DI/100000/43/249/2020

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 kwietnia 2020 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/249/2020

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020r. poz. 266), Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 18 marca 2020r. przez Przedsiębiorcę (...) sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne za jedynego udziałowca z tytułu posiadania 100% udziałów w spółce Przedsiębiorcy.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym 18 marca 2020r., zwana dalej "Przedsiębiorcą "), reprezentowana przez r.pr,. (...) wystąpiła do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie indywidualnej interpretacji w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Przedsiębiorca poinformował, że jest jednoosobową spółką z o.o., w której 100% udziałów należy do osoby fizycznej będącej obywatelem polskim zamieszkującym w Polsce. Udziałowiec spółki prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której podlega pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Ponieważ działalność ta powstała wcześniej niż udziałowiec stał się jednoosobowym wspólnikiem spółki z o.o. to właśnie w jej ramach udziałowiec opłaca pełne składki na ubezpieczenie społeczne. Udziałowiec spółki jest w niej zatrudniony na podstawie umowy o pracę i podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym z tytułu umowy o pracę. Jednocześnie wskazana osoba fizyczna jako jednoosobowy udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlega obowiązkowym składkom na ubezpieczenie zdrowotne.

Spółka z o.o. opłaca składki należne z tytułu zawartej z udziałowcem umowy o pracę oraz opisaną składkę zdrowotną z tytułu statusu jedynego wspólnika spółki z o.o. Każdorazowa wpłata składki zdrowotnej z tytułu posiadania statusu jednoosobowego wspólnika sp. z o.o. uwzględniona jest w ogólnej płatności składek na rzecz ZUS dokonywanej przez Spółkę za dany miesiąc.

Udziałowiec posiada również inne tytuły do ubezpieczeń społecznych z których opłaca składki zdrowotne.

Przedsiębiorca powziął wątpliwość, czy - spółka z o.o. - może skutecznie opłacać składkę zdrowotną za swojego jedynego udziałowca, dla którego tytułem do ubezpieczeń jest fakt, iż jest on 100% udziałowcem spółki z o.o.?

Przedsiębiorca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

W ocenie Przedsiębiorcy nie ma przeciwskazań do tego, aby spółka odprowadzała składkę zdrowotną za swojego 100% udziałowca.

Zgodnie z art. 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do składek na ubezpieczenie zdrowotne w zakresie ich poboru stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne. Jednocześnie art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera odesłanie do art. 62b § 1 pkt 2 i § 3 Ordynacji Podatkowej, zgodnie z którym poza podatnikiem zapłaty podatku może dokonać także aktualny właściciel przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, jeżeli podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym. Odesłanie nie obejmuje co prawda art. 62b § 1 ust. 3 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym zapłaty podatku może dokonać także inny podmiot, jeśli kwota podatku nie przekracza 1.000 zł, jednakże w analogicznej sytuacji na gruncie wskazanych przepisów Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje, iż dopuszczalne jest opłacanie składek ZUS za wspólników spółek osobowych przeze te spółki osobowe. Stosując analogicznie interpretację przyjętą przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do rozpatrywanej sytuacji należy uznać, że nie ma przeciwskazań do tego, aby opisana składkę na ubezpieczenie zdrowotną za wspólnika odprowadzała Spółka. Zwłaszcza, że w oparciu o otrzymane deklaracje i kwotę wpływu Zakład może ustalić za kogo składka została opłacona.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład zważył, co następuje:

Zagadnienia dotyczące obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, opłacania i ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne regulują przepisy ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1373).

Na wstępie zaznaczyć należy, że przepis art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest właściwy do wydawania decyzji interpretacyjnej w zakresie objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, jednakże stosownie do art. 109 ust. 2 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych sprawy z zakresu wymierzania i pobierania składek na ubezpieczenie zdrowotne należą do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z brzmieniem art. 5 pkt 21 ww. ustawy z 27 sierpnia 2004 r. objaśniającego użyte w ustawie określenia za osobę prowadząca działalność pozarolniczą uważa się - osobę, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Jednocześnie przepis art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się odpowiednio wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Oznacza to, iż wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest uważany za osobę prowadzącą działalność pozarolniczą.

Jednocześnie w myśl art. 84 ust. 1 w zw. z art. 82 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu, w rezultacie pełniąca jednocześnie funkcję płatnika składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej, która w sytuacji uzyskiwania przychodów z więcej niż jednego rodzaju działalności określonych w ust. 5 art. 82 tejże ustawy, opłacana jest odrębnie od każdego rodzaju działalności.

Natomiast w myśl art. 85 ust. 1 oraz ust. 4 powołanej powyżej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, za osobę pozostającą m.in. w stosunku pracy, składkę jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu ubezpieczonego i odprowadza pracodawca.

Mając na uwadze powyższe, Przedsiębiorca nie pełni funkcji płatnika składki na ubezpieczenie zdrowotne za udziałowca, dla którego tytułem do ubezpieczeń jest fakt posiadania 100% udziałów w Spółce. W konsekwencji Spółka nie ma możliwości opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne za ww. osobę z tytułu bycia jedynym udziałowcem spółki.

W świetle powyższego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Przedsiębiorcę we wniosku złożonym 18 marca 2020r.

Jednocześnie wskazać należy, że z treści powołany powyżej art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców jednoznacznie wynika, iż niezbędną przesłanką do wydania indywidualnej interpretacji jest konieczność indywidualnego charakteru sprawy przedstawionej we wniosku. Oznacza to, że interpretacja może dotyczyć wyłącznie indywidualnej sprawy Wnioskodawcy będącego przedsiębiorcą. Dlatego też w przypadku, gdy wniosek o wydanie interpretacji zostanie złożony w sprawie nie odnoszącej się do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez Przedsiębiorcę w jego indywidualnej sprawie daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne lub, gdy z wnioskiem o jej wydanie występuje podmiot posiadający aktualnie status przedsiębiorcy, jednakże w sprawie dotyczącej potencjalnych obowiązków innego podmiotu - płatnika składek, brak jest podstaw do wydania indywidualnej interpretacji. W konsekwencji Zakład w niniejszej decyzji odnosi się wyłącznie do przedstawionych wątpliwości dotyczących możliwości opłacania przez Spółkę składki na ubezpieczenie zdrowotne za jedynego udziałowca tejże Spółki.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl