DI/100000/43/684/2015 - Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej spółki z o.o. w okresie do 31 grudnia 2014 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 czerwca 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/684/2015 Brak obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej spółki z o.o. w okresie do 31 grudnia 2014 r.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 2 czerwca 2015 r. doręczonym dnia 9 czerwca 2015 r. przez (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) w przedmiocie braku obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej w okresie do 31 grudnia 2014 r.

UZASADNIENIE

Dnia 9 czerwca 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni wskazała, iż członek rady nadzorczej wykonywał obowiązki w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. Wynagrodzenie z tego tytułu, zostanie wypłacone w 2015 r. Członek rady nadzorczej jest obywatelem Polski i zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1831) podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu od dnia 1 stycznia 2015 r.

Wątpliwości przedsiębiorcy budzi to, czy wyżej wspomniane wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej w 2014 r. podlega tylko obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu czy też podlega już pod nową ustawę i obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawczyni wskazuje, iż od należnego wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. należy odprowadzić składki na ubezpieczenie zdrowotne, pomimo że zostanie wypłacone w 2015 r. W związku z niepodleganiem przez członka rady nadzorczej jeszcze pod nową ustawę brak jest, zdaniem spółki obowiązku odprowadzenia od tego wynagrodzenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji, w zakresie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej w okresie do 31 grudnia 2014 r., uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Od 1 stycznia 2015 r., zgodnie z dodanym pkt 22 do art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są członkami rad nadzorczych wynagradzanymi z tytułu pełnienia tej funkcji. Obowiązek ten dotyczy wszystkich członków rad nadzorczych, którzy pobierają wynagrodzenie z tego tytułu, bez względu na posiadanie innego tytułu i bez względu na fakt pobierania emerytury lub renty z uwagi na brzmienie art. 9 ust. 9 tej ustawy, zgodnie z którym członkowie rad nadzorczych spełniający warunki do objęcia ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z innych tytułów podlegają ubezpieczeniom również z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej. Obowiązek ten dotyczy członków rad nadzorczych podmiotów, w których taki organ występuje.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe członków rad nadzorczych stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do członków rad nadzorczych mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 2-4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.), określające składniki przychodu nie stanowiące podstawy wymiaru składek.

W sytuacji, gdy członkowi rady nadzorczej zostanie wypłacone wynagrodzenie z tytułu pełnienia tej funkcji, jednakże w całości za okres sprzed 1 stycznia 2015 r., tj. za okres w którym członek rady nadzorczej podlegał wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu, lub nie podlegał temu ubezpieczeniu, kwota tego wynagrodzenia nie będzie stanowiła podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W okresie, za który nastąpi wypłata wynagrodzenia odpłatne pełnienie funkcji członka rady nadzorczej nie stanowiło obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń emerytalno-rentowych.

Jednocześnie biorąc pod uwagę treść przywołanego wyżej przepisu art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, iż nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, w związku z czym w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie przedsiębiorca jest uprawniony do wniesienia podania do Dyrektora (...) Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w (...). Takie podanie złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl