DI/100000/43/805/2014 - Uwzględnianie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu w związku z poręczeniem umowy kredytu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 sierpnia 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/805/2014 Uwzględnianie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu w związku z poręczeniem umowy kredytu.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2013 r., poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji z dnia 23 czerwca 2014 r., doręczonym dnia 27 czerwca 2014 r. (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) w części dotyczącej uwzględniania w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu, w związku z poręczeniem umowy kredytu, który z tytułu pełnienia tej funkcji nie podlega ubezpieczeniem, społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2014 r., do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) Sp. z o.o. z siedzibą w o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w treści złożonego wniosku poinformował, iż jest Kredytobiorca Banku (...). Umowa nr (...) długoterminowego Kredytu Inwestycyjnego zawiera katalog zabezpieczeń kwoty zadłużenia, w którym między innymi występują poręczenia według prawa cywilnego udzielone przez: Pana (...) - Prezesa Zarządu Spółki, powołanego na mocy uchwały zgromadzenia wspólników; (...), oraz (...) - tj. członków zarządu spółki, wykonujących osobiście działalność w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z zapisami Umowy Poręczenia zawartej przez Kredytobiorcę z Poręczycielami za udzielone Dłużnikowi zabezpieczenie majątkowe Poręczycielowi przysługuje wynagrodzenie określone na warunkach umowy.

W uzupełnieniu swojego wniosku przedsiębiorca wskazał, iż Pan (...) jest osobą nie związaną prawnie ze spółka, której udzielił poręczenia. Jedyny tytuł prawny otrzymywania wynagrodzenia za poręczenie to cywilno-prawna umowa poręczenia kredytu bankowego. Osoba ta nie została zgłoszona przez spółkę do ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi to, czy od wynagrodzenia wypłaconego Panu (...) z tytułu udzielonego poręczenia należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Wnioskodawca wskazuje we własnym stanowisku w sprawie, iż dochody uzyskane z tytułu umowy poręczenia kredytu nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, w związku z czym od wypłaconego w warunkach opisanych we wniosku, wynagrodzenia nie będą odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne.

Mając na uwadze treść wniosku, jak również obowiązujące w tym przedmiocie przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, w części dotyczącej uwzględniania w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wynagrodzenia wypłacanego członkowi zarządu, w związku z poręczeniem umowy kredytu, który z tytułu pełnienia tej funkcji nie podlega ubezpieczeniem społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie, zaś w ust. 2, że wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.

Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż zgodnie ze wskazaniami judykatury wydając interpretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez pytającego we wniosku. Pełną wiedzę o stanie faktycznym organ czerpie wyłącznie z wniosku uprawnionego podmiotu nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje czy gromadzony materiał dowodowy, W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskania informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne i uchronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

Odnosząc się do problematyki podniesionej w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji wskazać należy, iż obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne spoczywa na płatniku składek i dotyczy osób, które podlegają tym ubezpieczeniom z uwagi na posiadanie odpowiedniego tytułu do tych ubezpieczeń.

Katalog takich osób określa art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Z przepisu tego wynika m.in., iż obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. pracownikami, osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Wśród tytułów wymienionych w art. 6 cytowanej ustawy brak jest umowy o poręczenie.

Z treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji wynika, iż Pan (...) nie został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu spółki. Osoba ta nie posiada również innych tytułów do płacenia składek na te ubezpieczenia. W związku z brakiem możliwości powiązania wypłaconego członkowi zarządu wynagrodzenia z tytułu poręczenia umowy kredytu bankowego z jakimkolwiek tytułem podlegania ubezpieczeniom społecznym przyjąć należy, iż od kwoty takiego wynagrodzenia nie będą naliczane składki na ubezpieczenia społeczne.

Biorąc ponadto pod uwagę treść art. 81 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) należy wskazać, że wypłacone w takich warunkach wynagrodzenie nie będzie stanowić również podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Ustalenie podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia następuje bowiem jedynie wówczas, gdy osoba ubezpieczona posiada tytuł podlegania do ubezpieczeń, a jak wynika ze stanu faktycznego brak takowego.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Trący i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl