DI/100000/43/696/2023 - Składki na ubezpieczenia zdrowotne członków zarządu powołanych do pełnienia tej funkcji na podstawie aktu powołania z tytułu wynagrodzenia ryczałtowego lub wynagrodzenia zmiennego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 września 2023 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/696/2023 Składki na ubezpieczenia zdrowotne członków zarządu powołanych do pełnienia tej funkcji na podstawie aktu powołania z tytułu wynagrodzenia ryczałtowego lub wynagrodzenia zmiennego

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221 z późn. zm.), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stanowisko przedsiębiorcy (...) przedstawione we wniosku złożonym w dniu 13 lipca 2023 r.

1.

uznaje za prawidłowe w części dotyczącej obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne członków zarządu powołanych do pełnienia tej funkcji na podstawie aktu powołania z tytułu wynagrodzenia ryczałtowego wypłaconego w marcu 2022 r.

2.

uznaje za prawidłowe w części dotyczącej braku obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne członków zarządu powołanych do pełnienia tej funkcji na podstawie aktu powołania z tytułu wynagrodzenia zmiennego wypłaconego w marcu 2022.

UZASADNIENIE

Dnia 13 lipca 2023 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę (...) o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Wniosek został uzupełniony pismem złożonym dnia 1 sierpnia 2023 r. oraz pismem złożonym dnia 31 sierpnia 2023 r.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że w dniu 31 marca 2022 r. dokonał wypłaty wynagrodzeń członkom zarządu powołanym do pełnienia funkcji uchwałą. Kwota wypłaconego w tym dniu wynagrodzenia składała się z wynagrodzenia ryczałtowego za miesiąc 03.2022 r. oraz wynagrodzenia zmiennego, które przysługuje członkom zarządu na mocy uchwały z dnia r. Z uchwały wynika, że zmienna kwota wynagrodzenia przysługuje w wysokości zysku netto spółki osiągniętego za IV kwartał danego roku i jest płatna do ostatniego Oma roboczego 3 miesiąca po kwartale za IV kwartał, czyli w tym konkretnym przypadku było to wynagrodzenie zmienne za IV kwartał 2021 r. wypłacone w dniu 31 marca 2022 r. Mając na uwadze obowiązujące od dnia 1 stycznia 2022 r. przepisy ("Od 1 stycznia 2022 r. obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym zostały objęte osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które pobierają z tego tytułu wynagrodzenie. Stanowi o tym art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 z późn. zm.), dalej zwaną ustawą zdrowotną.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla ww. osób stanowi kwota odpowiadająca wysokości ich wynagrodzenia pobieranego z tytułu pełnionej funkcji na podstawie powołania, które należy rozumieć jako wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego"), dokonując wypłaty w dniu 31 marca 2022 r. spółka naliczyła i odprowadziła składkę na ubezpieczenie zdrowotne od pełnej kwoty wynagrodzenia (ryczałtowe za 03.2022 r. plus zmienne za IV kwartał 2021 r.).

We własnym stanowisku w sprawie Wnioskodawca wskazał, że w chwili dokonywania wypłaty wynagrodzeń powołanym uchwałą członkom zarządu tj. w dniu 31 marca 2022 r. spółka uważała, że postępuje prawidłowo naliczając składkę na ubezpieczenie zdrowotne od sumy składników wynagrodzenia wypłaconego w dniu 31 marca 2022 r. Obecnie wnioskodawca uważa, że postąpił nieprawidłowo. Aktualne stanowisko Wnioskodawcy jest takie, że składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne powinien był naliczyć i odprowadzić wyłącznie od kwoty wynagrodzenia ryczałtowego za miesiąc 03.2022 r. Natomiast kwoty wynagrodzenia zmiennego za IV kwartał 2021 r. wypłaconego również w dniu 31 marca 2022 r. nie należało uwzględniać w podstawie wymiaru składki zdrowotnej.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że powinien sporządzić korektę dokumentów rozliczeniowych za 03.2072 r. polegającą na wyłączeniu z postawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne części wynagrodzenia, która stanowi wynagrodzenie zmienne za IV kwartał 2021 r.

W piśmie złożonym dnia 1 sierpnia 2023 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie Zakładu do uzupełnienia wniosku Wnioskodawca wskazał, że w dniu 31 marca 2022 r. spółka dokonała wypłaty wynagrodzeń członkom zarządu powołanym do pełnienia funkcji uchwalą. Ustalanie zasad wynagradzania członków zarządu spółki należy do kompetencji rady nadzorczej zgodnie z par. statutu spółki. Zgodnie z tym postanowieniem statutu spółki, wynagrodzenia zmienne członków zarządu zostały ustalone i przyznane członkom zarządu uchwalą rady nadzorczej na posiedzeniu rady nadzorczej w dniu 11 września 2020 r. Kwota wypłaconego w dniu 31 marca 2022 r. wynagrodzenia składała się z wynagrodzenia ryczałtowego za m-c 03.2022 r. oraz wynagrodzenia zmiennego, które przysługuje członkom zarządu na mocy uchwały. Z uchwały wynika, że zmienna kwota wynagrodzenia przysługuje w wysokości zysku netto spółki osiągniętego za IV kwartał danego roku i jest płatna do ostatniego dnia roboczego 3 miesiąca po kwartale za IV kwartał, czyli w tym konkretnym przypadku było to wynagrodzenie zmienne za IV kw. 2021 r. wypłacone w dniu 31 marca 2022 r. Mając na uwadze obowiązujące od dnia 1 stycznia 2022 r. przepisy ("od 1 stycznia 2022 r. obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym zostały objęte osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które pobierają z tego tytułu wynagrodzenie, stanowi o tym art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dz.u. z 2021 r. poz. 1285 z późn. zm.), dalej zwaną ustawą zdrowotną. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla ww. osób stanowi kwota odpowiadająca wysokości ich wynagrodzenia pobieranego z tytułu pełnionej funkcji na podstawie powołania, które należy rozumieć jako wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego"), dokonując wypłaty w dniu 31 marca 2022 r. spółka naliczyła i odprowadziła składkę na ubezpieczenie zdrowotne od pełnej kwoty wynagrodzenia (ryczałtowe za 03.2022 r. plus zmienne za IV kw. 2021 r.)

W piśmie złożonym dnia 31 sierpnia 2023 r. stanowiącym odpowiedź na ponowne wezwanie Zakładu do uzupełnienia wniosku Wnioskodawca wskazał, że oprócz uchwały Rady Nadzorczej z dnia 11 września 2020 r. nie istniała żadna inna uchwała podjęta już w czasie obowiązywania ustawy "Polski Ład", która ukonstytuowała należność wynagrodzenia zmiennego.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku, zważył co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Wniosek o wydanie Interpretacji indywidualnej może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych (art. 34 ust. 2 ustawy).

Natomiast w myśl art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż zgodnie ze wskazaniami judykatury wydając interpretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym lub zdarzeniem przyszłym przedstawionym przez pytającego we wniosku. Pełną wiedzę o stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym organ czerpie wyłącznie z wniosku uprawnionego podmiotu nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje czy gromadzony materiał dowodowy. W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu (np. w toku czynności kontrolnych) ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez Wnioskodawcę, obciąża jedynie przedsiębiorcę.

Stanowisko wyrażone przez Wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców:

1.

uznać należy za prawidłowe w przedmiocie dotyczącym obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne członków zarządu powołanych do pełnienia tej funkcji na podstawie aktu powołania z tytułu wynagrodzenia ryczałtowego wypłaconego w marcu 2022 r.

2.

uznać należy za prawidłowe w przedmiocie dotyczącym braku obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne członków zarządu powołanych do pełnienia tej funkcji na podstawie aktu powołania z tytułu wynagrodzenia zmiennego wypłaconego w marcu 2022.

Zasady ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i opłacania składek na ww. ubezpieczenie reguluje ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 z późn. zm.).

Na wstępie zaznaczyć należy, że ustawa z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105, z późn. zm.), tzw. Polski Ład, obowiązująca od 1 stycznia 2022 r., wprowadziła zmiany do art. 66 ust. 1 ww. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, polegające objęciu w pkt 35a obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie (są to m.in. członkowie zarządu, prokurenci).

Zgodnie z aktualnym brzmieniem ww. przepisu obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania oraz prokurenci, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym niezależnie od kwalifikacji do źródła przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.), z wyłączeniem osób uzyskujących przychody, o których mowa w art. 13 pkt 5 lub 6 tej ustawy, których roczne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekracza kwoty 6000 zł.

Zgodnie z art. 81 ust. 8 pkt 1la ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie, jest kwota odpowiadająca wysokości wynagrodzenia tych osób pobieranego z tytułu powołania.

Użyte przez prawodawcę w ww. przepisach wyrażenie "wynagrodzenie" należy odczytać w sposób szeroki, tj. jako wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego jako podstawę ustalenia obowiązków daninowych. Należy dodatkowo wskazać, że prawodawca powiązał sposób konkretyzacji obowiązku składowego ze sposobem powstawania obowiązków podatkowych, przy czym nie odesłał w art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach zdrowotnych do żadnego konkretnego źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, otrzymywane przez osoby powołane do pełnienia funkcji na podstawie aktu powołania "wynagrodzenie" nie należy zawężać do konkretnych przepisów ustaw podatkowych, tylko należy odczytać w sposób szeroki, tj. jako wszelką formę przychodu przewidzianą przez przepisy prawa podatkowego.

Jednocześnie, w myśl art. 79 tej ustawy składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna i wynosi 9% podstawy wymiaru składki. Natomiast stosownie do art. 85 ust. 7a za osobę, o której mowa w art. 66 ust. 1 pkt 35a, składkę jako płatnik oblicza i pobiera z wynagrodzenia ubezpieczonego i odprowadza podmiot wypłacający wynagrodzenie.

W świetle powyższych, skoro wynagrodzenie ryczałtowe z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu zostało wypłacone w marcu 2022 r., a więc w okresie obowiązywania nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, to z tego tytułu zaistniał obowiązek opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne osób powołanych do pełnienia funkcji na podstawie aktu powołania. Wynagrodzenie to z tytułu powołania do pełnienia funkcji powstało i stało się należne w okresie obowiązywania nowelizacji ww. ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe w przedmiocie obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne członków zarządu powołanych do pełnienia tej funkcji na podstawie aktu powołania z tytułu wynagrodzenia ryczałtowego wypłaconego marcu 2022 r.

Natomiast w przypadku, gdy osoby powołane do pełnienia funkcji przed 1 stycznia 2022 r. otrzymały w 2022 r. wynagrodzenie zmienne należne za okres wcześniejszy (tj. należne za IV kwartał 2021 r., a więc przed 2022 r.), to wynagrodzenie to nie powinno być uwzględniane w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż jest należne za okres, w którym brak było tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego dla takich osób.

Wnioskodawca w przedmiotowym wniosku wskazał, że w dniu 31 marca 2022 r. dokonał wypłaty wynagrodzenia członkom zarządu powołanym do pełnienia funkcji uchwałą. Kwota wypłaconego w tym dniu wynagrodzenia składała się z wynagrodzenia ryczałtowego za miesiąc 03.2022 r. oraz wynagrodzenia zmiennego, które przysługuje członkom zarządu na mocy uchwały z dnia r. Z uchwały wynika, że zmienna kwota wynagrodzenia przysługuje w wysokości zysku netto spółki osiągniętego za IV kwartał danego roku i jest płatna do ostatniego dnia roboczego 3 miesiąca po kwartale za IV kwartał.

Jak wynika z pisma złożonego dnia 1 sierpnia 2023 r. stanowiącego uzupełnienie wniosku ustalanie zasad wynagradzania członków zarządu spółki należy do kompetencji rady nadzorczej. Wynagrodzenia zmienne członków zarządu zostały ustalone i przyznane członkom zarządu uchwałą rady nadzorczej z dnia

Ponadto, z pisma złożonego dnia 31 sierpnia 2023 r. stanowiącego odpowiedź na ponowne wezwanie Zakładu do uzupełnienia wniosku wynika, że oprócz uchwały Rady Nadzorczej z dnia nie istniała żadna inna uchwała podjęta już w czasie obowiązywania ustawy "Polski Ład", która ukonstytuowała należność wynagrodzenia zmiennego.

Wobec powyższego, od wynagrodzenia zmiennego należnego za rok 2021 r., które zostało wypłacone w marcu 2022 r. dla członków zarządu powołanych do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, w sytuacji przedstawionej we wniosku, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie powinna być naliczona i opłacona.

Dlatego też, stanowisko Wnioskodawcy uznać należy za prawidłowe w przedmiocie braku obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne członków zarządu powołanych do pełnienia tej funkcji na podstawie aktu powołania z tytułu wynagrodzenia zmiennego wypłaconego w marcu 2022.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy opisu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. l i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust.S ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl