DI/100000/43/183/2017 - Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego przez prezesa zarządu spółki powołanego do pełnienia tej funkcji mocą uchwały Zgromadzenia Wspólników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2017 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/183/2017 Brak obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego przez prezesa zarządu spółki powołanego do pełnienia tej funkcji mocą uchwały Zgromadzenia Wspólników.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tj,: Dz. U. z 2016 r., poz. 1829 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 963 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy (...) z dnia 31 stycznia 2017 r., złożonym w dniu 7 lutego 2017 r., dotyczącym braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego przez Prezesa zarządu spółki powołanego do pełnienia tej funkcji mocą uchwały Zgromadzenia Wspólników.

UZASADNIENIE

Dnia 7 lutego 2017 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 31 stycznia 2017 r. złożony przez przedsiębiorcę (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, iż Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę o wynagrodzeniu dla Prezesa Zarządu (..) - w wysokości (...) zł, które będzie wypłacane od dnia (...). Powyższe wynagrodzenie zostało przyznane na podstawie par. (...) ust. (...) Aktu Notarialnego - z tytułu pełnionej funkcji Prezesa Zarządu, W trakcie pełnienia funkcji członka zarządu nie będzie łączyć ze Spółką żaden inny stosunek prawny, poza sprawowaniem funkcji Prezesa w rozumieniu przepisów kodeksu spółek handlowych.

Wnioskodawca wskazał, że Członek zarządu nie będzie pracownikiem ani zleceniobiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Głównym i jednocześnie jedynym zadaniem Prezesa Zarządu będzie prowadzenie spraw Spółki i jej reprezentacja (na podstawie art. 201 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych).

W związku z powyżej przedstawionym stanem faktycznym tj. podjęciem uchwały o przyznaniu wynagrodzenia Prezesowi Zarządu z tytułu pełnionej funkcji Wnioskodawca uważa, że otrzymywane od Spółki wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu, wypłacane na podstawie uchwały Zgromadzenia Wspólników, nie powoduje powstania obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, ani odprowadzania za niego składek na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawca wskazał, że Członek Zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pełni funkcję na podstawie powołania uchwałą wspólników. Wnioskodawca podkreśla, że Spółka nie musi zawierać z członkiem zarządu umowy o pracę czy też umowy cywilnoprawnej, aby móc mu wypłacać świadczenie za sprawowanie przez niego funkcji. Wnioskodawca podkreśla, że Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 stycznia 2000 r., sygn. Akt: I PKN 404/00 stwierdził, iż stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem prawnym od członkowstwa w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (LexPolordca nr 347247). Stanowisko to jest zdaniem Wnioskodawcy powszechnie akceptowane w doktrynie i orzecznictwie. Powołanie Prezesa Zarządu Spółki nie oznacza zawarcia z nim umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnej.

Wnioskodawca wskazał, że przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w art. 6-13 wskazują na tytuły, z których wynika obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym. W ocenie Wnioskodawcy we wskazanych przepisach brak jest "powołania na Prezesa Zarządu Spółki z o.o." jako samoistnego tytułu do podlegania ubezpieczeniom społecznym. Wnioskodawca argumentuje, że nie ma obowiązku zgłoszenia do systemu ubezpieczenia społecznego członka zarządu spółki z o.o., gdy pełni on funkcję na podstawie powołania i otrzymuje wynagrodzenie na podstawię uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki, a nie zawarto z nim dodatkowo umowy o pracę, czy też umowy cywilnoprawnej. W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, w przestawionym wyżej stanie faktycznym brak będzie obowiązku zgłoszenia przez Wnioskodawcę Prezesa Zarządu Spółki z o.o. do ubezpieczeń społecznych i konieczności odprowadzania składek na te ubezpieczenia za otrzymywane przez niego świadczenie.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje;

Stanowisko przedsiębiorcy zawarte we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, uznać należy za prawidłowe.

Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Mocą niniejszej decyzji Zakład nie przyznaje natomiast jakiegokolwiek prawa ani nie stwierdza jakiegokolwiek obowiązku ubezpieczeniowego. W postępowaniu wszczętym wskutek wniesienia-wniosku Zakład zobligowany jest wydać interpretację treści przepisów prawa co do zakresu i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do indywidualnej sytuacji wskazanej we wniosku, nie może podważać stanu faktycznego, uzupełniać go, zmieniać w oparciu o inne źródła, czy też wiedzę znaną organowi z urzędu. Podkreślenia przy tym wymaga, iż pro cedując nad wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego, w szczególności nie przeprowadza postępowania dowodowego. Zakład mocą niniejszej decyzji nie odnosi się również do prawidłowości powołania Prezesa zarządu spółki w drodze uchwały przez Zgromadzenie Wspólników. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego bądź zdarzenia przyszłego. Wydając pisemną interpretację Zakład przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę oświadczenia, którymi jest związany.

W myśl art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Doprecyzowanie zakresu przedmiotowego spraw, w których przedsiębiorca może żądać od Zakładu wydania pisemnej interpretacji nastąpiło w art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r. Zgodnie z tym przepisem Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Dyspozycja treści art. 6 ust. 1 ww. ustawy, zawiera katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Prezes zarządu spółki może wykonywać swoje obowiązki zarówno na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, jak i na podstawie innego stosunku prawnego (np. na podstawie samego wyboru przez właściwy organ spółki). O powyższym decydują strony umowy, poprzez złożenie oświadczeń woli o stosownej treści, bądź organ spółki w formie uchwały, podjętej w tym zakosie.

Zatem, Prezes zarządu spółki powołany do pełnienia tej funkcji wyłącznie na podstawie uchwały właściwego organu spółki nie podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i w konsekwencji brak jest obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wynagrodzenia otrzymywanego przez Prezesa zarządu za pełnioną funkcję. Taki bowiem tytuł nie został wymieniony w treści dyspozycji wyżej cytowanego art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz powiązanym art. 11 i 12 tej ustawy. Tym samym wynagrodzenie wypłacone Prezesowi zarządu spółki z tytułu pełnionej funkcji na podstawie samego powołania nie będzie podlegało obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Jednocześnie biorąc pod uwagę brzmienie wskazanych przepisów art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych należy wskazać, iż brak jest podstaw prawnych do wypowiadania się w przyjętym trybie w przedmiocie braku obowiązku zgłoszenia danych osób do ubezpieczeń społecznych jako czynności technicznej, z której nie wynika obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl