DI/100000/43/916/2018

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 sierpnia 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/916/2018

Na podstawie art. 34 ust. 1 1 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2Ol8 r. Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 646) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku (...) złożonym w dniu 7 sierpnia 2018 r. w części dotyczącej niepodlegania ubezpieczeniom społecznym przez pełnomocnika ustanowionego mocą uchwały zarządu spółki i braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu pełnienia tej funkcji.

UZASADNIENIE

Dnia 7 sierpnia 2018 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez (...) o wydanie interpretacji indywidualnej.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazuje, że prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi oraz kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. Spółkę reprezentuje trzyosobowy zarząd (reprezentacja łączna). Statut spółki nie zawiera żadnych szczegółowych postanowień dotyczących udzielania przez spółkę pełnomocnictw.

Zarząd spółki postanowił udzielić pełnomocnictwa wybranej osobie do dokonywania w imieniu spółki określonych czynności:

- do reprezentowania (...) w kontaktach z podmiotami trzecimi w sprawach dotyczących nieruchomości będących własnością/współwłasnością spółki lub nieruchomości, co do których spółka zawarła przedwstępne umowy zakupu gruntów;

- do uczestnictwa w spotkaniach obejmujących swoim zakresem zarządzanie posiadanymi nieruchomościami czy zakup nowych nieruchomości i reprezentowanie na nich stanowiska spółki, tj. przedstawianie podmiotom trzecim stanowiska spółki uzgodnionego wcześniej z zarządem (...) i podejmowanie negocjacji.

Pełnomocnik będzie uprawniony do uczestniczenia w posiedzeniach zarządu w szczególności w celu przekazywania informacji o czynnościach, które podejmował oraz własnych opinii na temat danej sprawy. Pełnomocnictwo nie będzie upoważniało do zawierania jakichkolwiek umów w imieniu (...) czy zaciągania innych zobowiązań, jak również do reprezentowania (...) przed sądami powszechnymi czy organami egzekucyjnymi. Pełnomocnik zostanie powołany uchwałą zarządu podjętą jednomyślnie przez wszystkich członków zarządu. W tej uchwale ustalone zostanie jednocześnie wynagrodzenie otrzymywane przez pełnomocnika z tytułu udzielonego pełnomocnictwa na kwotę odpowiadającą przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu z roku poprzedzającego rok, w którym jest ono wypłacane, publikowanego w monitorze polskim (wypłacane miesięcznie, od momentu podjęcia uchwały). Załącznikiem do uchwały będzie dokument pełnomocnictwa. Osoba, której ma zostać udzielone pełnomocnictwo, nie ma zawartej ze spółką (...) umowy o pracę czy cywilnoprawnej umowy dot. świadczenia usług.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy od wynagrodzenia wypłacanego tej osobie z tytułu pełnienia wskazanej w pełnomocnictwie funkcji należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do ZUS.

Ponadto wnioskodawca pyta, czy spółka powinna zawrzeć z pełnomocnikiem dodatkowo umowę cywilnoprawną dot. świadczenia na jej rzecz określonych czynności.

Spółka stoi na stanowisku, iż od wynagrodzenia wypłaconego pełnomocnikowi nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do ZUS. Tytuły powodujące obowiązek ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w ZUS zostały określone w dwóch ustawach, tj. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W katalogu tytułów stanowiących o obowiązku wymienionych ubezpieczeń ustawodawca nie wskazał jednak osoby powołanej uchwałą zarządu spółki do pełnienia funkcji pełnomocnika. Nie wymienia się w nich takiej osoby nawet wtedy, gdy z racji pełnionej funkcji otrzymuje wynagrodzenie.

W związku z tym, ustanowienie dla spółki pełnomocnika do dokonywania określonych czynności na podstawie powołania, tj. na podstawie uchwały zarządu spółki, w której udzielono pełnomocnictwa, ustalono jego zakres i wynagrodzenie, nie jest tytułem do objęcia takiego pełnomocnika obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym lub zdrowotnym, jeżeli nie zawarto dodatkowo żadnej umowy cywilnoprawnej (zlecenie, kontrakt menadżerski) lub umowy o pracę, z której wynikałby obowiązek opłacania składek. Konstrukcja takiego pełnomocnictwa jest zbliżona do udzielenia prokury (prokura jest szczególnym rodzajem pełnomocnictwa), co do której istnieje ugruntowane stanowisko sądów i ZUS o niepodleganiu obowiązkowym składkom.

Zakresem pełnomocnictwa nie będą objęte czynności związane z wewnętrzną obsługą prowadzonej przez spółkę działalności, np, Wystawianie faktur, zarządzanie finansami, tworzenie dokumentacji, wymagające dokonywania określonych czynności w określonym zakresie, miejscu i czasie. Pełnomocnik sam decyduje o zakresie i terminie wykonywanych czynności, a brak podejmowania jakichkolwiek działań skutkował będzie jedynie odwołaniem pełnomocnictwa przez spółkę. Udzielenie pełnomocnictwa do reprezentowania spółki w sprawach dotyczących nieruchomości będących jej własnością, tj. Uczestnictwo w spotkaniach obejmujących swoim zakresem zarządzenie nieruchomościami i reprezentowanie na nich stanowiska spółki, nie wymaga zawarcia z pełnomocnikiem umowy zlecenia/umowy o pracę podlegającej obowiązkowym składkom.

Jednakże, wykonywanie przez pełnomocnika na rzecz Pozostałych czynności na podstawie udzielonego pełnomocnictwa wymaga zawarcia z nim umowy cywilnoprawnej (zlecenie), która jest tytułem do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w części dotyczącej niepodlegania ubezpieczeniom społecznym przez pełnomocnika ustanowionego mocą uchwały zarządu spółki i braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu pełnienia tej funkcji uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych (art. 34 ust. 2 ustawy).

Natomiast w myśl art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż zgodnie ze wskazaniami judykatury, wydając interpretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym lub zdarzeniu przyszłym przedstawionym przez pytającego we wniosku. Pełną wiedzę o stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym organ czerpie wyłącznie z wniosku uprawnionego podmiotu nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskanie informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne i uchronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu. Niniejszą interpretacją Zakład nie rozstrzyga o prawidłowości podjętych działań przez spółkę w zakresie udzielonego pełnomocnictwa.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Dyspozycja treści art. 6 ust. 1 ww. ustawy, zawiera katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Brak jest w tym przepisie wskazania, aby pełnomocnik podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Zatem, pełnomocnik otrzymujący wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji wyłącznie na podstawie udzielonego pełnomocnictwa przez organy spółki, nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Taki bowiem tytuł nie został wymieniony w treści dyspozycji wyżej cytowanego art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz powiązanym art. 11 i 12 tej ustawy. Tym samym wynagrodzenie wypłacone pełnomocnikowi z tytułu pełnionej funkcji na podstawie udzielonego pełnomocnictwa nie będzie podlegało obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Jednocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, na co wskazuje art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W związku z tym, w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego organ zawiadamia, iż w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie podanie złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl