DI/100000/43/402/2015 - Podleganie ubezpieczeniom społecznym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 kwietnia 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/402/2015 Podleganie ubezpieczeniom społecznym.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 27 marca 2015 r. doręczonym dnia 31 marca 2015 r. złożonym przez Panią (...) prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą (...) w (...) w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym.

UZASADNIENIE

Dnia 31 marca 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek Pani (...) prowadzącej działalność gospodarczą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawczyni wskazała, iż jako płatnik składek prowadzący działalność gospodarczą zamierza zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swojego małżonka-jako osobę współpracującą.

Wątpliwości przedsiębiorcy budzi to, czy prawidłowe będzie zgłoszenie osoby współpracującej wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego, z uwagi na to, że osoba ta posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych tj. pełni funkcję członka rady nadzorczej (przewodniczący rady nadzorczej). Składki na ubezpieczenia społeczne z tyt. pełnienia tej funkcji odprowadzane są od kwoty 1750 zł (w 2015 r.) tj. od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawczyni wskazuje, iż w jej ocenie dojdzie do zbiegu tytułów do ubezpieczenia społecznego, z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej i osoby współpracującej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą. W związku z tym, że składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu pełnienia funkcji członka w radzie nadzorczej odprowadzane są od kwoty minimalnego wynagrodzenia tj. kwoty 1750 zł, to płatnik składek powinien zgłosić osobę współpracującą - małżonka tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji uznać należy za nieprawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 12 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące. Ubezpieczenie chorobowe jest dla tych osób dobrowolne (art. 11 ust. 2 tej ustawy).

Od 1 stycznia 2015 r., zgodnie z dodanym pkt 22 do art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są członkami rad nadzorczych wynagradzanymi z tytułu pełnienia tej funkcji. Obowiązek ten dotyczy wszystkich członków rad nadzorczych, którzy pobierają wynagrodzenie z tego tytułu, bez względu na posiadanie "innego tytułu i bez względu na fakt pobierania emerytury lub renty z uwagi na brzmienie art. 9 ust. 9 tej ustawy, zgodnie z którym członkowie rad nadzorczych spełniający warunki do objęcia ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z innych tytułów podlegają ubezpieczeniom również z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej. Obowiązek ten dotyczy członków rad nadzorczych podmiotów, w których taki organ występuje.

Zatem osoba współpracująca z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, która pełni dodatkowo funkcję członka rady nadzorczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i ubezpieczeniu wypadkowemu oraz na zasadzie dobrowolności ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu współpracy.

Bez znaczenia przy tym w kontekście schematu podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osobę o której traktuje wniosek jest również wysokość wynagrodzenia osiąganego przez członka rady nadzorczej. Żaden przepis prawa nie reguluje możliwości zwolnienia z obowiązku opłacania składek z tytułu współpracy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą z uwagi na otrzymane wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.

Jednocześnie biorąc pod uwagę treść przywołanego wyżej przepisu art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, iż nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, w związku z czym w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie przedsiębiorca jest uprawniony do wniesienia podania do Dyrektora (...) Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w (...). Takie podanie złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję łub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl