DI/100000/43/55/2019 - Ulga na start.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 stycznia 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/55/2019 Ulga na start.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 646 ze im.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą (...) z dnia 10 stycznia 2019 r., złożonym w dniu 14 stycznia 2019 r. w przedmiocie niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Dnia 14 stycznia 2019 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział Gdańsk wpłynął wniosek złożony przez prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą (...) o wydanie interpretacji indywidualnej.

Wnioskodawczyni w treści wniosku wskazuje, że w dniu 8 stycznia 2019 r. rozwiązała umowę o pracę z dotychczasowym pracodawcą.

W dniu 9 stycznia 2019 r. wnioskodawczyni podjęła swoją pierwszą działalność gospodarczą pod nazwą" ",

W dniu 10 stycznia 2019 r. wnioskodawczyni została wspólnikiem spółki partnerskiej pod nazwą "(...), spółka partnerska", tj. w dniu 10 stycznia 2019 r. spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Wnioskodawczyni w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła innej niż wskazana we wniosku o interpretację pozarolniczej działalności w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tj.:

1.

Nie prowadziła działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych.

2.

Nie wykonywała działalności jako twórca i artysta.

3.

Nie prowadziła działalności w zakresie wolnego zawodu.

4.

Nie była wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ani wspólnikiem spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej

5.

Nie była osobą prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe.

6.

W ramach wykonywanej działalności gospodarczej wnioskodawczyni nie wykonywała i nie będzie wykonywać pracy na rzecz pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym i w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

W ocenie wnioskodawczyni w przedstawionym stanie faktycznym, tj. w sytuacji, w której w dniu 9 stycznia 2019 r. wnioskodawczyni dokonała wpisu do CEiDG oraz w następnym dniu 10 stycznia 2019 r. stała się wspólnikiem spółki partnerskiej, z tytułu działalności gospodarczej wnioskodawczyni będzie miała prawo do skorzystania z tzw. "ulgi na start" wynikającej z art. 18 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawczyni zauważa, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.

Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osoby wymienione w art. 8 ust. 6 ww. ustawy.

Artykuł 18 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców stanowi, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może zrezygnować z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, przez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z ww. przepisem osoba, która prowadzi działalność gospodarczą nie podlega ubezpieczeniom społecznym przez 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności, przy spełnieniu następujących warunków:

1.

działalność gospodarcza jest podejmowana po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia,

2.

działalność nie jest wykonywana na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym osoba wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni wskazuje dalej, że zgodnie z art. 8 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność nie uważa się osoby fizycznej, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

W sytuacji, gdy osoba korzystająca z uprawnienia wynikającego z art. 18 ustawy - Prawo przedsiębiorców wykonuje jednocześnie inny rodzaj pozarolniczej działalności - w opisanym stanie faktycznym jest wspólnikiem spółki partnerskiej - zdaniem wnioskodawczyni nie będzie miał zastosowania art. 9 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, mówiący że osoba prowadząca kilka rodzajów-działalności pozarolniczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności.

Ponadto wnioskodawczyni podkreśla, że w analogicznym stanie faktycznym sprawy, w dniu 23 października 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w sprawie o sygnaturze WPI/200000/43/952/2018, wydał interpretację indywidualną korzystną dla wnioskodawczyni zgodnie z którą: "W stanie faktycznym opisanym we wniosku, tj. gdy w jednym dniu wnioskodawczyni dokonała wpisu do CEiDG oraz stała się wspólnikiem spółki jawnej, z tytułu działalności gospodarczej będzie miała prawo do skorzystania z ulgi wynikającej z art. 18 ustawy - Prawo przedsiębiorców."

Mając na uwadze powyższe oraz zasadę pewności prawa wyrażoną w art. 14 ustawy - Prawo przedsiębiorców, zgodnie z którą organ bez uzasadnionej przyczyny nie odstępuje od utrwalonej praktyki rozstrzygania spraw w takim samym stanie faktycznym i prawnym, uzasadnione wydaje się wydanie przez organ decyzji o uznaniu za prawidłowe stanowiska wnioskodawczyni wyrażonego w niniejszym wniosku.

Jednocześnie wnioskodawczyni informuje, że analogiczny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do tutejszego organu, złożyła NIP. (...), która w dniu 9 stycznia 2019 r. podjęła działalność gospodarczą oraz w dniu 10 stycznia 2019 r. została wspólnikiem tej samej spółki partnerskiej co wnioskodawczyni.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych (art. 34 ust. 2 ustawy).

Natomiast w myśl art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. I tak, w myśl art. 6 ust. 1 tej ustawy prawodawca wskazał katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 12 ust. 1 w zw. z art. 13 ust. 4 powołanej ustawy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa oraz przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Natomiast zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, na swój wniosek.

Stosownie do treści art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika, że w sytuacji gdy osoba rozpoczynająca wykonywanie działalności gospodarczej podejmuje ją po raz pierwszy lub podejmuje ją ponownie, ale od zakończenia poprzedniej działalności lub od dnia jej ostatniego zawieszenia upłynął okres co najmniej 60 miesięcy, a w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie wykonuje na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia tej działalności, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, o których stanowi powyżej powołany art. 6 ust. 1 pkt 5 i powiązany z nim art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że osoba prowadząca działalność gospodarczą spełniająca ww. warunki nie jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w konsekwencji nie podlega ubezpieczeniom społecznym w okresie 6 miesięcy stosowania tzw. ulgi na start.

Powyższa 6 miesięczna ulga jest uprawnieniem i nie jest obowiązkowa, a więc to od przedsiębiorcy zależy, czy z niej skorzysta. W przypadku rezygnacji z ww. ulgi do czego prowadzący działalność ma prawo zgodnie z art. 18 ust. 2 Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać z tego uprawnienia ani wstecz, ani na bieżąco (jeśli nie upłynęło jeszcze 6 miesięcy). Kolejny raz będzie mógł skorzystać z ww. ulgi na dopiero po upływie 60 miesięcy kalendarzowych od dnia jej zakończenia bądź zawieszenia. Jednocześnie, zgodnie z art. 8 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za osobą prowadzącą pozarolniczą działalność nie uważa się osoby fizycznej, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców,

Dla powyższego uprawnienia bez znaczenia pozostaje fakt, że dzień po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej, wnioskodawczyni została wspólnikiem spółki partnerskiej.

Wobec powyższego oraz oświadczenia wnioskodawczyni, że w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła innej pozarolniczej działalności oraz nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, stanowisko zaprezentowane przez przedsiębiorcę w treści wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji uznać należało za prawidłowe.

Zakład zaznacza, że w przypadku gdy przedstawione przez wnioskodawczynię w treści wniosku okoliczności nie są prawdziwe, wydana interpretacja nie wywołuje skutków prawnych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl