DI/100000/43/190/2018 - Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu powołanego do pełnienia tej funkcji na podstawie uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 marca 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/190/2018 Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu powołanego do pełnienia tej funkcji na podstawie uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2168 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy (...) z siedzibą w (...) z dnia 15 lutego 2018 r., złożonym w dniu 19 lutego 2018 r. w przedmiocie dotyczącym braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu powołanego do pełnienia tej funkcji na podstawie uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników.

UZASADNIENIE

Dnia 19 lutego 2018 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę (...) z siedzibą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że w (osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą) przekształcił się z dniem 1 grudnia 2017 r. w jednoosobową spółkę kapitałową z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 551 § 5 Kodeksu spółek handlowych w trybie określonym w art. 5841 do art. 58413 cytowanej ustawy. Jedynym udziałowcem powstałej spółki został Pan (...), czyli dotychczasowy przedsiębiorca (...).

Dalej wnioskodawca zaznacza, że Pan (...) (...) w akcie założycielskim spółki został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu. W skład Zarządu powołano również do pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu.

Podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników w dniu 1 grudnia 2017 r. podjęto uchwałę w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia członków Zarządu Spółki. Z członkami zarządu nie zostały zawarte umowy o pracę ani umowy cywilnoprawne dotyczące pełnionych funkcji w zarządzie. Z uwagi na fakt, iż Pan (...) (...) jest jedynym udziałowcem w spółce został zgłoszony z dniem 1 grudnia 2017 r. do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 05 43 00 zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. (Dz. U. 1998 nr 137 poz. 887 z póź.zm.). Ponadto Pan (...) zawarł w dniu 1 grudnia 2017 r. ze spółką reprezentowaną przez

Wiceprezesa Zarządu umowę cywilnoprawną - kod 04 11 00 na świadczenie usług stomatologicznych; z której to umowy podlega wyłącznie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Od 1 stycznia 2018 r. Pan (...) po dokonaniu stosownych wyrejestrowań i zgłoszeń opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia (kod 04 11 00), natomiast z tytułu zgłoszenia z kodem 05 43 00 podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Z tytułu umowy zlecenia osiągane są przychody w wysokości nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy.

W związku z planowanym przez Pan (...) rozpoczęciem z dniem 1 marca 2018 r. prowadzenia działalności gospodarczej - indywidualnej praktyki lekarskiej, zamierza on opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne będąc zgłoszonym z kodem 05 10 00. Jednocześnie z chwilą rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej umowa cywilnoprawna zawarta ze spółką zostanie zastąpiona prowadzeniem działalności gospodarczej i zawiązaniem współpracy na podstawie umowy na świadczenie usług stomatologicznych.

Reasumując wnioskodawca zaznaczył, że od 1 marca 2018 r. Pan (...) będzie zgłoszony do ubezpieczeń wyłącznie z kodem 05 10 00 (zgłoszenia z kodami 05 43 00 oraz 04 11 00 zostaną wyrejestrowane z dniem 28 lutego 2018 r.), przy czym będzie opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, natomiast z tytułu bycia wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. będzie dodatkowo opłacał wyłącznie składkę zdrowotną.

Dalej wnioskodawca zaznacza, że Wiceprezes Zarządu - Pan (...) i do czasu przekształcenia Zakładu była zatrudniona na podstawie umowy o pracę, na stanowisku Wicedyrektora/Głównego Księgowego. Od dnia 1 grudnia 2017 r. ze stosunku pracy korzysta z urlopu bezpłatnego na swój wniosek, na okres powołania do pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu. Wynagrodzenie dla Wiceprezesa Zarządu - Pan (...)i

zostało ustalone na podstawie uchwały podjętej w dniu 1 grudnia 2017 r. podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników. W związku z tym, iż powołanie osoby na stanowisko członka zarządu nie stanowi samoistnego tytułu powodującego obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, a tym samym opłacania składek na wymienione ubezpieczenia od należnej kwoty pobierane są wyłącznie zaliczki na podatek dochodowy. Wobec powyższego wnioskodawca zwraca się o interpretacją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w następujących zakresach:

1.

czy Pan (...) w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń tj.: kod 05 43 00 - udziałowiec w jednoosobowej spółce z o.o. oraz kod 05 10 00 osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo do samodzielnego wyboru i zgłasza się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego tylko na jednym kodzie, w tym przypadku będzie to 05 10 00, będąc jednocześnie zobligowanym do opłacania składki zdrowotnej w podwójnej wysokości,

2.

czy od wynagrodzenia ustalonego dla członków Zarządu w dniu 1 grudnia 2017 r. podczas nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników należy opłacać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawca odnośnie pytania nr 1 wskazuje, że w jego ocenie z chwilą rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej - indywidualnej praktyki lekarskiej, (planowany termin rozpoczęcia 1 marca 2018 r.) w przypadku Pan (...) będącego od 1 grudnia 2017 r. także wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpi zbieg tytułów do ubezpieczeń. Z uwagi na rodzaj występujących jednocześnie tytułów do ubezpieczeń za właściwe uznać należy dokonanie wyboru jednego kodu do ubezpieczeń, w tym przypadku będzie to kod 05 10 00. Tym samym ubezpieczony będzie opłacał składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w postaci indywidualnej praktyki lekarskiej, natomiast z tytułu bycia wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. opłacał będzie obowiązkowo wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Wnioskodawca (...) dodaje, że dokonane zostaną również stosowne zgłoszenia i wyrejestrowania do ubezpieczeń społecznych.

W ocenie Wnioskodawcy powołanie osób na stanowisko członków Zarządu spółki oraz przyznanie im w drodze uchwały Zgromadzenia Wspólników wynagrodzenia za pełnienie funkcji w Zarządzie nie stanowi samoistnego tytułu powodującego obowiązek dokonywania jakichkolwiek zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Z uwagi na fakt, że z członkami Zarządu nie zostały podpisane żadne inne umowy o pracę ani umowy cywilnoprawne w zakresie pełnienia funkcji w zarządzie. Zatem wynagrodzenia te nie stanowią tytułu do objęcia ich ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Pani (...) powołana do pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu, z tytułu

umowy o pracę zgodnie z art. 174 Kodeksu Pracy prawidłowo zwróciła się o udzielenie urlopu bezpłatnego. Pracownik, któremu został udzielony urlop bezpłatny, w okresie tego urlopu nie podlega zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i zdrowotnemu. Pozostanie w dalszym ciągu w stosunku pracy, ale nie będzie świadczyć pracy z tego tytułu, a pracodawca nie będzie wypłacać mu wynagrodzenia.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku, zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w przedmiocie dotyczącym braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu powołanego do pełnienia tej funkcji na podstawie uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie, zaś w ust. 2, że wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.

Zgodnie natomiast z art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Wskazać przy tym należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Mocą niniejszej decyzji Zakład nie przyznaje natomiast jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego.

Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o kompletny opis stanu faktycznego zawartego w treści wniosku o wydanie pisemnej interpretacji. Podkreślenia przy tym wymaga, iż procedując nad wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego. Wydając pisemną interpretację Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez ' wnioskodawcę oświadczenia, którymi jest związany.

Zwrócić należy w związku z tym uwagę, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do opisu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Powyższe wynika z faktu braku możliwości negowania przez Zakład okoliczności i stwierdzeń podanych przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w zakresie opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie stanu faktycznego bądź też poczynienie przez terenowe jednostki organizacyjne Zakładu (np. w toku czynności kontrolnych) ustaleń odmiennych od tych zaprezentowanych przez wnioskodawcę, obciąża więc jedynie przedsiębiorcę. Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Dyspozycja treści art. 6 ust. 1 ww. ustawy, zawiera katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Dodatkowo należy wskazać, iż w myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu podlegają osoby będące pracownikami, członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, oraz osoby odbywające służbę zastępczą. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Zgodnie z art. 201 § 4 Kodeksu spółek handlowych członek zarządu powoływany i odwoływany jest uchwałą wspólników. Chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Powołanie jest ogólnym terminem obejmującym każdą formę prowadzącą do nawiązania stosunku organizacyjnego. Następstwem nawiązania stosunku organizacyjnego może być nawiązanie stosunku obligacyjnego np. umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej. O powyższym decydują strony umowy, poprzez złożenie oświadczeń woli o stosownej treści.

Pogląd, iż powołanie członka zarządu spółki kapitałowej nie zawsze oznacza nawiązanie stosunku pracy pomiędzy spółką a członkiem zarządu znajduje odzwierciedlenie w doktrynie i judykaturze (vide: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 2004 r., sygn. akt: I PK 51/04). Częstokroć dochodzi do nawiązania stosunku wewnętrznego o charakterze organizacyjnym. Osoba powołana na członka zarządu, aby otrzymywać wynagrodzenie nie musi być zatrudniona jedynie na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy innej umowy cywilnoprawnej, do której stosuje się przepisy o zleceniu.

Zatem, członek zarządu spółki powołany do pełnienia tej funkcji wyłącznie na podstawie uchwały właściwego organu spółki nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i w konsekwencji brak jest obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego przez członka zarządu za pełnioną funkcję. Taki bowiem tytuł nie został wymieniony w treści dyspozycji wyżej cytowanego art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz powiązanym art. 11 i 12 tej ustawy.

Tym samym, wynagrodzenie wypłacone członkowi Zarządu, z tytułu pełnionej funkcji na podstawie samego powołania nie będzie podlegało obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe.

Jednocześnie Zakład nie odnosi się do sposobu postępowania w odniesieniu do członka zarządu, który w okresie pełnienia tej funkcji korzysta z urlopu bezpłatnego. Nie rozstrzyga o jego prawidłowości lub nie, odnosząc się jedynie do właściwej interpretacji przepisów z których wynika obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Ponadto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie, obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż ustawodawca nie przyzna! mu kompetencji w tym zakresie, na co wskazuje treść ww. art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W związku z czym w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego organ zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie w zakresie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie podania złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

POUCZENIE

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl