DI/100000/43/554/2019 - Brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której osoba prowadząca działalność gospodarczą świadczy usługi zarządzania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lipca 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/554/2019 Brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której osoba prowadząca działalność gospodarczą świadczy usługi zarządzania.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 ze zm.), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 300 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku w (...) z dnia 10 maja 2019 r., złożonym w dniu 30 maja 2019 r. w przedmiocie braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której osoba prowadząca działalność gospodarczą świadczy usługi zarządzania.

UZASADNIENIE

Dnia 30 maja 2019 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez (...) w o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców, Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 lipca 2019 r., doręczonym dnia 4 lipca 2019 r.,

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że został powołany uchwałą Rady Nadzorczej Spółki prawa handlowego prowadzącej działalność pod firmą (...) ("spółka") na stanowisko Członka Zarządu. Poza ww. aktem korporacyjnym, mającym podstawę w kodeksie spółek prawa handlowego pomiędzy Członkiem Zarządu, a spółką została zawarta dodatkowa umowa o pracę regulująca wykonywanie obowiązków członka zarządu spółki na stanowisku Wiceprezesa Zarządu.

Mając na uwadze zmianę stanu prawnego tj. wejście w życie przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami oraz uwzględniając strukturę właścicielską spółki, w celu realizacji obowiązków wynikających z ww. ustawy umowa o pracę została rozwiązania na drodze porozumienia stron. W miejsce stosunku pracy, wg dyspozycji ww. ustawy została zawarta w dniu 30 czerwca 2017 r. umowa o świadczenie usług zarządzania ("Umowa"). Umowa została zawarta na okres pełnienia przez Wnioskodawcę funkcji w Zarządzie Spółki. W razie wygaśnięcia mandatu członka Zarządu i powołania Wnioskodawcy bezpośrednio po wygaśnięciu mandatu na kolejny okres pełnienia funkcji członka Zarządu, co do zasady Umowa ulega przedłużeniu na kolejny okres bez konieczności składania odrębnych oświadczeń woli. Umowa rozwiązuje się z chwilą zaprzestania pełnienia funkcji członka Zarządu przez Wnioskodawcę, tj.: w wyniku porozumienia Stron, z upływem okresu na jaki została zawarta, z upływem okresu wypowiedzenia albo z chwilą odwołania Wnioskodawcy lub jego rezygnacji z funkcji członka Zarządu, w tym odwołania lub rezygnacji ze skutkiem natychmiastowym,

Wnioskodawca realizuje obowiązki wynikające z Umowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca dokonał rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ("CEIDG") jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Przy rejestracji działalności, Wnioskodawca podał kod działalności wg PKD: "pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania " (PKD 70.22.Z) z uwzględnieniem postanowień ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jedynym klientem Wnioskodawcy będzie Spółka.

Wg postanowień Umowy, w czasie trwania Umowy Wnioskodawca zobowiązuje się - w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (potwierdzonej stosownym wpisem w CEIDG) do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania w stosunkach wewnętrznych i zewnętrznych, z uwzględnieniem zakresu praw i obowiązków wynikających z pełnionej funkcji.

Wnioskodawca zobowiązuje się do wykonywania Umowy osobiście. Wnioskodawca będzie pełnił swoje obowiązki w czasie i miejscu, jakie będą wymagane dla należytego wykonywania Umowy oraz prawidłowego i nieprzerwanego funkcjonowania spółki. Co do zasady w dni robocze (dni od poniedziałku do piątku z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) Wnioskodawca będzie pełnił swoje obowiązki w siedzibie spółki. Świadczenie usług poza siedzibą spółki przekraczające 2 (słownie: dwa) dni robocze wymaga uprzedniej zgody Przewodniczącego Rady Nadzorczej lub osoby przez niego upoważnionej.

W okresie obowiązywania Umowy, Wnioskodawca będzie uprawniony do:

1.

miesięcznego Wynagrodzenia stałego;

2.

rocznego Wynagrodzenia Zmiennego.

Wynagrodzenie Stałe za dany miesiąc będzie wypłacane przez Spółkę z dołu, nie później niż do dziesiątego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, za który wynagrodzenie to jest należne.

W przypadku, gdy Umowa wskutek jej zawarcia lub rozwiązania albo braku świadczenia usług przez Wnioskodawcę, będzie wykonywana przez niepełny miesiąc kalendarzowy, Wynagrodzenie Stałe za dany miesiąc przysługuje w kwocie Wynagrodzenia Stałego podzielonej przez, pomnożonej przez liczbę dni świadczenia usług w danym miesiącu z uwzględnieniem sobót i dni ustawowo wolnych od pracy oraz z uwzględnieniem dni objętych przerwą oraz z uwzględnieniem liczby dni niezdolności.

Wynagrodzenie Zmienne za dany Rok Obrotowy, jest uzależnione od poziomu realizacji Celów Zarządczych i nie może przekroczyć łącznej kwoty Wynagrodzenia Stałego za ten Rok Obrotowy, przy założeniu osiągnięcia sumarycznej wartości procentowej Celów Zarządczych na poziomie, Wynagrodzenie Zmienne przysługuje Wnioskodawcy proporcjonalnie do czasu wykonywania Umowy i świadczenia usług w zakresie zarządzania w danym Roku Obrotowym, pod warunkiem wykonywania Umowy w wymiarze co najmniej (słownie: (...) miesięcy w Roku Obrotowym za który jest wypłacane Wynagrodzenie zmienne.

Wynagrodzenie uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu realizowania czynności na podstawie Umowy stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, określony w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2018.1509 t.j. z dnia 2018.08.08)

Spółka drogą umowy zobowiązała się na rzecz Wnioskodawcy do udostępnienia na koszt spółki oraz zapewnienia stosownych usług serwisowania i pokrycie kosztów:

1.

infrastruktury biurowej i organizacyjnej zgodnie z zasadami obowiązującymi w Spółce dla członków Zarządu spółki;

2.

środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość (w tym telefon komórkowy i przenośny komputer, a także inne niezbędne urządzenia elektroniczna);

3.

innych narzędzi/zasobów, niezbędnych do realizacji niniejszej Umowy;

4.

uzasadnionych i udokumentowanych kosztów podróży służbowych;

5.

kosztów udziału w konferencjach i szkoleniach istotnych z punktu widzenia świadczenia usług zarządzania na rzecz spółki, w tym wynikających z umów stowarzyszeniowych zawartych przez spółkę,

Do realizacji umowy Wnioskodawca będzie użytkował samochód osobowy, którym dysponuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zwrot kosztów związanych z używaniem samochodu będzie następował miesięcznym ryczałtem stanowiącym iloczyn k.m. i stawki za 1 km w wysokości zł oraz rachunków potwierdzających inne koszty związane z przejazdami, w szczególności koszty parkowania. Zwrot na określonych powyżej zasadach nie obejmuje używania samochodu przy realizacji podróży służbowych

W dniu 29 marca 2018 r. został sporządzony Aneks do Umowy ("Aneks"), mający doprecyzować postanowienia regulujące odpowiedzialność Wnioskodawcy. Według postanowień obowiązujących przed dniem sporządzenia Aneksu, Wnioskodawca miał ponosić odpowiedzialność z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy na zasadach ogólnych wynikających z Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2017 r" poz. 459 z późn. zm. "k.c."). Odpowiedzialność, określona powyżej nie wyłączała ani nie ograniczała odpowiedzialności Wnioskodawcy z tytułu pełnionej funkcji w Zarządzie, określonej innymi przepisami prawa, w szczególności ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1578;). Po dokonanej modyfikacji, Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec Spółki lub osób trzecich za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przez niego przedmiotu Umowy, będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków wynikających z Umowy lub z przepisów prawa (odpowiedzialność na zasadach ogólnych), W dniu 5 listopada 2018 r. został sporządzony Aneks nr 2 do Umowy ("Aneks 2"), wg którego od dnia zawarcia Umowy t). od 30 czerwca 2017 r. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność wobec Spółki lub osób trzecich za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przez niego przedmiotu Umowy, będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków przy wykonywaniu obowiązków wynikających z Umowy lub z przepisów prawa (odpowiedzialność na zasadach ogólnych). Nie uległy zmianie dotychczasowe postanowienia Umowy, wg których w celu zabezpieczenia swoich praw, spółka ubezpiecza Wnioskodawcę od odpowiedzialności cywilnej w ramach ubezpieczenia grupowego i na zasadach zaakceptowanych przez Radę Nadzorczą, Zakres umowy ubezpieczenia obejmował zarówno przed, jak i po dniu 29 marca 5 listopada 2018 r., odpowiedzialność Wnioskodawcy wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przez niego przedmiotu Umowy, będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków o przy wykonywaniu obowiązków wynikających z Umowy lub z przepisów prawa.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, co zostało potwierdzone na drodze interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

W okresie obowiązywania Umowy, Wnioskodawca zobowiązany jest do powstrzymywania się od podejmowania działalności konkurencyjnej. Na umotywowany wniosek Rada Nadzorcza może w określonym zakresie zwolnić Wnioskodawcę z obowiązku powstrzymywania się od podejmowania działalności konkurencyjnej.

W określonych umową przypadkach Wnioskodawca będzie uprawniony do uzyskania od spółki odprawy tytułem rozwiązania umowy, Odprawa będzie przysługiwała w wysokości (słownie: I - krotności Wynagrodzenia Stałego, pod warunkiem pełnienia przez niego funkcji członka Zarządu przez okres co najmniej (słownie:) (...) miesięcy. W przypadku rozwiązania Umowy za porozumieniem Strony mogą ustalić inną wysokość odprawy, przy czym nie może ona przekraczać (słownie:) - krotności

Wynagrodzenia Stałego.

W ocenie Wnioskodawcy zaprezentowana w stanie faktycznym realizacja Umowy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie skutkowała podleganiem obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym precyzuje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ("ustawa"). Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę w ustawie, Na drodze art. 6 ust. 1 ustawy ustawodawca wskazał katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Katalog specyfikowany ww. przepisem ma charakter enumeratywny tzn. jest zamknięty.

Wnioskodawca wskazał na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność (vide pkt 5). W myśl art. 8 ust. 6 pkt 1 za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się w szczególności osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Wnioskodawca z tytułu wykonywanej umowy stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ust. 1 w związku z ar. 13 pkt 4 ustawy w okresie od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym ora: ubezpieczeniu wypadkowemu. Na podstawie art. 11 ust. 2 ubezpieczenie chorobowe jest dla Wnioskodawcy dobrowolne.

Wpis w CEiDG zrealizowany dla potrzeb świadczenia usług zarządzania specyfikowanych Umową, stwarza odrębny tytułu do ubezpieczeń społecznych, co prowadzi do uznania, że Wnioskodawcy dotyczy obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Podstawę stanowiska wyrażonego przez Wnioskodawcę stanowią obowiązujące przepisy, a także znajduje potwierdzenie w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2008 (sygn. I UK 138/08): Umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem (spółką) lub kontrakt menedżerski wskazane w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jako źródła przychodu z działalności wykonywanej osobiście, nie stanowią samodzielnej podstawy podlegania ubezpieczeniom społecznym z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), jeżeli są realizowane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazuje, że w zaprezentowanym na drodze wniosku stanie faktycznym, z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej istnieje obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym. Wyłącznym tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka zarządu spółki kapitałowej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej stanowi prowadzenie działalności gospodarczej.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 1 lipca 2019 r., doręczonym w dniu 4 lipca 2019 r. Wnioskodawca wskazał, że poza przychodami z umowy o świadczenie usług zarządzania Wnioskodawca nie uzyskuje innych przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto dla Wnioskodawcy w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej właściwa jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, wskazana w art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie otrzymywane przez Wnioskodawcę tytułem umowy o świadczenie usług zarządzania jest wyższe od obowiązującej Wnioskodawcę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku, zważył co następuje:

Stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której osoba prowadząca działalność gospodarczą świadczy usługi zarządzania, uznać należy za nieprawidłowe

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż zgodnie ze wskazaniami judykatury, wydając interpretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez pytającego we wniosku. Pełną wiedzę o stanie faktycznym organ czerpie wyłącznie z wniosku uprawnionego podmiotu nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskanie informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i uchronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

Przenosząc powyższe na grunt przedstawionego przez przedsiębiorcę opisu stanu faktycznego wskazać należy, iż Zakład związany jest oświadczeniem przedsiębiorcy wskazującym na to, iż przychody uzyskiwane z tytułu umowy o świadczenie usług zarządzania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kwalifikowane są jako pochodzące z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z brzmieniem art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakład nie rozstrzyga również o obowiązkach w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez podmiot, z którym wnioskodawca zawarł umowę o zarządzanie spółką.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. I tak, w myśl art. 6 ust. 1 tej ustawy prawodawca wskazał katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych z wyjątkiem ust. 6a.

W tym miejscu należy wskazać, iż co do zasady umowa o zarządzanie spółką jest w istocie umową nienazwaną o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia. Osoba zarządzająca z tytułu wykonywania umowy o świadczenie usług zarządzania stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 13 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania zarządu do dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla tej osoby dobrowolne, o czym stanowi art. 11 ust. 2 wskazanej ustawy.

W sytuacji gdy osoba świadcząca usługi zarządzania w ramach działalności gospodarczej uzyskuje przychody z działalności wykonywanej osobiście to umowa o świadczenie usług zarządzania jest tytułem do ubezpieczeń społecznych, a nie jest umową wykonywaną w ramach działalności gospodarczej. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy jedynym przedmiotem działalności jest świadczenie usług tego typu na rzecz innego podmiotu, przy czym prowadzący działalność nie uzyskuje jakichkolwiek innych przychodów poza tymi wynikającymi z zawartej umowy o zarządzanie.

We wniosku przedsiębiorca wskazał, że nie uzyskuje przychodów innych niż z ww. umowy, przedmiotem której jest świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem.

Umowa o świadczenie usług zarządzania jest wykonywana przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej i zarejestrowanej w CEiDG działalności gospodarczej zaś przychody osiągane z umowy o świadczenie usług zarządzania są klasyfikowane jako osiągane tytułem działalności wykonywanej osobiście, określone w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując dla osoby zarządzającej, która ma wpis do CEIDG w zakresie zarządzania i jednocześnie ma zawartą umowę o świadczenie usług zarządzania i jeżeli przychód uzyskiwany z tej umowy - dla potrzeb opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych - jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście to umowa ta jest traktowana jako tytuł do ubezpieczeń społecznych, a nie jako umowa wykonywana w ramach działalności gospodarczej. Osoba ta podlega ubezpieczeniom jako zleceniobiorca (wykonywanie usługi zarządzania o charakterze umowy o świadczenie usług). Obowiązkowe są dla niej ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe. Ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne.

W tym miejscu należy dodać, że zgodnie z Uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 17 czerwca 2015 r" sygn. akt III UZP 2/15, tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka zarządu spółki akcyjnej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej, jest umowa o świadczenie usług. Sąd Najwyższy nadał uchwale moc zasady prawnej. Tym samym brak było podstaw do uznania stanowiska Wnioskodawcy za prawidłowe, iż w sytuacji opisanej we wniosku osoba świadcząca usługi zarządzania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydala decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl