DI/100000/43/487/2016 - Dopuszczalność opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej od podstawy wymiaru stanowiącej zadeklarowaną kwotę, nie niższą niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 czerwca 2016 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/487/2016 Dopuszczalność opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej od podstawy wymiaru stanowiącej zadeklarowaną kwotę, nie niższą niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku Pani (...) prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą (...) w (...) złożonym dnia 21 kwietnia 2016 r. (uzupełnionym pismem z dnia 20 maja 2016 r., doręczonym dnia 24 maja 2016 r.) w przedmiocie dopuszczalności opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej od podstawy wymiaru stanowiącej zadeklarowaną kwotę, nie niższą niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Dnia 21 kwietnia 2016 r. w Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w (...) złożono wniosek Pani (...) prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą (...) w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni wskazuje, iż w dniu (...) 2015 r. rozpoczęła pracę w firmie (...) S.A. na podstawie umowy o pracę. Dodatkowo (...) 2015 r. wnioskodawczyni rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i podpisała z firmą (...) S.A. umowę o współpracę.

Wnioskodawczyni dodaje, iż wcześniej nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku z tym, że miesięczne wynagrodzenie wnioskodawczyni wynikające z umowy o pracę jest w wysokości (...) zł brutto miesięcznie, z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wnioskodawczyni zgłosiła się do ubezpieczenia zdrowotnego.

Następnie przedsiębiorca podaje, iż umowa o pracę obejmuje stanowisko Starszego Specjalisty ds. Procesowania Dokumentacji, natomiast działalność gospodarcza obejmuje świadczenie usług finansowych (PKD 66.19.Z) - pośrednictwo finansowe. Wnioskodawczyni wskazuje, iż czynności, które wykonuje w ramach umowy o pracę nie wchodzą w zakres umowy o współpracę (działalność gospodarcza).

W następnej kolejności wnioskodawczyni przechodzi do opisu zdarzenia przyszłego i wskazuje, że strony umowy o pracę na mocy porozumienia stron chciałyby rozwiązać obecną umowę o pracę i zawrzeć nową umowę na innych warunkach, tj.: stanowisko - Specjalista ds. Dokumentacji Bankowej, wymiar czasu pracy - 1/10 etatu, miesięczne wynagrodzenie - (...) brutto. Przedsiębiorca podaje, iż zakres prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej pozostałby niezmieniony, a zakres obowiązków na stanowisku Specjalisty ds. Dokumentacji Bankowej jest różny od czynności wynikających z umowy o współpracę.

Wnioskodawczyni przedstawiła swoje stanowisko w sprawie i wskazała, że jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności ma prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w zadeklarowanej kwocie, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Przedsiębiorca wskazał, że przepis ten nie ma zastosowania do osób, które: (1) prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność - prowadzenie działalności gospodarczej wnioskodawczyni rozpoczęła w dniu (...) 2015 r. i wcześniej nie prowadziła takiej działalności; (2) wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej - zakres czynności wynikających z umowy o pracę w chwili obecnej, jak również w zdarzeniu przyszłym nie mieści się w zakresie prowadzonej przez wnioskodawczynię działalności gospodarczej.

Ze względu na istotne dla właściwego rozpatrzenia sprawy braki w opisie stanu faktycznego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wezwał pismem z dnia 13 maja 2016 r. do uzupełnienia wniosku. Wnioskodawczyni w piśmie z dnia 20 maja 2016 r., doręczonym 24 maja 2016 r. poinformowała, iż otwarta przez nią działalność gospodarcza w dniu (...) 2015 r. jest jej pierwszą działalnością i nigdy wcześniej nie była ona osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 i art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wnioskodawczyni w ww. piśmie wskazuje także, iż jako osoba prowadząca działalność gospodarczą zgodnie z art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności ma prawo do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w zadeklarowanej kwocie, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wnioskodawczyni stwierdza, iż prowadzenie działalności gospodarczej rozpoczęła w dniu (...) 2015 r. i wcześniej nie prowadziła takiej działalności, a zakres czynności wynikający z umowy o pracę w chwili obecnej, jak również w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku, nie mieści się w zakresie prowadzonej przez wnioskodawczynię działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje.

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawczynię we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie, zaś w ust. 2, że wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.

Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Mocą niniejszej decyzji Zakład nie przyznaje natomiast jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego zawartego w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga, iż granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Wydając pisemną interpretację Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawczynię oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu (np. w toku czynności kontrolnych) ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawczynię, obciąża jedynie przedsiębiorcę.

Zgodnie z art. 18a ust. 1 cytowanej powyżej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących działalność gospodarczą, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Powyższe nie ma zastosowania do osób, które:

1.

prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

2.

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Prawa do deklarowania jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia nie nabędzie więc w świetle cytowanych wyżej przepisów m.in. osoba, która prowadzi lub prowadziła w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem wykonywania działalności gospodarczej pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jako:

1.

osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych;

2.

twórca i artysta;

3.

osoba prowadząca działalność w zakresie wolnego zawodu:

a)

w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

b)

z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych;

4.

wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnik spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej;

5.

osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Z dobrodziejstwa przewidzianego w ww. przepisie art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie może skorzystać także osoba podejmująca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i wykonująca na rzecz swego byłego pracodawcy czynności tożsame z tymi, które wchodziły w zakres jej obowiązków pracowniczych u tego pracodawcy. Uprawnienie w tym zakresie straci również osoba prowadząca już działalność gospodarczą, która w okresie powyższych 24 miesięcy kalendarzowych jej wykonywania, rozpocznie współpracę z byłym pracodawcą, na rzecz którego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie wykonywała czynności tożsame z tymi, które wykonywała w ramach umowy o pracę.

W związku z jednoznacznym stwierdzeniem wnioskodawczyni, iż nie będzie ona wykonywać na rzecz byłego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej czynności pokrywających się zakresem (tożsamych) z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy oraz iż otwarta w dniu (...) 2015 r. działalność gospodarcza jest jej pierwszą działalnością i nigdy wcześniej nie była ona osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 i art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, stanowisko zaprezentowane przez przedsiębiorcę w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji uznać należało za prawidłowe. Zaznaczyć jednak należy, że opłacanie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru stanowiącej zadeklarowaną kwotę nie niższą niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia jest możliwe do czasu upływu 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl