DI/100000/43/594/2018 - Ustalenie podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu kontraktu menadżerskiego wykonywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w sytuacji gdy przychody uzyskiwane z tego tytułu kwalifikowane są jako pochodzące z tytułu działalności wykonywanej osobiście.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lipca 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/594/2018 Ustalenie podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu kontraktu menadżerskiego wykonywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w sytuacji gdy przychody uzyskiwane z tego tytułu kwalifikowane są jako pochodzące z tytułu działalności wykonywanej osobiście.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.). Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) z dnia 4 maja 2018 r. złożonym w dniu 9 maja 2018 r. w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu kontraktu menadżerskiego wykonywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w sytuacji gdy przychody uzyskiwane z tego tytułu kwalifikowane są jako pochodzące z tytułu działalności wykonywanej osobiście.

UZASADNIENIE

Dnia 9 maja 2018 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 maja 2018 r., doręczonym w dniu 1 czerwca 2018 r. oraz pismem z dnia 21 czerwca 2018 r. doręczonym w dniu 25 czerwca 2018 r.

Wnioskodawca wnosi o wydanie Interpretacji indywidualnej w zakresie art. 9 ust. 2 i 2a Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. w zakresie istnienia zbiegu tytułów do objęcia ubezpieczeniami społecznymi w sytuacji gdy będąc osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG w ramach tej działalności świadczy usługi zarządzania przedsiębiorstwem przy czym nie uzyskuje innych przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, oraz o wydanie interpretacji Indywidualnej w zakresie art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1938) tj. w zakresie istnienia zbiegu tytułów do objęcia ubezpieczeniom zdrowotnym w opisanym we wniosku stanie faktycznym. W opisie stanu faktycznego wnioskodawca wskazuje, iż w dniu 24 stycznia 2018 roku zarejestrował w CEiDG działalność gospodarczą pod nazwą (...) z siedzibą w (...). Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest (...) w szczególności wykonywanie usług zarządzania przedsiębiorstwem.

W dniu 19 lutego 2018 r. wnioskodawca zawarł ze (...) z siedzibą w (...) umowę z mocą obowiązującą od 29 stycznia 2018 r. Przedmiotem umowy jest świadczenie przez wnioskodawcę usług zarządzania przedsiębiorstwem (Kontrakt).

Wykonywanie wyżej wymienionych usług mieści się w przedmiocie zarejestrowanej działalności gospodarczej, określonej jako (...). Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania" (PKO: 70.22.Z).

Wnioskodawca wskazał, że nie uzyskuje przychodów innych niż z ww. umowy, przedmiotem której jest świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem.

Wnioskodawca wnosi o udzielnie odpowiedzi na następujące pytania:

Czy w sytuacji, gdy w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej świadczy on usługę, przedmiotem której jest zarządzanie przedsiębiorstwem I nie uzyskuje innych przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dochodzi do zbiegu tytułów objęcia ubezpieczeniami społecznymi, o jakich stanowi art. 9 ust. 2 i 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i w konsekwencji należy opłacać składkę na ubezpieczenia społeczne z obu tytułów; czy też mając na uwadze okoliczność, iż w ramach działalności gospodarczej wnioskodawca nie uzyskuje Innych przychodów, niż wynikające z umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem a mając na uwadze, iż podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - nie ma obowiązku podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu lej działalności.

Analogicznie, czy w opisanym stanie faktycznym istnieje obowiązek opłacania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej składek na ubezpieczenie zdrowotne uregulowany ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W opinii wnioskodawcy, w przypadku, gdy w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej świadczy on usługę, przedmiotem której jest zarządzanie przedsiębiorstwem i nie uzyskuje innych przychodów w ramach prowadzonej działalności, nie dochodzi do zbiegu tytułów o jakich stanowi art. 9 ust. 2 i 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych a mając na uwadze, iż podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 18 ust. 8 ustawy systemowej nie ma obowiązku podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu I rentowym z tytułu tej działalności.

W stanie faktycznym jw. nie dochodzi także do zbiegu tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, uregulowanego w art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze Środków publicznych. Dlatego też nie ma obowiązku uiszczania kwot składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne jako przedsiębiorca.

Uzasadniając swe stanowisko wnioskodawca wskazuje, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie wpisu do CEIDG zawarł Kontrakt, przedmiotem którego jest zarządzanie Spółką (...) Nie uzyskuje przychodów innych w ramach działalności gospodarczej, niż z opisanego wyżej Kontraktu.

W ocenie wnioskodawcy zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego następuje jedynie wówczas jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG wykonująca jednocześnie umowę kontraktu menadżerskiego osiąga przychody także z Innego źródła niż Kontrakt.

Wnioskodawca zauważa dalej, że generalna zasada podlegania ubezpieczeniom społecznym i zbiegu tytułów do ubezpieczeń wyrażona została w art. 9 ust. 2 i 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i stanowi, iż osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów (pracy na kontrakcie menadżerskim i prowadzenia pozarolniczej działalności) podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z powstałego najwcześniej tytułu. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, zostać objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych - wszystkich lub wybranych tytułów - bądź zmienić tytuł ubezpieczeń Przy czym zmiana tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych możliwa jest tylko wtedy, gdy oskładkowane wynagrodzenie uzyskiwane z Kontraktu jest równe lub wyższe niż obowiązująca go najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z działalności gospodarczej.

Zgodnie z interpretacjami ZUS dotyczącymi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne: Przedsiębiorca, który w ramach wykonywanej działalności zawarł kontrakt menedżerski na zarządzanie spółką i z działalności gospodarczej obok Kontraktu nie uzyskuje innych przychodów, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, nie jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność, lecz jako zleceniobiorca (tak interpretacja z dnia 21 stycznia 2016 r. wydana przez ZUS, DI/100000/43/1406/2016).

Powyższe stanowisko potwierdza, zdaniem wnioskodawcy, również interpretacja Oddziału ZUS w Lublinie z 14 lutego 2013 r., znak: WPI/200000/451/84/2013. Wynika z niej, iż w sytuacji, gdy w ramach posiadanego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej dana osoba osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (w rozumieniu przepisów podatkowych) i równocześnie osiąga przychody na podstawie kontraktu menedżerskiego (przychody z działalności wykonywanej osobiście), następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych pozwalający po spełnieniu określonych ustawowo warunków wybrać tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Przedsiębiorca, który w ramach wykonywanej działalności zawarł kontrakt menedżerski na zarządzanie spółką i z działalności gospodarczej obok Kontraktu nie uzyskuje innych przychodów, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, nie jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność, lecz jako zleceniobiorca (tak interpretacja z dnia 21 stycznia 2016 r. wydana przez ZUS. DI/100000/43/1406/2016). Dopiero w sytuacji, gdy w ramach posiadanego wpisu do CEIDG przedsiębiorca osiąga również przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych pozwalający po spełnieniu określonych w art. 9 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych warunków wybrać tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Powyższe stanowisko potwierdzają także interpretacje indywidualne ZUS: decyzja ZUS w Lublinie z 13 września 2013 r.; WPI/200000/451/1242/2013 i WPI/200000/481/1244/2013.

Wynika z nich, jak zauważa wnioskodawca, że w przypadku osiągania przez menedżera tylko przychodów z Kontraktu i w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej, przy braku wykonywania czynności ponad te wyznaczone Kontraktem, nie zachodzi podstawa do zbiegu tytułów ubezpieczeń, dlatego nie jest on zobligowany do uiszczania kwot składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne jako przedsiębiorca.

Jeśli natomiast z tytułu zawartego Kontraktu podstawa wymiaru składek byłaby niższa od obowiązującej najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, wystąpi obowiązek podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym z tytułu działalności gospodarczej. Można wówczas dobrowolnie złożyć wniosek o objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z tytułu Kontraktu (interpretacja z dnia z dnia 24 września 2015 r. wydana przez ZUS Oddział w Gdańsku, DI/100000/43/1033/2015).

Dopiero w sytuacji, gdy w ramach posiadanego wpisu do CEIDG przedsiębiorca osiąga również przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych pozwalający po spełnieniu określonych w art. 9 ust. 2a ustawy z dnia 18 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych warunków wybrać tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

Natomiast obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, jak zauważa dalej wnioskodawca, został uregulowany ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z którą do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne co do zasady stosuje się przepisy określające tę podstawę odnośnie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Przepis art. 82 ust. 1 ustawy reguluje zbieg tytułów: W przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

To oznacza, iż obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają zarówno osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jak i osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej (tu: Kontrakt). W przypadku, gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (jako przedsiębiorca i menedżer), to składkę na to ubezpieczenie opłaca z każdego z tych tytułów odrębnie. Jest ona więc wtedy obowiązkowa zarówno z działalności gospodarczej, jak I z kontraktu menedżerskiego.

Jeżeli jednak Kontrakt stanowi tu jedyny tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, to obowiązkowa jest składka zdrowotna jedynie z Kontraktu. Tym samym nie jest ona, zdaniem wnioskodawcy, obowiązkowa z działalności gospodarczej.

Wnioskodawca spotkał się ze stanowiskiem prezentowanym w Decyzji Nr 12- 13381/1- 4/WSS/2017 w sprawie interpretacji indywidualnej Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, z treści której wynika, że: "wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług zarządzania, który zawarł ze Spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania (tzw. kontrakt menedżerski), podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu wyłącznie z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, i tym samym jest zobowiązany do samodzielnego zgłoszenia do ZUS faktu rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz obliczania i przekazywania składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności."

Powyższe prowadzi, zdaniem przedsiębiorcy, do wniosku, że w analogicznym stanie faktycznym NFZ uznał, że składka zdrowotna powinna być uiszczana tylko przez przedsiębiorcę i wyłącznie z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej. Wnioskodawca wychodzi jednak z założenia, że zachodzi tu analogia z ubezpieczeniami społecznymi, gdyż do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne co do zasady stosuje się przepisy określające tę podstawę odnośnie do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, a więc składkę zdrowotną powinien obliczyć i pobrać płatnik - zleceniodawca (jak to ma miejsce w stanie faktycznym niniejszej sprawy).

W świetle powyższego zdaniem wnioskodawcy nie występuje podstawa do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym z działalności gospodarczej.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 29 maja 2018 r. doręczonym dnia 1 czerwca 2018 r., odpowiadając na pytanie zawarte w wezwaniu z dnia 17 maja 2018 r. doręczonym dnia 28 maja 2018 r. tj.: "czy przychody uzyskane przez wnioskodawcę z tytułu kontraktu menedżerskiego zawartego z z siedzibą w (...) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kwalifikowane są jako przychody z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z brzmieniem art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Ustawa PIT)." wnioskodawca wyjaśnił, ze mając na uwadze panującą linię orzeczniczą i piśmiennictwo w jego ocenie przychody uzyskiwane przez wnioskodawcę z tytułu kontraktu menedżerskiego są kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z brzmieniem art. 13 Ustawy PIT.

W ocenie wnioskodawcy są to przychody o jakich stanowi art. 13 pkt 9 ustawy PIT. Wnioskodawca wskazał, że brał pod uwagę możliwość zakwalifikowania przychodów do tych, o których stanowi art. 13 pkt 7 Ustawy PIT niemniej jednak w jego ocenie - przychody uzyskane na podstawie umowy o zarządzanie należy zakwalifikować do tych o Jakich stanowi pkt 9.

Pismem z dnia 21 czerwca 2018 r. doręczonym dnia 25 czerwca 2018 r. wnioskodawca zastosował się do treści wezwania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku z dnia 14 czerwca 2018 r. (DI/100000/43/594/2018) tj.: "do jednoznacznego wskazania czy przychody uzyskiwane przez wnioskodawcę z tytułu kontraktu menedżerskiego zawartego z siedzibą w (...) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kwalifikowane są jako przychody z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z brzmieniem art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Ustawa PIT)."

Przedsiębiorca potwierdził jednoznacznie, że przychody uzyskiwane przez niego z tytułu kontraktu menedżerskiego zawartego z (...) z siedzibą w (...) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kwalifikowane są jako przychody z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z brzmieniem art. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu kontraktu menadżerskiego wykonywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w sytuacji gdy przychody uzyskiwane z tego tytułu kwalifikowane są jako pochodzące z tytułu działalności wykonywanej osobiście, uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż zgodnie ze wskazaniami judykatury, wydając interpretację organ nie ustanawia żadnej normy Indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez pytającego we wniosku. Pełną wiedzę o stanie faktycznym organ czerpie wyłącznie z wniosku uprawnionego podmiotu nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskanie informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i uchronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

Przenosząc powyższe na grunt przedstawionego przez przedsiębiorcę opisu stanu faktycznego wskazać należy, iż Zakład związany jest oświadczeniem przedsiębiorcy wskazującym na to, iż przychody uzyskiwane z tytułu kontraktu menedżerskiego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kwalifikowane są jako pochodzące z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z brzmieniem art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakład nie rozstrzyga również o obowiązkach w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez podmiot, z którym wnioskodawca zawarł umowę o zarządzanie spółką.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. I tak, w myśl art. 6 ust. 1 tej ustawy prawodawca wskazał katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. W tym miejscu należy wskazać, iż co do zasady umowa o zarządzanie spółką (kontrakt menedżerski) jest w istocie umową nienazwaną o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia. Osoba zarządzająca z tytułu wykonywania kontraktu menedżerskiego stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 13 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - w okresie od dnia oznaczonego w umowie Jako dzień rozpoczęcia wykonywania zarządu do dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu I rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla tej osoby dobrowolne, o czym stanowi art. 11 ust. 2 wskazanej ustawy.

W sytuacji gdy osoba świadcząca usługi zarządzania w ramach działalności gospodarczej uzyskuje przychody z działalności wykonywanej osobiście to umowa kontraktu menedżerskiego Jest tytułem do ubezpieczeń społecznych, a nie jest umową wykonywaną w ramach działalności gospodarczej. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy jedynym przedmiotem działalności jest świadczenie usług tego typu na rzecz innego podmiotu, przy czym prowadzący działalność nie uzyskuje jakichkolwiek innych przychodów poza tymi wynikającymi z zawartej umowy o zarządzanie (kontraktu menedżerskiego).

We wniosku przedsiębiorca wskazał, że nie uzyskuje przychodów innych niż z ww. umowy, przedmiotem której Jest świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem.

Umowa o świadczenie usług zarządzania jest wykonywana przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej i zarejestrowanej w CEiDG działalności gospodarczej.

Przychody z tytułu kontraktu menedżerskiego są klasyfikowane jako osiągane tytułem działalności wykonywanej osobiście, określone w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując dla menedżera, który ma wpis do CEIDG w zakresie zarządzania i jednocześnie na zawartą umowę kontraktu menedżerskiego na zarządzanie i jeżeli przychód uzyskiwany z tej umowy - dla potrzeb opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych - jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście to umowa kontraktu menedżerskiego jest traktowana jako tytuł do ubezpieczeń społecznych, a nie jako umowa wykonywana w ramach działalności gospodarczej. Osoba ta podlega wówczas ubezpieczeniom Jako zleceniobiorca (wykonywanie kontraktu menedżerskiego o charakterze umowy o świadczenie usług). Obowiązkowe są dla niej ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe. Ubezpieczenie chorobowe Jest dla niej dobrowolne.

Równocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiadamia, iż nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (a w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne), gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, na co wskazuje treść ww. art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W związku z czym, w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego organ zawiadamia, że w przedmiotowej sprawie wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie podanie złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dnia od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono Jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl