niematerialne interesy Spółki, przy przyjęciu zasady podejmowania ryzyka uzasadnionego gospodarczo, finansowo i prawnie, a nadto zobowiązuje się działać zgodnie z przepisami prawa, Aktu Założycielskiego, Regulaminu Zarządu oraz Innych regulaminów I przepisów wewnętrznych obowiązujących w Spółce.

6.

Zarządzający zobowiązuje się do wykonywania usług zarządzania w sposób ciągły prowadzący do rozwoju Spółki, realizacji wizji, misji, strategii i celów postawionych Spółce, zarządzania wartością Spółki, ryzykami, zmianami w Spółce, wzmacniania pozycji Spółki na rynku, a także kreowania, wzmacniania pozytywnego wewnętrznego i zewnętrznego wizerunku Spółki.

7.

Zarządzający jest uprawniony do uczestniczenia w konferencjach, seminariach i innych wydarzeniach, o ile ich zakres, tematyka jest związana z działalnością Spółki. W przypadku konieczności prezentowania wiedzy, osiągnięć z obszaru działania Spółki Zarządzający jest zobowiązany do aktywnego udziału w wyżej wymienionych wydarzeniach. Koszty udziału Zarządzającego w wyżej wskazanych wydarzeniach ponosi Spółka.

8.

Zarządzający zobowiązuje się współdziałać z innymi organami Spółki oraz pozostałymi Członkami Zarządu.

9.

Zarządzający zobowiązuje się do przestrzegania zakazu konkurencji, Tajemnicy Przedsiębiorstwa oraz nieudostępniania osobom nieuprawnionym Informacji Poufnych.

10.

Zarządzający zobowiązuje się do niezwłocznego poinformowania Rady Nadzorczej Spółki o zdarzeniach mogących mieć negatywny wpływ na działalność Spółki, a w szczególności o sytuacjach mogących spowodować brak płynności finansowej Spółki oraz o zaprzestaniu płacenia przez Spółkę zobowiązań.

Miejsce i czas wykonywania umowy:

1.

Miejscem wykonywania Umowy przez Zarządzającego Jest siedziba Spółki oraz każde inne miejsce na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami, w którym zaistnieje konieczność wykonywania zadań związanych z działalnością Spółki.

2.

Świadczenie usług zarządzania przez Zarządzającego jest wykonywane w warunkach pełnej dyspozycyjności, a w siedzibie Spółki następuje w takich ramach czasowych jakie są niezbędne do zarządzania Spółką zgodnie z treścią niniejszej Umowy.

3.

Zarządzający jest zobowiązany do dokumentowania swojej obecności w siedzibie Spółki, w innych miejscach świadczenia usług, wyjazdów w celu wykonywania usług zarządzania oraz dni innej przerwy w świadczeniu usług zarządzania poprzez podpisywanie ewidencji prowadzonej przez Spółkę.

4.

Świadczenie usług zarządzania poza siedzibą Spółki nie może zakłócić płynnego funkcjonowania Spółki, w takim wypadku Zarządzający zobowiązany jest pozostawać ze Spółką w stałym kontakcie telefonicznym oraz e-mailowym.

5.

Świadczenie usług zarządzania przez Zarządzającego poza siedzibą Spółki trwające nieprzerwane (...) dni robocze i więcej wymaga uzyskania zgody Rady Nadzorczej zgodnie z procedurami obowiązującymi w Spółce. W przypadku braku możliwości uzyskania zgody Rady Nadzorczej Spółki z przyczyn o charakterze obiektywnym. Zarządzający zobowiązany jest zgłosić wyżej wskazane okoliczności Przewodniczącemu Rady Nadzorczej, a w przypadku jego nieobecności innemu Członkowi Rady Nadzorczej Spółki.

6.

Świadczenie usług zarządzania przez Zarządzającego jest wykonywane w warunkach pełnej dyspozycyjności, a w siedzibie Spółki następuje w takich ramach czasowych, jakie są niezbędne do zarządzania Spółką zgodnie z treścią niniejszej Umowy.

7.

Zarządzający jest zobowiązany do dokumentowania swojej obecności w siedzibie Spółki, w innych miejscach świadczenia usług, wyjazdów w celu wykonywania usług zarządzania oraz dni innej przerwy w świadczeniu usług zarządzania poprzez podpisywanie ewidencji prowadzonej przez Spółkę przy czym dopuszcza się podpisanie przez Zarządzającego ewidencji zbiorczej za dany miesiąc kalendarzowy.

8.

Zarządzający jest uprawniony do dni przerwy w świadczeniu usług zarządzania w okresie roku kalendarzowego przypadającego na dni robocze z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przewidzianego niniejszą Umową.

Cele zarządcze:

1. Zarządzający zobowiązuje się realizować wyznaczone przez Zgromadzenie Wspólników i uszczegółowione przez Radę Nadzorczą Spółki Cele Zarządcze Spółki, określone w rocznej lub dłuższej perspektywie.

Zobowiązania Spółki:

1.

Spółka zobowiązuje się do współpracy z Zarządzającym w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonywania zobowiązań Zarządzającego wynikających z niniejszej Umowy, Aktu Założycielskiego oraz przepisów prawa, Regulaminów Wewnętrznych obowiązujących w Spółce, a w szczególności do zapewnienia rzeczowych, finansowych, organizacyjnych zasobów Spółki, w tym zasobów pracowników oraz osób realizujących czynności faktyczne i prawne na podstawie innych tytułów prawnych aniżeli umowa o pracę, udzielania wszelkich niezbędnych informacji przez pracowników Spółki oraz udzielania informacji o stanowiskach organów Spółki, udostępniania dokumentów będących w zasobach Spółki.

2.

Przekazania Zarządzającemu urządzeń technicznych, wyposażenia oraz innego mienia Spółki niezbędnego do realizacji usług zarządzania, zapewnienia samodzielnego pomieszczenia biurowego o standardzie stosownym do wykonywanej funkcji Członka Zarządu wraz z możliwością korzystania z części wspólnych budynku, w którym znajduje się siedziba Spółki, zapewnienia materiałów biurowych oraz możliwości korzystania z ogólnodostępnych urządzeń technicznych w Spółce

3.

Dokonywania czynności utrzymania, konserwacji, serwisu, przeglądów, naprawy, wymiany części eksploatacyjnych urządzeń technicznych, wyposażenia oraz innego mienia Spółki przekazanego Zarządzającemu do korzystania, dokonywania aktualizacji oprogramowania, ubezpieczenia tego mienia i pokrywania wszelkich kosztów W tym zakresie.

4.

Zgłoszenia Zarządzającego do ubezpieczenia społecznego (emerytalnego, rentowego), wypadkowego, dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ubezpieczenia zdrowotnego oraz opłacania składek obciążających. Spółkę i pobranych od Zarządzającego. Opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

Wynagradzanie Zarządzającego:

1.

Z tytułu wykonywania usług zarządzania przez Zarządzającego objętych niniejszą Umową oraz sprawowania funkcji Członka Zarządu w Spółce Zarządzającemu należne jest wynagrodzenie składające się ż części stałej, stanowiącej wynagrodzenie miesięczne podstawowe oraz części zmiennej wynagrodzenia, stanowiącej wynagrodzenie uzupełniające za rok obrotowy Spółki.

2.

Część stała wynagrodzenia płatna jest z dołu po zakończeniu miesiąca kalendarzowego. Przedmiotowa umowa nie została zawarta w ramach prowadzonej przez członków zarządu działalności gospodarczej, gdyż takiej działalności członkowie zarządu nie prowadzą. Umowa zawarta z wnioskodawcą stanowi Jedyny tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Zgodnie z umową od wypłaconych wynagrodzeń (wynagrodzenia miesięcznego podstawowego oraz wynagrodzenia uzupełniającego za rok obrotowy Spółki) Wnioskodawca zobowiązany jest do naliczania, pobierania r odprowadzania do właściwego urzędu skarbowego należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,

Wnioskodawca wskazał, że przedmiotowa umowa nie została zawarta w ramach prowadzonej przez członków zarządu działalności gospodarczej, gdyż takiej działalności członkowie zarządu nie prowadzą. Umowa zawarta z wnioskodawcą stanowi jedyny tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Zgodnie z umową od wypłaconych wynagrodzeń (wynagrodzenia, miesięcznego podstawowego oraz wynagrodzenia uzupełniającego za rok obrotowy Spółki) Wnioskodawca zobowiązany jest do naliczania, pobierania i odprowadzania do właściwego urzędu skarbowego należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne,

We własnym stanowisku w sprawie przedsiębiorca wskazał, że w jego ocenie kontrakt menadżerski - umowa o świadczenie usług zarządzania jest umową cywilnoprawną nienazwaną, polegającą na świadczeniu usług, do której odpowiednio stosuje się przepisy o zleceniu. Świadczący usługi zarządzania w zamian za wynagrodzenie sprawuje zarząd nad Spółką, a zatem podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, zdrowotnemu i wypadkowemu dodatkowo może dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia chorobowego, Podstawę składek na ubezpieczenie społeczne członków zarządu stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskanych z tytułu zawartej umowy o świadczenie usług zarządzania. Zdaniem Wnioskodawcy Spółka powinna za członków zarządu odprowadzić składki emerytalną, rentową, zdrowotną i ewentualnie dobrowolnie chorobową, Dodatkowo na ogólnych zasadach Wnioskodawca powinien opłacać składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Z uwagi, iż członkowie zarządu osiągają jedynie przychody z umowy o świadczenie usług zarządzania (kontraktuj to nie dochodzi do zbiegu ubezpieczeń. Ustawa o ubezpieczeniu społecznym traktuje przychody z tytułu kontraktu zawartego z członkiem zarządu spółki prawa handlowego na równi z przychodami ze stosunku pracy (uchwała Sądu Najwyższego mająca moc zasady prawnej z dnia 17 czerwca 2018 r. sygn. akt III UZP 2/15), W uzasadnieniu do przedmiotowej uchwały SN stwierdził, "że działalność menedżera nie ma przymiotu samodzielności, skoro działa on w ramach struktury organizacyjnej zarządzanej spółki, w istocie nie ponosi kosztów swojej działalności, jego wynagrodzenie nie jest uzależnione od ekonomicznego ryzyka. Działa on w imieniu i na rzecz zarządzanej spółki, a więc właściwie bez ryzyka co do popytu, konkurencji czy ostatecznego rezultatu własnego przedsiębiorstwa."

Ponadto, w ocenie Wnioskodawcy członkowie zarządu do dnia (...) byli zatrudnieni na umowę o pracę. W związku z wejściem w życie w dniu 9 września 2016 r., przepisów ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz. U. z 2016 r. poz. 1202) od (...) członkowie zarządu zaczęli pełnić funkcje członków zarządu na mocy umowy o świadczenie usług zarządzania. W związku z powyższym przekazano do ZUS dokument ZWUA wyrejestrowujący z ubezpieczeń społecznych członków zarządu z dniem (...) kod tytułu ubezpieczeń 01 10 00, kod przyczyny wyrejestrowania 100; oraz zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego członków zarządu ZUA od dnia (...) z kodem ubezpieczenia 04 11 00.

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z tym, że członków zarządu zgłoszono do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i nie nastąpiła przerwa w powyższym ubezpieczeniu, w razie choroby, zasiłek chorobowy przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Zasiłek chorobowy członkom zarządu w danym roku kalendarzowym wypłaca płatnik składek (zleceniodawca), który na dzień 30 listopada poprzedniego roku zgłosi! do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 ubezpieczonych. Dowodem do tej wypłaty jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawione na druku ZUS ZLA.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje;

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności w części dotyczącej obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, a także ubezpieczenie chorobowe za osobę, z którą została zawarta umowa o świadczenie usług zarządzania, która nie prowadzi działalności gospodarczej oraz, dla której umowa ta jest jedynym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r., □ swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek 0 wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie z art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek, Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Mocą niniejszej decyzji Zakład nie przyznaje natomiast jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego. W postępowaniu wszczętym wskutek wniesienia wniosku Zakład zobligowany jest wydać interpretację treści przepisów prawa ca do zakresu i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do indywidualnej sytuacji wskazanej we wniosku, nie może podważać stanu faktycznego, uzupełniać go, zmieniać w oparciu o inne źródła, czy też wiedzę znaną organowi z urzędu. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego. Wydając pisemną interpretację Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę oświadczenia, którymi jest związany.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W art. 6 ust. 1 tej ustawy prawodawca wskazał katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

W przedstawionym stanie faktycznym osoby, o których mowa we wniosku świadczą usługi zarządcze na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług, przy czym należy również wyjaśnić, iż co do zasady umowa o zarządzanie spółką Jest w istocie umową nienazwaną o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia, W myśl postanowień art. S ust. 1 pkt 4 powyższej ustawy, osoby fizyczne, które na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej świadczą pracę na postawie umowy agencyjnej, lub umowy zlecenia podlegają z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, o ile nie są uczniami gimnazjów, szkól ponadpodstawowych oraz studentami do ukończenia 26 roku życia.

Osoba zarządzająca z tytułu wykonywania kontraktu menedżerskiego stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 12 ust 1 w związku z art. 13 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania zarządu do dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla tej osoby dobrowolne o czym stanowi art. 11 ust. 2 wskazanej ustawy.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 w zw. z art. 18 ust. 3 oraz w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób wykonujących swą pracę w oparciu o umowę o świadczenie usług, do której zastosowanie znajdują przepisy kodeksu cywilnego odnośnie umowy zlecenia (w tym w oparciu o umowy o zarządzenie) stanowi przychód z tytułu tej umowy, jeżeli w umowie zlecenia określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie. Przychodami na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są w myśl jej art, d pkt 9 przychody w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych Z tytułu: zatrudnienia w ramach stosunku pracy, pracy nakładczej, służby, wykonywania mandatu posła lub senatora, wykonywania pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia integracyjnego i stypendium wypłacanych bezrobotnym oraz stypendium sportowego, a także z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności oraz umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, Jak również z tytułu współpracy przy tej działalności lub współpracy przy wykonywaniu umowy oraz przychody z działalności wykonywanej osobiście przez osoby należące do składu rad nadzorczych, niezależnie od sposobu ich powoływania.

W świetle powyższych, jeżeli umowa o świadczenie usług jest jedynym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, dla osoby która nie prowadzi działalności gospodarczej, należy z tytułu tej umowy Opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, a także ubezpieczenie chorobowe jeżeli osoba taka dobrowolnie zgłosi się do tego ubezpieczenia.

Jak wynika z treści wniosku osoby wykonujące umowę o świadczenie usług nie będą posiadały innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych poza ta umową, oraz nie będą prowadziły działalności gospodarczej,

Tym samym, stanowisko przedsiębiorcy wskazujące, na obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, a także ubezpieczenie chorobowe z tytułu umowy o świadczenia usług zawartej z osobami, o których mowa we wniosku uznać należy za prawidłowe.

Natomiast w części dotyczącej potwierdzenia prawidłowości sporządzenia dokumentów zgłoszeniowych i wyrejestrowujących za osoby, z którymi spółka zawarła umowy zarządzania oraz w części dotyczącej ustalenia prawa do wypłaty zasiłku chorobowego, dla członków zarządu, z którymi zawarto umowy o świadczenie usług, Zakład odmawia wydania pisemnej interpretacji.

Jednoznaczny sposób ujęcia w art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w zw. z art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przez ustawodawcę zakresu przedmiotowego wniosków o wydanie pisemnej interpretacji, uniemożliwia Zakładowi wydanie interpretacji w sprawach związanych z zasadami zgłaszania do ubezpieczeń społecznych t ubezpieczenia zdrowotnego, w tym z zasadami składania, wypełniania dokumentacji ubezpieczeniowej, a także związanych z ustalaniem właściwego kodu tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Są to kwestie o charakterze technicznym, z których nie wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych lub braku obowiązku zgłoszenia danej osoby do ubezpieczeń społecznych na dokumencie ZUS ZUA jest konsekwencją istnienia lub braku obowiązku podlegania tym ubezpieczeniom. Dokonanie tej czynności lub też braku obowiązku zgłoszenia dla celów ewidencyjnych w Kompleksowym -Systemie informatycznym ZUS nie rozstrzyga o sprawach mogących stanowić przedmiot pisemne) interpretacji, a określonych w art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Czynność techniczna zgłoszenia do ubezpieczeń wypływa z ustalenia czy istnieje tytuł podlegania tym ubezpieczeniom społecznym i wiąże się jedynie z interpretacją art, 36 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Co istotne w trybie wydawania pisemnych Interpretacji brak jest możliwości dokonywania oceny konkretnych działań przedsiębiorcy pod kątem prawidłowości lub nieprawidłowości danego postępowania. Organ nie ma również obowiązku przedstawiania prawidłowego sposobu działania w danej sprawie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest, na gruncie ww. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zobligowany jodynie do oceny przedstawionego przez przedsiębiorcę stanowiska - dokonanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisów prawa mających zastosowanie na tle zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Ponadto, jednoznaczny sposób ujęcia przez ustawodawcę zakresu przedmiotowego wniosków o wydanie pisemnej interpretacji, uniemożliwia Zakładowi wydanie pisemnej interpretacji także w sprawach związanych z ustaleniem prawa do zasiłków chorobowych, czy też z ustaleniem od kiedy ubezpieczony nabywa prawo do tego zasiłku.

Interpretacja przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. d świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U, z 2016 r., poz. 372 ze zm.), wykracza poza ramy zakresu spraw określonych w art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Przedmiotem interpretacji mogą być tylko te sprawy, które odnoszą się bezpośrednio do zakresu i sposobu zastosowania wyłącznie tych przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne, nie zaś rozstrzygnięcie konkretnej sprawy administracyjnej.

Jednocześnie wskazać należy, iż niemożność wydania interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w powyższym zakresie nie oznacza, iż wnioskodawca pozbawiony jest możliwości uzyskania wyjaśnień ze strony Zakładu. Wnioskodawcy służy bowiem prawo do wystąpienia do właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Zakładu (w zakresie objętym jego kompetencjami) z zapytaniem na zasadach ogólnych regulowanych przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 23 z późn. zm.) w sprawie opisanej we wniosku. Zapytanie takie jest wolne od opłaty.

Ponadto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Informuje, iż nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie, obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, a także w zakresie obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy r Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, na co wskazuje treść ww. art. 83 d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W związku z czym w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego organ zawiadamia, Iż w przedmiotowej sprawie w zakresie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast w zakresie ustalenia obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych organem właściwym jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Takie podania złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...) Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl