DI/100000/43/1386/2018

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 stycznia 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1386/2018

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) w z dnia 20 grudnia 2018 r. złożonym w dniu 21 grudnia 2018 r. w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu kontraktu menadżerskiego wykonywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w sytuacji gdy przychody uzyskiwane z tego tytułu kwalifikowane będą jako pochodzące z tytułu działalności wykonywanej osobiście.

UZASADNIENIE

Dnia 21 grudnia 2018 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) w o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że w dniu 13 grudnia 2018 r. zarejestrował w CEiDG działalność gospodarczą pod nazwą (...) z siedzibą w (...) Przedmiotem prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej jest w szczególności wykonywanie usług zarządzania przedsiębiorstwem i doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania.

Wnioskodawca w dniu 13 grudnia 2018 r. zawarł ze Spółką z siedzibą w (...) umowę, której przedmiotem jest świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem (Kontrakt). Wnioskodawca dodaje, że wykonywanie tychże usług mieści się w przedmiocie zarejestrowanej działalności gospodarczej, określonej jako "Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania" (PKD: 7O.22.Z).

Nie uzyskuje przychodów innych niż z ww. umowy, przedmiotem której jest świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem.

Wnioskodawca zaznacza, że przychody uzyskiwane na podstawie zawartej przez Wnioskodawcę umowy z tytułu kontraktu menedżerskiego kwalifikowane są jako przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tekst jedn. z 2018 r. poz. 200 z późn. zm.).

Wnioskodawca podkreśla, że z tytułu kontraktu menedżerskiego uzyskiwać będzie co miesiąc wynagrodzenie w kwocie wyższej od obowiązującej najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, o której mowa wart. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tj. nie mniej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Wnioskodawca wskazuje, że oprócz umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem nie posiada innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Nie uzyskuje przychodów innych niż z ww. umowy, przedmiotem której jest świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem.

Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan faktyczny Wnioskodawca wnosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy w sytuacji, gdy w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej świadczy usługi, przedmiotem której jest zarządzanie przedsiębiorstwem i nie uzyskuje innych przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dochodzi do zbiegu tytułów objęcia ubezpieczeniami Społecznymi, o jakich stanowi art. 9 ust. 2 i 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i w konsekwencji należy opłacać składkę ZUS z obu tytułów; czy też mając na uwadze okoliczność, ż w ramach działalności gospodarczej nie uzyskuje innych przychodów niż wynikający z umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, a mając na uwadze, iż podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - nie ma obowiązku podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności.

We własnym stanowisku w sprawie Wnioskodawca wskazuje, że w przypadku, gdy w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej świadczy usługę, przedmiotem której jest zarządzanie przedsiębiorstwem i nie uzyskuje innych przychodów w ramach prowadzonej działalności, nie dochodzi do zbiegu tytułów o jakich stanowi art. 9 ust. 2 i 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych a mając na uwadze, iż podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie jest niższa od najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, o której mowa wart. 18 ust. 8 ustawy Systemowej - nie ma obowiązku podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności. Dlatego też nie ma obowiązku uiszczania kwot składek na ubezpieczenia społeczne jako przedsiębiorca. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie wpisu do CEiDG zawarł kontrakt, przedmiotem którego jest zarządzanie Spółką. Wnioskodawca nie uzyskuje przychodów innych w ramach działalności gospodarczej, niż z opisanego wyżej kontraktu. Kontrakt menedżerski jest umową nienazwaną zatem nie został wyodrębniony jako samodzielny tytuł obowiązkowych ubezpieczeń. W zależności od postanowień i ukształtowania więzi pomiędzy Spółką a menedżerem - może być on umową o pracę lub umową zlecenia, przy czym w praktyce najczęściej wykazuje cechy umowy zlecenia. Osoba wykonująca kontrakt menedżerski będący umową o świadczenie usług, do której to umowy stosuje się odpowiednio przepisy k.c. o umowie zlecenia, podlega ubezpieczeniom społecznym, tak jak w przypadku zlecenia.

Generalna zasada podlegania ubezpieczeniom społecznym i zbiegu tytułów do ubezpieczeń wyrażona została w art. 9 ust. 2 i 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i stanowi, iż osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów (pracy na kontrakcie menedżerskim i prowadzenia pozarolniczej działalności) podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z powstałego najwcześniej tytułu. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, zostać objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych - wszystkich lub wybranych tytułów - bądź zmienić tytuł ubezpieczeń. Przy czym zmiana tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych możliwa jest tylko wtedy, gdy oskładkowane wynagrodzenie uzyskiwane z Kontraktu jest również lub wyższe niż obowiązująca go najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z działalności gospodarczej.

Mając na uwadze postanowienia art- 13 ust. 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: z 2018 r. poz. 200 z późn. zm.) o treści:

"Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 20 ust. 2 pkt 2, uważa się: przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7" Wnioskodawca wskazuje, że przychody uzyskiwane na podstawie zawartej umowy z (...) w (...) przedmiotem której jest świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem kwalifikowane są jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych następuje jedynie wówczas jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG wykonująca jednocześnie umowę kontraktu menedżerskiego osiąga przychody także z innego źródła niż Kontrakt.

Tak samo w znanych podatnikowi interpretacjach Indywidualnych kwalifikuje go ZUS. Ponieważ kontrakt menedżerski zalicza się do umów o świadczenie usług (wymienionych w art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych), to stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (decyzje ZUS: z 10 marca 2014 r. WPI/200000/43/225/2014, z dnia 21 Stycznia 2016 r. DI/100000/43/1406/2016, oraz z dnia 16 lipca 2018 r. DI/100000/43/594/2018, oraz Decyzje Oddziału ZUS w Gdańsku: z dnia 7 grudnia 2010 r. Nr 503 (DI/1000000/43/1143/2018) oraz z dnia 30 listopada 2018 r. Nr 493 (DI/1000000/43/1144/2018).

Z przytoczonych powyżej i innych znanych Podatnikowi Interpretacji Indywidualnych wynika, iż Przedsiębiorca, który w ramach wykonywanej działalności zawarł kontrakt menedżerski na zarządzanie spółką i z działalności gospodarczej obok Kontrakt nie uzyskuje innych przychodów, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, nie jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność, lecz jako zleceniobiorca.

Jeśli natomiast z tytułu zawartego Kontraktu podstawa wymiaru składek byłaby niższa od obowiązującej najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, wystąpi obowiązek podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym z tytułu działalności gospodarczej. Można wówczas dobrowolnie złożyć wniosek o objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z tytułu Kontraktu (interpretacja z dnia z dnia 24 września 2018 r. wydana przez ZUS Oddział w Gdańsku, DI/100000/43/1033/2015).

Dopiero w sytuacji, gdy w ramach posiadanego wpisu do CEIDG przedsiębiorca osiąga również przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej następuje zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych pozwalający po spełnieniu określonych w art. 9 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych warunków wybrać tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

W świetle powyższego zdaniem Wnioskodawcy nie występuje podstawa do objęcia ubezpieczeniami społecznymi z działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku, zważył co następuje:

Stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu kontraktu menadżerskiego wykonywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w sytuacji gdy przychody uzyskiwane z tego tytułu kwalifikowane są jako pochodzące z tytułu działalności wykonywanej osobiście, uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złoży: do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, 2 których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczania społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż zgodnie ze wskazaniami judykatury, wydając interpretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez pytającego we wniosku. Pełną wiedzę o stanie faktycznym organ czerpie wyłącznie z wniosku uprawnionego podmiotu nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskanie informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i uchronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

Przenosząc powyższe na grunt przedstawionego przez przedsiębiorcę opisu stanu faktycznego wskazać należy, iż Zakład związany jest oświadczeniem przedsiębiorcy wskazującym na to, iż przychody uzyskiwane z tytułu kontraktu menedżerskiego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kwalifikowane są jako pochodzące z działalności wykonywanej osobiście zgodnie z brzmieniem art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zakład nie rozstrzyga również o obowiązkach w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez podmiot, z którym wnioskodawca zawarł umowę o zarządzanie spółką.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. I tak, w myśl art. 6 ust. 1 tej ustawy prawodawca wskazał katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy - Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych z wyjątkiem ust. 6a.

W tym miejscu należy wskazać, iż co do zasady umowa o zarządzanie spółką (kontrakt menedżerski) jest w istocie umową nienazwaną o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia. Osoba zarządzająca 2 tytułu wykonywania kontraktu menedżerskiego stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 12 ust. 3 w związku 2 art. 13 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - w okresie od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania zarządu do dnia jej rozwiązania lub wygaśnięcia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dla tej osoby dobrowolne, o czym stanowi art. 11 ust. 2 wskazanej ustawy.

W sytuacji gdy osoba świadcząca usługi zarządzania w ramach działalności gospodarczej uzyskuje przychody z działalności wykonywanej osobiście to umowa kontraktu menedżerskiego jest tytułem do ubezpieczeń społecznych, a nie jest umową wykonywaną w ramach działalności gospodarczej. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy jedynym przedmiotem działalności jest świadczenie usług tego typu na rzecz innego podmiotu, przy czym prowadzący działalność nie uzyskuje jakichkolwiek innych przychodów poza tymi wynikającymi 7 zawartej umowy o zarządzanie (kontraktu menedżerskiego).

We wniosku przedsiębiorca wskazał, że nie uzyskuje przychodów innych niż z ww. umowy, przedmiotem której jest świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem.

Umowa o świadczenie usług zarządzania jest wykonywana przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej i zarejestrowanej w CEiDG działalności gospodarczej Przychody z tytułu kontraktu menedżerskiego są klasyfikowane jako osiągane tytułem działalności wykonywanej osobiście, określone w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując dla menedżera, który ma wpis do CEIDG w zakresie zarządzania i jednocześnie ma zawartą umową kontraktu menedżerskiego na zarządzanie i jeżeli przychód uzyskiwany z tej umowy - dla potrzeb opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych - jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście to umowa kontraktu menedżerskiego jest traktowana jako tytuł do ubezpieczeń społecznych, a nie jako umowa wykonywana w ramach działalności gospodarczej. Osoba ta podlega wówczas ubezpieczeniom jako zleceniobiorca (wykonywanie kontraktu menedżerskiego o charakterze umowy o świadczenie usług). Obowiązkowe są dla niej ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe. Ubezpieczenie chorobowe jest dla niej dobrowolne.

Dodatkowo z uwagi na wskazanie, że z tytułu kontraktu menedżerskiego osoba zarządzająca uzyskuje co miesiąc wynagrodzenie w kwocie wyższej od obowiązującej najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, o której mowa w art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tj. nie mniej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nie znajdzie również zastosowanie art. 9 ust. 2a w zw. z art. 9 ust. 2c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl