DI/100000/43/70/2016 - Brak obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych ewentualnych korzyści ekonomicznych osiąganych przez pracowników przedsiębiorcy na skutek nabywania akcji w ramach planów motywacyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 stycznia 2016 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/70/2016 Brak obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych ewentualnych korzyści ekonomicznych osiąganych przez pracowników przedsiębiorcy na skutek nabywania akcji w ramach planów motywacyjnych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku (...) z ograniczoną odpowiedzialnością z dnia 8 stycznia 2016 r. doręczonym dnia 18 stycznia 2016 r. w przedmiocie braku obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych ewentualnych korzyści ekonomicznych osiąganych przez pracowników przedsiębiorcy na skutek nabywania akcji w ramach planów motywacyjnych.

UZASADNIENIE

Dnia 18 stycznia 2016 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca (dalej: (...) albo "Spółka") wskazał, iż jest częścią międzynarodowego koncernu (...). Bezpośrednim udziałowcem Spółki jest spółka (...). Z kolei głównym podmiotem dominującym grupy o operacyjnym charakterze działalności jest spółka (...) z siedzibą w (...). Akcje serii (...) spółki (...) są notowane na giełdzie papierów wartościowych w (...). Z kolei akcje serii (...) spółki (...) są własnością spółki (...) a pośrednio fundacji (...) (akcje serii (...) nie są notowane na (...).

Spółka zatrudnia w Polsce pracowników ("Pracownicy"). Zgodnie z praktyką stosowaną przez wiele międzynarodowych koncernów (...) co pewien czas wprowadza akcyjne plany motywacyjne skierowane do pracowników (...) oraz pozostałych spółek z grupy kapitałowej (w tym do spółek utworzonych w Polsce). Plany motywacyjne mają na celu zachęcenie pracowników do jak najlepszej i najbardziej efektywnej pracy dla grupy kapitałowej (...) utrzymywania ich w strukturach grupy, jak również przyciąganie potencjalnych dobrych kandydatów na stanowiska w grupie. Osoby takie, będąc akcjonariuszami (...) stają się bardziej związane z grupą kapitałową i w jeszcze większym stopniu odpowiedzialne za jej powodzenie.

Obecnie stosowanymi planami motywacyjnymi są (i) (...) oraz (ii) (...) łącznie są określane jako "Plany Motywacyjne"). Uczestnictwo w Planach Motywacyjnych jest oferowane grupom Pracowników określonych w regulaminach Planów Motywacyjnych ustalanych przez (...). Rada Dyrektorów (zarząd) spółki (...) podejmuje decyzję o wprowadzeniu Planów Motywacyjnych działając w oparciu o statut (...), który z kolei jest przyjęty na podstawie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy (...). W przyszłości będą stosowane te same lub podobne Plany Motywacyjne.

Reasumując, zasady Planów Motywacyjnych, w tym sposób określenia kręgu osób uprawnionych do uczestnictwa w Planach Motywacyjnych, określa (...) a nie Spółka. Ponadto Spółka w umowach o pracę zawieranych z Pracownikami, ani w innych dokumentach pracowniczych (regulaminach pracy, wynagradzania, ani w komunikacji z Pracownikami) nie formułuje gwarancji objęcia danego Pracownika określonym Planem Motywacyjnym. Rola Spółki ogranicza się do informowania Pracowników o tym, że spółka dominująca w grupie (tj. ... może organizować Plany Motywacyjne w czasie i według zasad swobodnie przez siebie ustalanych. Ponadto Spółka udostępnia (...) niezbędne dane osobowe swoich Pracowników na potrzeby realizacji przez (...) Planów Motywacyjnych w odniesieniu do Pracowników. Spółka nie wyznacza spośród Pracowników osób, które mają stać się Uczestnikami Planów Motywacyjnych, ani nie rekomenduje (...) żadnych konkretnych Pracowników.

Udział Pracownika (jako Uczestnika) w Planie Motywacyjnym w żaden sposób nie ogranicza prawa Spółki do rozwiązania umowy o pracę z Pracownikiem (Uczestnikiem), ani w żaden sposób nie gwarantuje Prawnikowi (Uczestnikowi) ciągłości zatrudnienia. Udział w Planie Motywacyjnym nie stanowi samodzielnie umowy o pracę lub podobnego kontraktu pomiędzy (...) a Uczestnikiem. Ewentualne zakończenie Planu Motywacyjnego decyzją (...) nie rodzi żadnej odpowiedzialności Spółki wobec Pracowników (Uczestników).

W planie (...) mogą wziąć udział osoby zatrudnione przez jedną ze spółek zależnych od (...) w określonej dacie (1 stycznia 2013 r.), w pełnym wymiarze czasu, które pozostają zatrudnione do wyznaczonego momentu (1 kwietnia 2016 r.; "Uczestnicy"). Każdy Uczestnik planu (...) otrzymuje określoną liczbę (...) (w tym przypadku - (...) nie mogą zostać zbyte i nie są notowane na giełdzie nie uprawniają do dywidendy, ani prawa głosu. (...) stosuje domniemanie, że każdy pracownik podmiotów zależnych (np. Spółki) spełniający te warunki chce wziąć udział w planie (...). Udział jest jednak dobrowolny i każdy potencjalny Uczestnik może powiadomić (...) o rezygnacji z uczestnictwa w planie (...).

W ramach planu (...) Uczestnicy w dacie zapadnięcia wykonalności określonej liczby (transzy) (...) otrzymają nieodpłatnie akcje serii (...) spółki (...) ("Akcje") w liczbie odpowiadającej liczbie posiadanych przez danego Uczestnika, wykonywalnych w danym momencie, (...). To, czy dana liczba (...) stanie się wykonywalna, czy nie, zależy od spełnienia się przyjętych w planie warunków, tzn. pozostawania przez danego Uczestnika Pracownikiem Spółki (lub innego podmiotu zależnego od ...) oraz osiągnięcia przez grupę (...) celów finansowych, tj. określonego procentowo wzrostu sprzedaży (jeżeli warunek ten nie zostanie osiągnięty, (...) nie będą wykonane). Uczestnik nie musi spełniać żadnych innych kryteriów osobistych (np. odpowiedniej oceny pracodawcy itp.), aby móc zrealizować posiadane (...). Jeżeli w okresie oczekiwania na wykonanie (...) Uczestnik przestanie być pracownikiem spółki z grupy (...) lub znajdzie się w okresie wypowiedzenia, co do zasady utraci on (...) i prawo do nabycia Akcji.

W celu nabycia własności Akcji Uczestnik nie musi uiszczać żadnej ceny nabycia Akcji. Akcje są wydawane Uczestnikowi bezpośrednio przez (...) (są to istniejące akcje będące własnością (...) a nie nowe akcje emitowane w tym celu) przy udziale odpowiedniego zewnętrznego usługodawcy (biura maklerskiego) i są zapisywane na osobistym rachunku papierów wartościowych utrzymywanym dla Uczestnika przez biuro maklerskie z siedzibą poza Polską. Uczestnik jest zobowiązany do przekazania organizatorowi Planu Motywacyjnemu (...) danych oraz kopii dokumentów (np. paszportu) niezbędnych do założenia Uczestnikowi rachunku papierów wartościowych, na którym zostaną zapisane Akcje przenoszone na Uczestnika przez (...) po wykonaniu (...). Dane te są zbierane przez dział personalny Spółki i przekazywane zbiorczo drogą mailową i listownie do (...).

Uczestnik może sprzedać Akcje nabyte w wykonaniu (...) od razu po ich nabyciu albo w dowolnym momencie w przyszłości, zgodnie z wolą Pracownika. Co do zasady, cena sprzedaży Akcji nabytych w wykonaniu (...) pomniejszona o ewentualne opłaty brokerskie i koszty transakcyjne, jest przekazywana Uczestnikowi bezpośrednio przez biuro maklerskie, które przeprowadza transakcję sprzedaży Akcji na giełdzie (...) (bez pośrednictwa Spółki). Natomiast nie jest wykluczone, że w sytuacji, w której Uczestnik dokona sprzedaży Akcji natychmiast po ich nabyciu, Uczestnik nie będzie zobowiązany do założenia rachunku papierów wartościowych w biurze maklerskim z siedzibą poza Polską. W takiej sytuacji wpływy ze sprzedaży Akcji mogą zostać Uczestnikowi przekazane przez biuro maklerskie za pośrednictwem Spółki (tzn. możliwe jest, że środki pochodzące ze sprzedaży Akcji będą przekazane przez biuro maklerskie na rachunek bankowy Spółki z prośbą o przekazanie tych środków przez (...) na rzecz danego Uczestnika).

W planie (...) mogą wziąć udział tylko niektóre osoby zatrudnione przez jedną ze spółek zależnych od (...) w określonej dacie w danym roku (jest to plan ponawiany każdego roku), które są zatrudnione na wybranych stanowiskach ("Uczestnicy"). Wybór typów stanowisk, które uprawniają do uczestnictwa w (...) jest dokonywany przez (...) w oparciu o specjalną metodologię, która wyróżnia wiele kategorii / poziomów stanowisk z uwagi na różne czynniki (wpływ, komunikację, innowacyjność, wiedzę, ryzyko - wiążące się z danym stanowiskiem). W skali całej grupy w planie uczestniczy ok. 2% wszystkich pracowników.

Uczestnik planu (...) otrzymuje określoną dla danej kategorii stanowiska liczbę (...) pod warunkiem osiągnięcia przez grupę (...) określonych kryteriów finansowych (rentowność oraz wartość sprzedaży) oraz kryteriów niefinansowych (dotyczących osiągania przez grupę (...) zakładanych celów w obszarach np. jakości produktów, zarządzania zasobami ludzkimi w grupie, relacji z pacjentami, środowiska naturalnego, wizerunku grupy).

W przypadku spełnienia zakładanych kryteriów finansowych i niefinansowych za dany rok, kilka tygodni po zakończeniu danego roku Uczestnikom planu (...) jest przydzielana określona liczba (...) (np. w lutym 2016 r. pod warunkiem osiągnięcia celów w roku 2015). Od tego momentu rozpoczyna się 3 letni okres oczekiwania na realizację (...) i przyznanie prawa własności Akcji w liczbie odpowiadającej liczbie (...). Liczba (...) i przyszłych akcji może zostać zmieniona decyzją (...) w określonych sytuacjach w przypadku pogorszenia się określonych parametrów finansowych grupy (...) nie mogą zostać zbyte i nie są notowane na giełdzie (...) nie uprawniają do dywidendy, ani prawa głosu (...) stosuje domniemanie, że każdy uprawniony pracownik podmiotów zależnych (np. Spółki) spełniający warunki chce wziąć udział w planie (...). Udział jest jednak dobrowolny i każdy potencjalny Uczestnik może powiadomić (...) o rezygnacji z uczestnictwa w planie (...).

Warunkiem nabycia Akcji w wykonaniu (...) w planie (...) jest także pozostawianie zatrudnionym przez dowolny podmiot zależny od (...) przez cały okres od przyznania (...) do przeniesienia własności Akcji. Jeżeli w okresie oczekiwania na wykonanie (...) Uczestnik przestanie być pracownikiem spółki z grupy (...) lub znajdzie się w okresie wypowiedzenia, co do zasady utraci on (...) i prawo do nabycia Akcji (przy czym w niektórych sytuacjach, w zależności ustaleń Spółki i pracownika, odchodzący pracownik może zatrzymać prawo do (...) i nabycia Akcji).

W celu nabycia własności Akcji Uczestnik nie musi uiszczać żadnej ceny nabycia Akcji. Akcje są wydawane Uczestnikowi bezpośrednio przez (...) (są to istniejące akcje będące własnością (...), a nie nowe akcje emitowane w tym celu) przy udziale odpowiedniego zewnętrznego usługodawcy (biura maklerskiego) i są zapisywane na osobistym rachunku papierów wartościowych utrzymywanym dla Uczestnika przez biuro maklerskie z siedzibą poza Polską. Uczestnik jest zobowiązany do przekazania organizatorowi Planu Motywacyjnemu (...) danych oraz kopii dokumentów (np. paszportu) niezbędnych do założenia Uczestnikowi rachunku papierów wartościowych, na którym zostaną zapisane Akcje przenoszone na Uczestnika przez (...) po wykonaniu (...).

Uczestnik może sprzedać Akcje nabyte w wykonaniu (...) od razu po ich nabyciu albo w dowolnym momencie w przyszłości, zgodnie z wolą Pracownika. Cena sprzedaży Akcji nabytych w wykonaniu (...) pomniejszona o ewentualne opłaty brokerskie i koszty transakcyjne, jest przekazywana Uczestnikowi bezpośrednio przez biuro maklerskie, które przeprowadza transakcję sprzedaży Akcji na giełdzie (...) (bez pośrednictwa Spółki).

Spółka ponosi na rzecz (...) koszty związane z uczestnictwem Pracowników w Planach Motywacyjnych w wysokości wyliczanej specjalnym algorytmem związanym z liczbą Pracowników uczestniczących w Planach Motywacyjnych oraz liczbą przyznawanych im (...). Spółka otrzymała interpretację z dnia 10 grudnia 2015 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w (...) na podstawie stanu faktycznego opisanego powyżej. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej wyrażonym w tej interpretacji, "w związku z udziałem Uczestników w planach motywacyjnych nie uzyskują oni przychodów ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym na Spółce nie ciążą obowiązki płatnika wynikające z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

Spółka, podzielając stanowisko wyrażone przez Dyrektora Izby Skarbowej, informuje, że pracownicy w sytuacji opisanej w niniejszym wniosku składanym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w żadnym momencie nie uzyskują przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Spółka jest zainteresowana uzyskaniem interpretacji przedstawionego powyżej stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w temacie ustalenia, czy ewentualne korzyści ekonomiczne osiągane przez pracowników na skutek nabywania własności Akcji w ramach Planów Motywacyjnych stanowią, czy też nie stanowią, podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, FGŚP oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Spółka podkreśla, że nie oczekuje od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokonania wykładni przepisów prawa podatkowego, lecz wykładni stosownych przepisów regulujących kwestie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, FGŚP oraz Fundusz Emerytur Pomostowych w świetle opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.

Spółka stoi na stanowisku, że ewentualne korzyści ekonomiczne uzyskiwane przez Pracowników nabywających Akcje w ramach Planów Motywacyjnych nie stanowią przychodów ze stosunku pracy, a w rezultacie nie mogą być one uznane za część podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, FGŚP oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. W konsekwencji Spółka nie jest zobowiązana do działania w tym zakresie w charakterze płatnika powyższych składek.

Wnioskodawca wskazuje dalej, iż zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: "USUS"), przychód jest zdefiniowany jako "przychody w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu: zatrudnienia w ramach stosunku pracy (...)". Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 USUS, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami. Z kolei art. 18 ust. 1 USUS stanowi, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych wymienionych w art. 6 ust. 1 pkt 1 stanowi przychód, o którym mowa w art. 4 pkt 9, z zastrzeżeniem ust. 1a i 2, ust. 4 pkt 5 i ust. 12. Dalej, art. 20 ust. 1 USUS przewiduje, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe, z zastrzeżeniem ust. 2 i ust. 3.

Zgodnie z art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, w przypadku osób, o których mowa w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, co najmniej wynagrodzenie, o którym mowa w tym przepisie, opłacają pracodawcy za osoby pozostające w stosunku pracy.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ustala się od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ponadto, zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych, podstawę wymiaru składki na fundusz emerytur pomostowych stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, określona w art. 18 ust. 1-2 i ust. 8 oraz w art. 21 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zdaniem Spółki, co potwierdza także otrzymana przez Spółkę, wspomniana powyżej, interpretacja podatkowa wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w (...), należy uznać, że wartość ewentualnych korzyści ekonomicznych uzyskiwanych przez Pracowników nabywających Akcje w ramach Planów Motywacyjnych (wartość rynkowa akcji nabytych bez konieczności płacenia ceny) nie stanowi przychodów ze stosunku pracy.

W konsekwencji, w świetle powyższych regulacji, takie ewentualne korzyści majątkowe Pracowników nie mogą być uznane za część podstawy wymiar u składek na ubezpieczenia, Fundusz Pracy, FGŚP oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Dlatego też, w odniesieniu do wartości korzyści ekonomicznych, Spółka nie jest zobowiązana do działania w tym zakresie w charakterze płatnika składek i nie ciążą na Spółce obowiązki uregulowane w pozostałych cytowanych regulacjach ustawowych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretację w trybie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie braku obowiązku uwzględnienia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych ewentualnych korzyści ekonomicznych osiąganych przez pracowników przedsiębiorcy na skutek nabywania akcji w ramach planów motywacyjnych uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Natomiast w myśl art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zgodnie z treścią art. 18 ust. 1 i 2 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób będących m.in. pracownikami (art. 6 ust. 1 pkt 1 wskazanej ustawy) stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem:

* przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.),

* wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Za przychody ze stosunku pracy uważa się: wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Dla rozstrzygnięcia, czy dana korzyść stanowi/będzie stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a w konsekwencji czy powstaje obowiązek opłacania składek m.in. na te ubezpieczenia, decydujące znaczenie ma, czy dla celów podatkowych zostanie ona zakwalifikowana jako przychód pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Ewentualne korzyści w sytuacji opisanej we wniosku nie zostały przez wnioskodawcę zakwalifikowane jako przychody pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy.

Przedsiębiorca podkreślił, iż jego stanowisko w tym zakresie zostało potwierdzone w uzyskanej przez ww. interpretacji indywidualnej z dnia 10 grudnia 2015 r. o sygn. (...) wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w (...), a kwestia ustalenia do jakich źródeł przychodów należy zakwalifikować korzyści nie budzi jego wątpliwości.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawcy wskazujące, że korzyści o których mowa we wniosku nie stanowią/nie będą stanowiły podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uznać należy za prawidłowe, nie jest bowiem prawnie możliwe uwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należności, które nie stały się przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe ma również zastosowanie w odniesieniu do składek na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Jak wskazał wnioskodawca, wynika to z brzmienia art. 104 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 149 z późn. zm.) oraz art. 29 ustawy z dnia 13 sierpnia 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 272 z późn. zm.), a także art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 965 z późn. zm.).

Na marginesie należy wskazać, iż jednoznaczny sposób ujęcia w art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przez ustawodawcę zakresu przedmiotowego wniosków o wydanie pisemnej interpretacji, uniemożliwia Zakładowi wydanie interpretacji w sprawach dotyczących m.in. rozstrzygnięcia czy ewentualne korzyści ekonomiczne pracownika stanowią bądź będą stanowić przychód ze stosunku pracy. Jak stanowi art. 10a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zasady i tryb udzielania interpretacji przepisów prawa podatkowego reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 613). Dlatego też, Zakład wydając interpretację w przedmiotowej sprawie poprzestaje na ww. oświadczeniu wnioskodawcy, iż ewentualne korzyści ekonomiczne, o których stanowi wniosek nie stanowią i nie będą stanowić przychodu pracownika ze stosunku pracy, traktując takie oświadczenie jako nie podlegający weryfikacji i wiążący dla organu element stanu faktycznego decydujący o okoliczności, iż wspomniane korzyści nie mogą być wliczone do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych pracowników wnioskodawcy.

Jednocześnie brzmienie ww. przepisu art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie pozwala na wydanie pisemnej interpretacji odnoszącej się do pojęcia płatnika składek i spoczywających na nim obowiązków związanych z rozliczaniem składek, innymi słowy nie jest możliwe ustalenie w drodze pisemnej interpretacji czy przedsiębiorca bądź też inny podmiot jest/będzie zobowiązany do działania w charakterze płatnika składek.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl