DI/100000/43/870/2019

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 września 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/870/2019

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 300 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku (...) z dnia 3 września 2019 r. złożonym w dniu 6 września 2019 r. dotyczące prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Dnia 6 września 2019 r., do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 3 września 2019 r., złożony przez (...) o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Przedsiębiorca korzysta z obniżonej podstawy wymiaru składek przewidzianej dla podmiotów w ciągu pierwszych 24 miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 18a ust. 2, z cyt. ustawy obniżona podstawa wymiaru składek nie ma zastosowania do osób, które wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą od 2 września 2019 r., natomiast w okresie poprzedzającym, tj. przed dniem rozpoczęcia tej działalności przez okres ponad 60 miesięcy nie prowadził działalności gospodarczej, innej działalności pozarolniczej, nie wykonywał działalności twórczej lub artystycznej, wolnego zawodu, nie był wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek jawnych, komandytowych, partnerskich, nie prowadził publicznej lub niepublicznej szkoły lub innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub ich zespołu.

Od 2016 r. Wnioskodawca pracował w spółce (...) z siedzibą w (...)

Początkowo jako Młodszy Konsultant ds. Obsługi Klienta i Sprzedaży, następnie jako Konsultant ds. Obsługi Klienta i Sprzedaży i w ostatnim czasie trwania stosunku pracy jako Starszy Konsultant ds. Obsługi Klienta i Sprzedaży.

Praca na wszystkich zajmowanych dotychczas przez Wnioskodawcę stanowiskach polegała tylko i wyłącznie na odbieraniu połączeń przychodzących od klientów w ustalonym przez pracodawcę zakresie i ilości, a następnie rozwiązywaniu ich problemów związanych z prawidłową realizacją uprzednio zawartych umów z możliwością rozszerzenia dotychczasowej umowy o kolejne warianty współpracy.

W związku z powiększeniem rodziny, planowaniem ślubu oraz szeregiem dodatkowych obowiązków rodzinnych, celem uzyskiwania wyższych niż dotychczas dochodów w dniu 2 wrzenia 2019 r. Wnioskodawca rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej i planuje świadczyć usługi jako Przedstawiciel Handlowy (Agent lub Quasi-agent) dla dotychczasowego pracodawcy, natomiast w innym zakresie obowiązków niż dotychczas. Dotychczasowe obowiązki nie będą wchodziły w zakres obowiązków Wnioskodawcy jako Przedstawiciela Handlowego, zaś obowiązki Przedstawiciela Handlowego nie mieszczą się w zakresie dotychczas wykonywanych czynności jako Konsultant.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca planuje rozpocząć działalność gospodarczą i świadczyć usługi na rzecz dotychczasowego pracodawcy i skorzystać z ulgi opisanej w art, 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zdaniem Wnioskodawcy będzie mógł opłacać składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w kwocie nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę i utrzymam to prawo pomimo świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy.

Wnioskodawca wskazał, iż przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym w ramach stosunku pracy wykonywał dla swojego ówczesnego pracodawcy czynności związane z pracą na stanowisku Starszy Konsultant ds. Obsługi Klienta i Sprzedaży, które ograniczały się de facto do odbierania telefonów od aktualnych klientów i rozwiązywaniu ich problemów, z wpadkową możliwością rozszerzania obowiązujących umów. Wnioskodawca nigdy nie mógł podejmować aktywnych działań celem zawierania nowych umów.

Jako Przedstawiciel Handlowy Wnioskodawca planuje podejmować czynności zupełnie odmienne od tych wykonywanych w związku z pracą u dotychczasowego pracodawcy, w szczególności podejmować aktywne działania celem zawarcia nowych umów, a nie zaś bierne oczekiwanie na telefon i rozwiązywanie zaistniałych problemów u obecnych klientów (...) Co więcej Wnioskodawca będzie mógł powierzyć wykonywanie zleconych mu czynności, za uprzednią zgodą (...), osobom trzecim.

W ramach współpracy z (...) będzie związany umową, z której treści należy wnioskować, iż będzie to umowa o świadczenie usług lub wręcz umowa agencyjna. W ramach której będzie zobowiązany do wykonywania stałego pośrednictwa przy zawieraniu na rzecz transakcji Sprzedaży nowych umów o świadczenie usług

Telekomunikacyjnych, aneksowania ich oraz zawierania nowych umów z nowymi Klientami zgodnie z warunkami tej umowy.

Wnioskodawca podkreśla, że nie sposób uznać, by czynności związane z pracą na stanowisku Młodszego Konsultanta ds. Obsługi Klienta i Sprzedaży, Konsultanta ds. Obsługi Klienta i Sprzedaży czy Starszego Konsultanta ds. Obsługi Klienta i Sprzedaży opisane powyżej wchodziły w zakres czynności prowadzącego działalność gospodarczą Przedstawiciela Handlowego.

Wnioskodawca wskazał, że prawdą jest, iż zarówno umowa o pracą, jak i umowa o świadczenie usług czy umowa agencyjna, mają te same korzenie. Przedmiotem tych umów jest świadczenie określonych usług (pracy) na rzecz konkretnego podmiotu (pracodawcy czy zleceniodawcy). Niemniej jednak Wnioskodawca podkreśla, iż umowy te mają zasadnicze różnice. Pierwsza polega na tym, że pracownik jako strona umowy o pracę nie ma statusu przedsiębiorcy i jest służbowo podporządkowany pracodawcy podczas gdy przedsiębiorca będący opisany jako Przedstawiciel Handlowy czy też Agent, nie jest podporządkowany dającemu zlecenie.

Druga zaś polega na fakcie, iż ze stosunku pracy mogą wynikać różne obowiązki pracownika, związane ze stanowiskiem, które on zajmuje podczas gdy z umowy Agencyjnej wynika wprost jedynie zobowiązanie do stałego pośredniczenia przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu.

W zakresie możliwości skorzystania z ulgi opisanej w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest znamiennym, iż zakres dotychczas wykonywanej przez Wnioskodawcę pracy nie wchodzi w zakres obowiązków Przedstawiciela Handlowego, które będą wynikały z nowej umowy. Jako Przedstawiciel Handlowy czy Agent Wnioskodawca nie będzie wykonywał czynności Konsultanta ds. Obsługi Klienta i Sprzedaży tylko Przedstawiciela Handlowego czy Agenta, zatem będzie pośredniczył przy zawieraniu umów z klientami na rzecz dającego zlecenie byłego pracodawcy albo będzie aktywnie poszukiwał nowych kontrahentów do zawarcia takich umów, co pozostaje w oderwaniu od wykonywanych uprzednio czynności na rzecz byłego pracodawcy.

Czynności polegające na odbieraniu połączeń przychodzących od klientów z zachowaniem konkretnego wskaźnika zadowolenia kontrahentów nie mieszczą się w zakresie obowiązków Przedstawiciela Handlowego. Czynności te będą wykonywane przez pracowników dającej zlecenie spółki nie zaś przez Wnioskodawcę,

Ponadto Wnioskodawca podkreśla, że jest znamienne, iż nie będą to jedyne świadczone przez niego usługi.

Wnioskodawca zwrócił uwagę, iż tożsamą podstawę tj. inny zakres obowiązków wskazali wnioskodawcy w sprawach, w których wydane zostało pismo z dnia 3 czerwca 2014 r. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) WPI/200000/43/618/2014 czy też pismo z dnia 24 marca 2014 r. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) DI/100000/43/282/2014, w których stanowiska wnioskodawców zostały uznane za prawidłowe, W tamtejszych sprawach Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazał, iż zakres wykonywanych czynności na racz byłego lub obecnego pracodawcy na rzecz którego wykonywana jest działalność nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy. Przez zwrot "czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności" należy rozumieć czynności powierzone przez pracodawcę i wykonywane przez pracownika w ramach stosunku pracy. Na kanwie niniejszej sprawy nie ma wątpliwości, iż dotychczas podejmowane czynności nie będą wchodziły w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, zatem stanowisko wnioskodawcy również winno zostać uznane za prawidłowe.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że przysługuje jemu prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, zaś ewentualne świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy nie będą miały wpływu na pozbawienie Wnioskodawcy tego uprawnienia.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczące prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej, uznać należy za prawidłowe,

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że w trybie wydawania decyzji z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej organ rentowy nie posiada kompetencji do rozstrzygania czy czynności wchodzące w zakres wykonywanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej nie są tożsame z czynnościami, jakie ww. wykonywał na rzecz byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje zawarte we wniosku oświadczenie, że dotychczasowe obowiązki nie będą wchodziły w zakres obowiązków Wnioskodawcy jako Przedstawiciela Handlowego, zaś obowiązki Przedstawiciela Handlowego nie mieszczą się w zakresie dotychczas wykonywanych czynności jako Konsultant za element opisu zdarzenia przyszłego wniosku i nie dokonuje jego oceny.

Stosownie do treści art. 18a ust. 1 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia przysługuje osobom, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy, tj. osobom prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Z kolei dyspozycja treści art. 18a ust. 2 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, iż powyższy przepis nie ma zastosowania do osób, które:

1.

prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

2.

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek, w wysokości o której mowo w art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, będzie każdorazowo zależało od spełnienia obu ww. przesłanek.

Wyłącznie fakt nie prowadzenia działalności pozarolniczej w żadnej z określonych w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych form w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej umożliwia przedsiębiorcy skorzystanie z prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w myśl art. 18a ust. 1 tej ustawy.

Należy również zaznaczyć, że wystarczy, aby zakres wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy tylko w części pokrywał się z czynnościami wykonywanymi w ramach łączącego ją uprzednio z tym pracodawcą stosunku pracy, żeby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie miała prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Dopiero, gdy wykonywana praca w ramach prowadzonej działalności ma zupełnie inny charakter, niż zakres czynności wykonywanych w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę - osoba prowadząca działalność może skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, Bez znaczenia pozostaje okoliczność braku samodzielności podczas wypełniania obowiązków. Należy pamiętać, że warunek nie wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy dotyczy nie tylko pierwszego dnia prowadzenia działalności, ale całego 24-miesięcznego okresu. Oznacza to, że od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy (także wtedy, gdy moment ten wystąpi np, po upływie kilku miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia działalności) następuje utrata prawa do deklarowania do podstawy wymiaru kwoty niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Oświadczenie wnioskodawcy, że nie prowadził on pozarolniczej działalności w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej oraz wskazanie, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym i poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy inne czynności, niż te wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, przemawiają za uznaniem stanowiska za prawidłowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, iż w przypadku, gdy przedstawione przez Wnioskodawcę w treści wniosku okoliczności nie są prawdziwe, wydana interpretacja nie wywołuje skutków prawnych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl