DI/100000/43/29/2019 - Ustalenie prawa do skorzystania z możliwości zastosowania najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/29/2019 Ustalenie prawa do skorzystania z możliwości zastosowania najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.}. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku (...) prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą (...) w (...) złożonym w dniu 9 stycznia 2019 r. dotyczące prawa do skorzystania z możliwości zastosowania najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

UZASADNIENIE

Dnia 9 stycznia 2019 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez (...) prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą (...) w (...) o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 1 lutego 2019 r. doręczonym dnia 5 lutego 2019 r.

Wnioskodawczym w treści wniosku wskazała, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG od 1 lutego 2006 r. polegającą na nauczaniu Języka angielskiego, udzielaniu korepetycji i dokonywaniu drobnych tłumaczeń. Wnioskodawczyni w całym roku 2018 uzyskała przychód wielkości (...) PLN.

Wnioskodawczyni zaznacza, że nie jest płatnikiem VAT, nie korzysta z obniżonej stawki ZUS. Wnioskodawczyni rozlicza się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych. Wnioskodawczyni dodaje, że chciałaby od roku 2019 skorzystać z "małego ZUS". Wobec powyższego Wnioskodawczyni kieruje pytanie czy jest uprawniona do skorzystania z "małego ZUS". Uzupełniając wniosek pismem z dnia 1 lutego 2019 r., doręczonym w dniu 5 lutego 2019 r. Wnioskodawczyni wskazała, że nie zalicza się do kategorii osób wymienionych w art. 18c ust. 11 pkt 1-6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wnioskodawczym wskazała, że w jej przypadku nie zachodzą okoliczności wskazane w ww. artykule: pkt 1: w poprzednim roku nie rozliczała się w formie karty podatkowej i nie korzystać ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Z 2018 r. Poz. 2174. 2193. 2215 i 2244): pkt 2: nie spełnia warunków określonych w art. 18a; pkt 3: w poprzednim roku nie prowadziła działalności krócej niż 60 dni kalendarzowych: pkt 4: nie spełnia warunków określonych w art. 8 ust. 6. pkt 2-5 (nie jest twórcą, ani artystą, nie jest osobą prowadzącą działalności w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym, nie jest wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ani wspólnikiem spółki jawnej, komandytowej, ani partnerskiej, nie jest osobą prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkolę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59); pkt 5: w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywała działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy; pkt 6: nie ustalała najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wnioskodawczyni jest zdania, że zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1577 z późn. zm.) jako osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą na mniejszą skalę polegającą na nauczaniu języka angielskiego, udzielaniu korepetycji i dokonywaniu drobnych - nieprzysięgłych tłumaczeń, ma możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawczyni zaznacza, że spełnia łącznie dwa najważniejsze warunki:

- prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG.

- osiągnięty przez nią przychód z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej przez cały 2018 rok nie przekracza trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu 2018 r., czyli 63000 złotych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których

wynikβ obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Natomiast w myśl art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zgodnie art. 18c ust. 1, ust. 2 oraz ust. 11 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych, osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, których roczny przychód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku, uzależniona jest od tego przychodu. Najniższa podstawa wymiaru składek, o której mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy i nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku. Powyższe nie ma zastosowania do osób, które lub do których:

1)

w poprzednim roku kalendarzowym miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i które korzystały ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, 2193, 2215 i 2244);

2)

spełniają warunki określone w art. 18a;

3)

w poprzednim roku kalendarzowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych;

4)

w poprzednim roku kalendarzowym także prowadziły pozarolniczą działalność, o której mowa w art.$ ust. 6 pkt 2-5;

5)

wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej;

6)

ustalały najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zgodnie z niniejszym artykułem przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Do powyższych limitów wlicza się, jako pełny miesiąc, każdy miesiąc kalendarzowy, w którym osoba odpowiednio ustalała najniższą podstawę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zgodnie z niniejszym artykułem lub prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą przez co najmniej jeden dzień kalendarzowy.

Argumentacja zawarta we wniosku - stwierdzenie, że w roku podatkowym 2018 przychód ww. z tytułu działalności gospodarczej nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku i oświadczenie wnioskodawczyni zawarte w uzupełnieniu wniosku, przemawiają za uznaniem stanowiska za prawidłowe, z tym zastrzeżeniem, że najniższą podstawę wymiaru składek, o której mowa w art. 18c ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba prowadząca działalność gospodarczą ustala na dany rok kalendarzowy (art. 18c ust. 3 ustawy). Istotnym jest również wskazanie, że dla zastosowania najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne koniecznym jest aby osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych spełniała łącznie ww. warunki, tj. roczny przychód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku oraz nie zalicza się do kategorii osób wymienionych w art. 18c ust. 11 pkt 1-6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, iż w przypadku, gdy przedstawione przez Wnioskodawczynię w treści wniosku oraz Jego uzupełnieniu okoliczności nie są prawdziwe, wydana interpretacja nie wywołuje skutków prawnych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl