DI/100000/43/786/2019

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 sierpnia 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/786/2019

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1292) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 300 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku (...) z dnia 5 sierpnia 2019 r., złożonym 7 sierpnia 2019 r. w sprawie braku obowiązku podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osób zawierających kontrakty, z tytułu których uzyskują przychody zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Dnia 7 sierpnia 2019 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku, wpłynął wniosek złożony przez (...) o wydanie interpretacji indywidualnej.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazuje, że jest spółką akcyjną prowadzącą działalność gospodarczą obejmującą działalność klubów sportowych, obiektów sportowych oraz działalność sportową, polegającą m.in. na sprzedaży biletów wstępu na wydarzenia sportowe, w których udział bierze Klub, sprzedaży gadżetów oraz świadczeniu usług reklamowych. Działalność sportowa Klubu obejmuje działalność przedsiębiorcy w sporcie profesjonalnym, tj. prowadzenie profesjonalnego klubu piłkarskiego, w ramach którego jedna z drużyn (pierwszy zespół) uczestniczy w zawodach sportowych organizowanych w ramach Ekstraklasy - najwyższej klasy rozgrywek piłkarskich w Polsce. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem dla celów podatku od towarów i usług (dalej: "VAT") w Polsce. Działalność Wnioskodawcy jest ukierunkowana na osiąganie zysków, które to są ściśle powiązane z uzyskiwaniem dobrych wyników sportowych, bowiem przekładają się na wzrost zainteresowania widzów kupujących bilety oraz potencjalnych reklamodawców oraz sponsorów. Warunkiem koniecznym do osiągania coraz większych przychodów z tytułu prowadzonej działalności jest podejmowanie współpracy z profesjonalnymi zawodnikami piłki nożnej. Co istotne, część z zawodników Klubu lub zawodników, którymi Klub jest zainteresowany świadczy lub rozważa świadczenie usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, Wnioskodawca ma zamiar zawierać umowy (dalej jako "Kontrakt") ze sportowcami (dalej jako: "Piłkarze" lub "Zawodnicy") na czas określony, którzy zawodowo trudnią się grą w piłkę nożną. Na podstawie Kontraktów Piłkarze świadczą lub będą świadczyć na rzecz Wnioskodawcy usługi obejmujące swoim zakresem pozostałą działalność związaną ze sportem (polegające na profesjonalnym uprawianiu sportu, tj. na grze w piłkę nożną na rzecz Klubu) oraz usługi reklamowe, promocyjne i marketingowe, w tym udzielenie prawa do wykorzystania z wizerunku obejmującego w szczególności udzielenie upoważnień osobom trzecim do korzystania z wizerunku Zawodników do celów promocyjnych, reklamowych, marketingowych jak i informacyjnych, na terytorium całego świata. Zarówno uprawianie sportu, jak również świadczenie usług reklamowych, promocyjnych i marketingowych, w tym udzielenie prawa do wykorzystania z wizerunku obejmującego w szczególności udzielenie upoważnień osobom trzecim do korzystania z wizerunku Zawodników do celów promocyjnych, reklamowych, marketingowych jak i informacyjnych, będzie formalnie wchodziło w zakres prowadzonej przez Zawodników działalności gospodarczej (tj. znajdzie odzwierciedlenie w opisie działalności wykazanym za pomocą kodów PKD w zgłoszeniu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzonej przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii), jak również zostanie potwierdzone przez każdego z Zawodników poprzez zaakceptowanie postanowień Kontraktu. Każdy z Piłkarzy będzie prowadził indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (wpis do CEIDG). W chwili obecnej w Klubie występują Zawodnicy, którzy rozpoczęli już prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek, jak również Zawodnicy planujący dopiero rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej na własny rachunek (a w przyszłości możliwe jest podjęcie przez Klub współpracy z Zawodnikami spoza Klubu, którzy również prowadzić będą działalność gospodarczą).

Wnioskodawca wskazuje, że wynagrodzenie wypłacane przez Klub na rzecz Zawodników, a co za tym idzie przychody osiągane przez Zawodników z tytułu świadczonych usług obejmujących uprawianie sportu oraz świadczenie usług reklamowych, promocyjnych i marketingowych, w tym udzielenie prawa do wykorzystania z wizerunku obejmującego w szczególności udzielenie upoważnień osobom trzecim do korzystania z wizerunku Zawodników do celów promocyjnych, reklamowych, marketingowych jak i informacyjnych, będą przez nich kwalifikowane jako przychody ze źródła przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 z późn. zm.; dale; "ustawa o PIT"), tj. jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Konsekwentnie na Klubie nie będą ciążyły obowiązki płatnika wynikające z art. 41 ust. 1 ustawy o PIT. Prawidłowość powyższej kwalifikacji, a więc brak obowiązku pełnienia roli płatnika po stronie Klubu z uwagi na zaliczenie przychodów Zawodników do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zostało potwierdzone w otrzymanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej z dnia (...) r. sygn. (...).

Chcąc przedstawić pełen obraz współpracy pomiędzy Klubem a Zawodnikami, poniżej Wnioskodawca przedstawia treść postawień Kontraktów.

Zgodnie z postanowieniami Kontraktów z Zawodnikami prowadzącymi działalność gospodarczą (zarówno już obowiązujących, jak i tych, które zostaną zawarte) każdy z Piłkarzy będzie ponosił pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością tj. będzie wyłącznie odpowiedzialny wobec Klubu oraz wobec osób trzecich za rezultat prowadzonej działalności oraz jej wykonywanie, a także szkodę wyrządzoną, odpowiednio Klubowi lub osobie trzeciej przy wykonywaniu Kontraktu lub w wyniku jego wykonania. Konsekwentnie, Klub nie będzie ponosić odpowiedzialności za rezultat działań i zaniechań Zawodników względem osób trzecich. Zawodnik poprzez zawarcie Kontraktu potwierdza, że udzielił Klubowi wyczerpującej informacji o swoim stanie zdrowia mogącym mieć wpływ na jakość świadczonych usług w ramach Kontraktu.

Zgodnie z postanowieniami Kontraktu, wspólnym celem Zawodnika oraz Klubu jest osiąganie jak najlepszych wyników przez Klub, a podstawowym, indywidualnym celem Zawodnika jest uczynienie z tytułu świadczenia usług źródła zarobkowania. Jednocześnie, Zawodnik oświadcza, że jest świadomy, że osiągnięcie celu, jak i szeroko pojętego dobra Klubu w związku z wiedzą, doświadczeniem i know-how Klubu będzie wymagało współdziałania Zawodnika jako przedsiębiorcy, z innymi zawodnikami, trenerami zatrudnionymi w Klubie i kierownictwem drużyny oraz uwzględnienia uwag i wskazówek przekazywanych przez trenerów i kierownictwo Klubu, bowiem jedynie takie współdziałanie będzie skutkować osiągnięciem celów Zawodnika oraz Klubu.

Z tytułu świadczenia usług objętych Kontraktem Zawodnicy otrzymywać będą w czasie obowiązywania Kontraktu wynagrodzenie o charakterze zmiennym, które może zostać powiększone o takie elementy dodatkowe jak premie zespołowe lub bonusy indywidualne za osiągnięcia poszczególnych wyników sportowych określonych przez Klub w kwotach ustalonych w regulaminie wewnętrznym lub określonych dodatkowo indywidualnie, a także obniżone, na zasadach wynikających z regulaminu wewnętrznego. Z uwagi na fakt, że, zawodnik świadczy na rzecz Klubu różnego rodzaju usługi reklamowe, w tym prawa do udostępniania wizerunku, różne świadczenia mające na celu budowanie pozytywnego wizerunku Klubu, udział w licznych eventach czy promocjach marketingowych etc. ustalono, że połowa ustalonego wynagrodzenia zostanie wypłacona za świadczenie usług sportowych oraz połowa z tytułu świadczenia v/w. usług marketingowych. W ramach zawartego modelu współpracy Zawodnik będzie comiesięcznie wystawiał na rzecz Wnioskodawcy faktury VAT, na podstawie których będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Prawo Wnioskodawcy do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu usług nabywanych od Zawodników, będących przedsiębiorcami o statusie podatników VAT, zostało potwierdzone w otrzymanej interpretacji indywidualnej z dnia (...) r. sygn.(...).

Wynagrodzenie zasadnicze należne Zawodnikowi, niezależnie od jego wysokości, będzie wypłacane w miesięcznych okresach rozliczeniowych (miesięcznych ratach) przez cały okres obowiązywania Kontraktu. W czasie trwania Kontraktu (w odniesieniu do każdego pojedynczego sezonu, w trakcie którego Zawodnik świadczy swoje usługi) jest on uprawniony do zwolnienia ze świadczenia usług trwającego 28 dni. Strony w dobrej wierze postanowiły, że w ramach okresu wypoczynkowego znajdzie się 14 dni w okresie ciągłym (jest to wymóg wynikający z Uchwały Zarządu PZPN z dnia 27 marca 2015 r. w sprawie minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej (dalej: "Uchwała")).

Postanowienia Kontraktu wskazują, że z tytułu świadczonych usług objętych Kontraktem (przez cały okres obowiązywania Kontraktu) Zawodnik będzie ponosić wszelkie daniny publiczne (zobowiązania podatkowe oraz związane z ubezpieczeniami społecznymi obciążające Zawodnika z tytułu przychodów osiąganych na podstawie Kontraktu) we własnym zakresie i będą obciążały Zawodnika. Natomiast, wszelkie zobowiązania podatkowe oraz związane z ubezpieczeniami społecznymi obciążające Klub z tytułu przychodów osiąganych na podstawie Kontraktu obciążają wyłącznie Klub.

Zgodnie z ustaleniami poczynionymi pomiędzy Klubem i Zawodnikami, w przypadku istotnej zmiany okoliczności, niezależnej od woli stron a wpływającej na wysokość wynagrodzenia należnego Zawodnikowi za świadczenie usług określonych w Kontrakcie, Strony zobowiązują się do renegocjacji warunków wynagrodzenia, mających na celu zrekompensowanie negatywnych skutków ekonomicznych zmiany okoliczności.

Dodatkowo wnioskodawca wskazuje, że w ramach współpracy pomiędzy Klubem a Zawodnikami możliwa jest sytuacja, w której Zawodnik zobowiąże się zapłacić Klubowi wynagrodzenie z tytułu świadczenia przez Klub na rzecz Zawodnika usług wsparcia. Zakres świadczonych przez Wnioskodawcę usług zostanie opisany w dalszej części wniosku. Usługi te będą rozliczane w sposób analogiczny do usług świadczonych przez Zawodników, a więc to Wnioskodawca będzie wystawiał na rzecz Piłkarza faktury VAT za świadczone usługi, opiewające na ustaloną przez Klub kwotę ryczałtową. Kwota ta również będzie miała charakter zmienny, zależny od zakresu pożądanych przez Zawodnika usług.

Kontrakty, które zawierane przez Wnioskodawcę z Zawodnikami są zgodne z przepisami Polskiego Związku Piłki Nożnej (dalej: PZPN), który - zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2018 r. poz. 1263 z późn. zm.) - ma wyłączne prawo ustanawiania reguł sportowych, organizacyjnych i dyscyplinarnych dla klubów sportowych i piłkarzy, zgodnie z wymogami PZPN przedstawionymi w Uchwale. Konsekwentnie, niezależnie od przyjętego modelu współpracy odbywającego się w ramach działalności gospodarczej lub poza nią, pewne postanowienia muszą być wspólne w obu tych modelach, bowiem jest to narzucone przez przepisy PZPN-u, w szczególności postanowienia Uchwały.

Poniżej przedstawiona została charakterystyka działalności i usług świadczonych przez Zawodników.

Zobowiązania Zawodnika

Zgodnie z postanowieniami umownymi Kontraktu Zawodnik będzie zobowiązany do świadczenia na rzecz Klubu usług piłkarskich w wymiarze czasowym, który powinien obejmować co najmniej 160 godzin miesięcznie (chyba, że strony postanowią inaczej), obejmujących m.in.:

- uczestnictwo w zajęciach treningowych, spotkaniach, odprawach i obozach zespołów funkcjonujących w ramach Klubu, do których przydzielony zostanie Zawodnik (decyzją władz Klubu oraz trenerów Klubu),

- reprezentację Klubu jako zawodnik piłkarski w rozgrywkach piłkarskich, w których uczestniczy Klub, w tym rozgrywkach organizowanych przez Ekstraklasa S.A.,

Związek Piłki Nożnej, PZPN, UEFA (Unia Europejskich Związków Piłkarskich) lub FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) oraz mecze towarzyskie. Zawodnik zobowiązuje się także do przygotowania do wykonywania usług objętych Kontraktem na możliwie najwyższym poziomie w samodzielnie wyznaczonym przez siebie miejscu i czasie, kierując się przy tym właściwością i specyfiką usług, które powinny determinować czas i miejsce ich świadczenia zgodnie z Kontraktem, jak również wskazaniami sztabu szkoleniowego zespołów Klubu i kierownictwa Klubu. Co więcej. Zawodnik będzie zobowiązany do podjęcia wszelkich działań w celu utrzymywania maksymalnego możliwego poziomu sportowego i fizycznego wymaganego rodzajem, charakterem i poziomem rozgrywek, w których reprezentuje Klub oraz dołożenia należytej staranności w celu poprawy swojej kondycji psychofizycznej, z zastrzeżeniem obowiązku uzyskania zgody władz Klubu na odbywanie indywidualnych treningów piłkarskich i motorycznych poza Klubem w okresie obowiązywania Kontraktu.

Świadcząc oferowane przez siebie profesjonalne usługi piłkarskie każdy z Zawodników musi uwzględniać konieczność:

- sumiennego, aktywnego, pełnego zaangażowania, z najlepszą wolą oraz na możliwie najwyższym poziomie, co oznacza maksymalne zaangażowanie się w wykonywanie świadczenia usług piłkarskich, które skutkować powinno osiąganiem najlepszych możliwych wyników sportowych we wszystkich zespołach piłkarskich prowadzonych przez Klub, do gry w których Zawodnik zostanie delegowany, między innymi poprzez udział we wszystkich zajęciach szkoleniowych, treningach, obozach oraz spotkaniach i innych wydarzeniach organizowanych przez Klub, a także wszelkich meczach oficjalnych i meczach towarzyskich.

- aktywnego udziału w procesie szkoleniowym i we współzawodnictwie z innymi Zawodnikami. Oznacza to zaangażowanie w treningi oraz determinację w podnoszeniu poziomu jakości świadczonych usług sportowych, w szczególności poprzez wykonywanie zadań delegowanych przez sztab szkoleniowy Klubu i sportową walkę o miejsce w podstawowym składzie z innymi Zawodnikami.

- niezażywania jakichkolwiek lekarstw bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem Klubu (wyjątkiem jest stosowanie lekarstw podczas hospitalizacji Zawodnika oraz lekarstw przepisanych przez lekarza drużyny narodowej, o których Zawodnik musi tylko poinformować Klub),

- poddawania się obowiązkowym badaniom lekarskim w zakresie podnoszenia poziomu sprawności fizycznej, szybkości regeneracji po kontuzjach i chorobach, jak i na obecność narkotyków i alkoholu - w zakresie i terminie określonym przez PZPN, UEFA oraz FIFA. Każdego z Zawodników obowiązuje bezwzględny zakaz używania narkotyków i środków dopingujących.

- uwzględniania zaleceń (pisemnych i ustnych) kierownictwa Klubu oraz innych upoważnionych osób, w zakresie niezbędnym do prawidłowego świadczenia usług Zawodnika. Zgodnie z postanowieniami Kontraktu stosowanie się do zaleceń stanowić będzie doprecyzowanie (zwiększenie lub zmniejszenie) zakresu świadczonych usług,

- zachowania tajemnic warunków Kontraktu oraz innych wewnętrznych informacji dotyczących Klubu, a w szczególności informacji o systemie treningowym i stosowanych rozwiązaniach taktycznych stosowanych przez Klub jak i wszelkich innych informacjach poufnych, które zostały ujawnione Zawodnikowi przez Klub,

- przestrzegania z najwyższą starannością warunków umów zawartych przez Klub, a więc m.in. umów ze sponsorem technicznym i innymi sponsorami. Zawodnik zobowiązany będzie do niezawierania bez zgody Klubu umów z podmiotami konkurencyjnymi wobec sponsorów Klubu (z wyłączeniem indywidualnej umowy sponsorskiej dotyczącej butów Zawodnika), niemniej jednak nie jest ograniczona możliwość zawierania przez Zawodnika indywidualnej umowy sponsorskiej, niestojącej w sprzeczności z interesami Klubu oraz zawartymi przez Klub umowami ze sponsorami technicznymi,

- dbania o mienie powierzone Zawodnikowi przez Klub, w tym ponoszenie odpowiedzialności materialnej za powierzony sprzęt i wyposażenie (sportowe i oficjalne), używania dostarczonego przez Klub sprzętu i wyposażenia sportowego zawierającego reklamy sponsorów (z zastrzeżeniem możliwości używania butów piłkarskich podmiotu konkurencyjnego),

- przestrzegania regulaminów sportowych, zasad rywalizacji i zasad bezpieczeństwa o zdrowie własne i innych Zawodników oraz innych osób. Zawodnik jest również zobowiązany do przestrzegania zasad fair play oraz współżycia społecznego w Klubie,

- natychmiastowego zgłaszania Klubowi chorób, kontuzji i innych niedyspozycji, które mogą wpłynąć na należyte wykonywanie usług wynikających z Kontraktu,

- nie zawierania jakichkolwiek umów o świadczenie usług piłkarskich z innymi klubami piłkarskimi.

Co więcej, poza wskazanymi powyżej wymaganiami dotyczącymi usług piłkarskich Zawodników, każdy z Piłkarzy w celu świadczenia usług wysokiej jakości podejmuje lub będzie podejmował we własnym zakresie działania polegające m.in. na:

- spożywaniu produktów polecanych przez Klub oraz powstrzymanie się od spożywania posiłków uznanych za niewłaściwe dla zawodowego sportowca,

- utrzymywaniu trybu życia umożliwiającego najszybszą możliwą regenerację organizmu po wysiłku (w tym odpowiednią ilość wypoczynku),

- utrzymywanie poziomu tkanki tłuszczowej na poziomie przewidzianym przez regulacje i decyzje PZPN, UEFA, FIFA oraz zalecenia Klubu,

- zachowywaniu się na boisku i poza nim w sposób profesjonalny i porządny, zapewnienie Klubowi swojej dostępności poprzez przebywanie w swojej siedzibie lub w miejscu wskazanym przez Klub w terminie 48 godzin przed meczem oficjalnym lub towarzyskim,

- nie podejmowanie działań lub zaniechań godzących w dobre imię, wizerunek lub interesy Klubu, innych Zawodników oraz osób powiązanych z Wnioskodawcą,

- unikanie chorób, kontuzji, innych niedyspozycji oraz okoliczności (w tym działań ryzykownych i sportów ekstremalnych), które mogą wpłynąć na należyte świadczenie usług profesjonalnego zawodnika piłki nożnej.

Ponadto, każdy z Zawodników jest lub będzie:

- objęty zakazem udziału w zakładach bukmacherskich dotyczących rozgrywek piłkarskich,

- zobowiązany do przestrzegania określonych przez Klub norm i ograniczeń jakościowych i ilościowych dotyczących spożywanego jedzenia i napojów,

- zobowiązany do niezwłocznego poinformowania Klubu o wypadku, kontuzji lub chorobie powstałej w czasie trwania Kontraktu oraz przedstawieniu dokumentacji związanej z tą okolicznością, jak również do podejmowania wszelkich niezbędnych działań, a szczególnie do stosowania się do poleceń sztabu medycznego i kierownictwa Klubu,

- zobowiązany do niewyrażania się o decyzjach Klubu i jego sytuacji wewnętrznej w środkach masowego przekazu w sposób inny niż pozytywny lub neutralny. Jednocześnie Zawodnicy są lub będą zobowiązani do reprezentowania Klubu w sposób zgodny z najwyższymi standardami kultury osobistej i historii oraz wartości Klubu, a w szczególności podczas konferencji prasowych i spotkań z przedstawicielami mediów i prasy, (jeżeli zostaną wyznaczeni do udziału w takich wydarzeniach).

Zawodnik poprzez zawarcie Kontraktu potwierdza również, że fakt współpracy z Klubem nie narusza postanowień innych wiążących do umów lub porozumień, jak również, że nie jest stroną indywidualnych umów, które mogłyby wpłynąć na świadczenie przez niego profesjonalnych usług piłkarskich, a w szczególności umów z podmiotami konkurencyjnymi do Wnioskodawcy lub jego sponsorów. Obowiązek poinformowania Klubu o występowaniu, jako strona umów mogących mieć wpływ na wykonywanie przez niego obowiązków Zawodnika wynika bezpośrednio z regulacji związkowych, tj. powołanej powyżej Uchwały.

Zobowiązania Klubu

Jednocześnie jak zostało wspomniane powyżej, model współpracy pomiędzy Klubem i Zawodnikami przewiduje możliwość nabycia przez Piłkarzy od Klubu pakietu usług wsparcia, których celem jest ułatwienie Zawodnikom świadczenia usług na rzecz Wnioskodawcy na najwyższym poziomie. W szczególności w zakres takiego pakietu będą wchodzić:

- Dostęp do infrastruktury (do siłowni, fizjoterapeuty lub odnowy biologicznej w postaci masaży, innych zabiegów i odżywek),

- Dostęp do infrastruktury koniecznej w przypadki kontuzji (m.in. do rehabilitacji oraz lekarzy),

- Dostęp do usług nauczycieli języków, psychologa, lektora czy też menadżera ds. opieki nad zawodnikami.

Powyższy model współpracy przekłada się na sytuację, w której Zawodnik ma do wyboru nabycie usług od Klubu (w pożądanym przez siebie zakresie) lub zorganizowanie ich we własnym zakresie. W przypadku nabycia pakietu ryczałtowego usług. Piłkarz będzie uprawiony do korzystania z proponowanych mu w ramach pakietu usług i od niego będzie zależeć, ile czasu poświęci na dany aspekt przygotowania do świadczenia usług.

Klub będzie zobowiązany do zapewnienia leczenia w przypadku kontuzji będących wyłącznie rezultatem uczestniczenia w treningach, meczach oficjalnych, meczach towarzyskich lub choroby, z zastrzeżeniem, że Klub nie będzie zobowiązany do pokrywania kosztów leczenia Zawodnika, niewynikających 2 wykonywania przez niego usług profesjonalnego zawodnika piłki nożnej.

Ponadto Klub będzie zobowiązany do zapewnienia Zawodnikowi ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków wynikłych z uprawiania piłki nożnej (obowiązek ten wynika z obowiązujących przepisów prawa powszechnego oraz regulacji FIFA), niemniej jednak obowiązek ten nie dotyczy innych form ubezpieczenia Zawodnika, a w szczególności w zakresie odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat działań i zaniechań czynności wchodzących w zakres świadczonych usług - Zawodnik w tym zakresie sam nabywa ubezpieczenie. Ponadto, wnioskodawca wskazuje, że zobowiązaniem Klubu wobec każdego z Zawodników jest obowiązek ich zwalniania z obowiązku świadczenia usług na okresy, w których został on powołany do występów w meczach kadry narodowej (takie zobowiązanie wynika z przepisów PZPN oraz FIFA), jak również informowanie o zobowiązaniach i ustaleniach poczynionych przez Klub, a które wpływają lub mogą mieć wpływ na świadczenie usług Zawodnika.

Usługi marketingowe

W czasie obowiązywania Kontraktu Zawodnik będzie świadczył na rzecz Klubu usługi reklamowe, marketingowe oraz promocyjne (dalej łącznie nazywane, jako "usługi marketingowe"). Zakres świadczonych przez Zawodnika usług marketingowych będzie obejmował również udzielenie prawa do jego wizerunku (obejmującego sam wizerunek, ale również imię i nazwisko, pseudonim, autograf, biografię, wypowiedź i głos - łącznie, jako: "Wizerunek"), za pomocą, którego Wnioskodawca oraz jego sponsorzy będą mogli podejmować działania marketingowe. W szczególności usługi marketingowe będą obejmowały uczestniczenie w sesjach zdjęciowych, filmowych i wywiadach, jak również wydarzeniach organizowanych przez Klub i jego sponsorów, spotkaniach z kibicami i młodzieżą oraz innych działaniach Klubu, które wpływają na jego pozytywny wizerunek. Usługi marketingowe obejmą w szczególności branie udziału w konferencjach prasowych z przedstawicielami mediów, udzielanie wywiadów w przerwach meczowych, pozostawanie do dyspozycji mediów w tzw. strefie mieszanej po zakończeniu meczów, jak również do dyspozycji wewnętrznych mediów Klubu. Zawodnik będzie mógł brać udział w takich działaniach samodzielnie lub w towarzystwie innych członków zespołu. Niemniej jednak, świadczenie usług marketingowych przez Zawodnika będzie odbywało się przy uwzględnieniu innych obowiązków Zawodnika wobec Klubu. Przekazanie prawa do wizerunku jest związane również z możliwością jego wykorzystania przez Klub w działalności merchandisingowej (tj. przy sprzedaży gadżetów klubowych). Wykorzystanie Wizerunku na gadżetach jest ograniczone jedynie do materiałów marketingowych i reklamowych powstałych w czasie trwania Kontraktu

W okresie trwania Kontraktu Klub będzie świadczył na rzecz Zawodnika usługi agencyjne, w związku z czym Klub uzyska od Zawodnika pełnomocnictwo w zakresie starań w pozyskiwaniu indywidualnych kontraktów reklamowych. Niemniej jednak należy wskazać, że fakt występowania przez Klub w roli agenta Piłkarza nie wyklucza możliwości zatrudnienia innych osób do reprezentowania Zawodnika w pozyskiwaniu nowych kontraktów reklamowych, o ile nie będą one sprzeczne z interesami Wnioskodawcy. W sytuacji, w której Klub zapewni Zawodnikowi możliwość zawarcia kontraktu indywidualnego, Klub wystawi na rzecz Zawodnika fakturę VAT z tytułu wyświadczenia usług.

Powyższe nie wyłącza możliwości świadczenia przez Zawodnika usług marketingowych i udostępniania wizerunku na rzecz podmiotów innych niż Klub. W takich sytuacjach Zawodnik będzie zobowiązany do informowania Klubu o ofertach i propozycjach współpracy od podmiotów trzecich (oraz ich szczegółach) w zakresie usług marketingowych. W przypadku, gdy Zawodnik w czasie trwania Kontraktu w ramach świadczonych przez siebie usług marketingowych {oraz w ramach należnego mu w tych zakresie wynagrodzenia) stworzy jakiś utwór lub artystyczne wykonanie w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, będzie on zobowiązany do przeniesienia na Klub wszelkich autorskich praw majątkowych do takiego utworu uprawniających go do jego wykorzystania w dowolnym zakresie.

Zgodnie z postanowieniami Kontraktu, Zawodnik ponosi pełną odpowiedzialność za nienależyte wykonanie usługi marketingowej obejmującej wymienione i opisane powyżej poszczególne czynności wchodzą w jej zakres.

Rozwiązanie Kontraktu

Kontrakt przewiduje, że może on zostać rozwiązany w każdej chwili na podstawie porozumienia stron sporządzonego w formie pisemnej. Zarówno jedna, jak i druga strona Kontraktu jest uprawniona do jego rozwiązania w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności, zgodnie z obowiązującymi przepisami FIFA oraz PZPN.

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy w czy ranach przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego będzie zobowiązany jako płatnik do obliczania, pobierania oraz odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od przychodów Zawodników, którzy świadczą na rzecz Wnioskodawcy usługi związane ze sportem oraz usługi reklamowe, promocyjne i marketingowe w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przedstawiając własne stanowisko wnioskodawcy w sprawie wnioskodawca wskazuje, że w ramach przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego nie będzie występował w roli płatnika zobowiązanego do obliczania, pobierania oraz odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od przychodów Zawodników działających jako samodzielni przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 300 z póin. zm.; dalej jako "ustawa o SUS"), obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Dalej na podstawie pkt 5 powołanego powyżej artykuły ustawy o SUS, podmiotem podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym jest też osoba fizyczna będąca osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą. Osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, o czym stanowi art. 12 ust. ustawy o SUS.

Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 6 ustawy o SUS, za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się:

1)

osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, z wyjątkiem ust. 6a;

2)

twórcę i artystę;

3)

osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:

a)

w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

b)

z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 z późn: zm.; dalej: "ustawa o PIT").

Stosownie do art. 13 pkt 4 ustawy o SUS, osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa oraz przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

Mając na uwadze powyższe wnioskodawca stwierdza, że w sytuacji, w której Wnioskodawca zawrze z Zawodnikami Kontrakty na podstawie których świadczone będ«i usługi polegające na uprawianiu sportu, jak równie: na świadczeniu usług reklamowych, promocyjnych i marketingowych, w tym udzielenie prawa do wykorzystania wizerunku obejmującego w szczególności udzielenie upoważnień osobom trzecim do korzystania z wizerunku Zawodników do celów promocyjnych, reklamowych, marketingowych jak i informacyjnych, a osiągany przychód będzie kwalifikowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie będzie powodował obowiązków płatnika zaliczek na podatek dochodowy (co zostało potwierdzone przez otrzymaną interpretację indywidualną z dnia (...) (...) sygn. (...), w której zaprezentowany został analogiczny stan faktyczny), Wnioskodawca nie będzie zobowiązany jako płatnik do obliczania, pobierania oraz odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od tych przychodów.

Powyższe wynika z faktu, iż wykonywanie przez Piłkarzy opisanych w Kontrakcie usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej będzie stanowił jedyny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, a w rezultacie obowiązek ubezpieczeniowy będzie wynikał z prowadzonej przez Zawodników działalności gospodarczej na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5. Konsekwentnie Wnioskodawca nie będzie zobowiązany jako płatnik do obliczania, pobierania oraz odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od tych przychodów.

Końcowo Wnioskodawca podkreśla, że również na gruncie przepisów innych ustaw, tj. ustawy o VAT oraz ustawy - Prawo przedsiębiorców, Zawodnicy będą uznawani za przedsiębiorców prowadzących samodzielną działalność gospodarczą. W zakresie podatku VAT Piłkarze świadczą swoje usługi jako podatnicy VAT (co zostało potwierdzone przez otrzymaną interpretacje indywidualną z dnia (...) 2019 r. sygn. (...).

Ponadto Wnioskodawca pragnie wskazać, że w świetle przepisów ustawy z dnia 8 marca Prawo przedsiębiorców nie ma wątpliwości, że również na gruncie tej ustawy Zawodnicy powinni być uznawani za przedsiębiorców prowadzących samodzielną działalność gospodarczą. W szczególności Klub pragnie wskazać, że działalność Piłkarzy spełnia zawartą w Prawie przedsiębiorców definicje działalności gospodarczej, tj. należy uznać ją za działalność:

- zarobkową,

- wykonywaną we własnym imieniu,

- wykonywaną w sposób ciągły.

Konsekwentnie, zgodnie z art. 13 pkt 4 ustawy o SUS, osoby fizyczne prowadzące samodzielną działalność gospodarczą są odpowiedzialne za samodzielne opłacanie składek w zakresie ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, zdrowotnego i wypadkowego. W związku ze spełnieniem przesłanek dotyczących prowadzenia przez Zawodników samodzielnej działalności gospodarczej, przychody, z której zaliczane będą do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej Zawodnicy będą zobowiązani do spełnienia tego obowiązku we własnych zakresie. W rezultacie Wnioskodawca w przedstawionym zdarzeniu przyszłym nie będzie obowiązany do występowania jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawca końcowo wskazuje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmował tożsame stanowiska do tego zaprezentowanego powyżej, m.in. w:

- piśmie z dnia 27 lipca 2016 r. (sygn. WPI/200000/43/766/2016);

- piśmie z dnia 21 lipca 2015 r. (sygn. WPI/200000/43/781/2015).

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w ramach przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego nie będzie on występował w roli płatnika zobowiązanego do obliczania, pobierania oraz odprowadzania składak na ubezpieczenia społeczne od przychodów Zawodników działających jako samodzielni przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku, zważył co następuje

Zgodnie z przepisem art. 34 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna).

Natomiast w myśl art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Zakład podkreśla, iż w myśl art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców interpretacja przepisów może dotyczyć wyłącznie indywidualnej sprawy przedsiębiorcy. W konsekwencji, w niniejszej sprawie organ nic ma możliwości wypowiedzenia się w zakresie potencjalnych obowiązków w sferze ubezpieczeń społecznych innych przedsiębiorców - osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą mających zawarte z wnioskodawcą kontrakty, a wyłącznie w zakresie obowiązków wnioskodawcy jako płatnika składek.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i opłacania składek na te ubezpieczenia regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 i art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, z zastrzeżeniem ust. 4 tego artykułu. Jednocześnie w myśl art. 18 ust. 3 tejże ustawy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób wykonujących pracą na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia ustala się zgodnie z ust. 1 tego artykułu (tj. biorąc pod uwagę przychód uzyskany z tego tytułu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie.

Zakład wskazuje przy tym, że z brzmienia art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynika ograniczenie w tematyce, w której organ jest zobowiązany wypowiedzieć się za pośrednictwem interpretacji indywidualnej przepisów w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców, uniemożliwiające potwierdzenie w tym trybie kwalifikacji określonego świadczenia jako przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz wskazania źródła takiego przychodu. Kwalifikacja wypłacanego świadczenia pieniężnego jako przychód z określonego źródła ma wpływ na istnienie lub brak obowiązku ubezpieczeń społecznych podmiotu otrzymującego wskazane świadczenie. W konsekwencji Zakład dokonał interpretacji przepisów ubezpieczeniowych opierając się na zawartej w opisie stanu faktycznego informacji, zgodnie z którą przychody uzyskiwane przez zawodników z tytułu opisanych kontraktów są klasyfikowane jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 tejże ustawy wynika obowiązek podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu przez osoby prowadzące działalność pozarolniczą, w tym osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Zakład wskazuje przy tym, że w sytuacji, gdy osoba prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, a następnie w ramach tej działalności zawiera umową cywilnoprawną (umowę zlecenia lub o świadczenie usług), której przedmiot jest zgodny z przedmiotem prowadzonej działalności, a przychody z niej uzyskiwane są zaliczane pod względem podatkowym do przychodów z działalności gospodarczej, wówczas umowa taka, jako wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie stanowi odrębnego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

1 opisu stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcą wynika, iż zawiera on z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach prowadzonej przez nich działalności - kontrakty o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. Zgodnie z oświadczeniem Wnioskodawcy przychody uzyskane z tytułu ww. umów są kwalifikowane jako przychody z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zawodnicy prowadzą działalność gospodarczą w przedmiocie świadczenia usług polegających na profesjonalnym uprawianiu piłki nożnej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać. Że opisane we wniosku umowy, jako wykonywane w ramach prowadzonej przez zawodników działalności gospodarczej, nie stanowią odrębnego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. W konsekwencji, osoby w sytuacji opisanej we wniosku nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z tytułu umów zawartych z Klubem, a Klub nie jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od uzyskanych przez nich z tego tytułu przychodów.

Zakład jednocześnie zaznacza, że w ramach niniejszej interpretacji nie odnosi się do kwestii uznania zawodników za osoby prowadzące działalność gospodarczą. Niniejsza interpretacja ogranicza się do kwestii ustalenia podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne osób, o których traktuje wniosek na tle opisu stanu faktycznego, z którego wynika, że umowy będą zawierane z zawodnikami, które będą świadczone w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzją lub do protokołu sporządzonego przez tą jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl