DI/100000/43/137/2018 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 marca 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/137/2018 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 10 ust, 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 2168 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) z dnia 19 stycznia 2018 r., doręczonym dnia 19 stycznia 2018 r. w przedmiocie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczęcia prowadzonej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Dnia 19 stycznia 2018 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w (...) wpłynął wniosek złożony przez Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 20 lutego 2018 r. doręczonym dnia 20 lutego 2018 r. oraz pismem z dnia 13 marca 2018 r. doręczonym dnia 13 marca 2018 r.,

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że od dnia (...) roku prowadzi działalność gospodarczą, jest to jego pierwsza działalność gospodarcza. Wnioskodawca aktualnie wykonuje usługi na rzecz (...)

Wcześniej był zatrudniony na umowie o pracę w spółce (...) która została przejęta przez firmę (...).Wnioskodawca byt zatrudniony do dnia (...). Spółka przejęła spółkę zgodnie z Tytułem IV Dział I Rozdział I i Rozdział II (Łączenie spółek kapitałowych), art. 492 § 1 pkt 1, art. 498 i następne, w szczególności art. 516 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych. Spółka przejęła wszystkie prawa i obowiązki spółki (...).

Wykonując usługi na rzecz (...) Wnioskodawca realizuje podobny zakres obowiązków jak w trakcie zatrudnienia na umowę o pracę w spółce (...) Przejęcie nastąpiło w dniu (...) spółka (...) przestała istnieć.

Wnioskodawca zadał pytanie czy w takich okolicznościach przysługuje jemu możliwość skorzystania z prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczęcia prowadzonej działalności gospodarczej.

W ocenie (...) Wnioskodawcy spółka jest innym podmiotem gospodarczym niż (...) w której był zatrudniony na umowie o pracę.

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z powyższym ponieważ ze spółką (...) nigdy nie łączyła Wnioskodawcy umowa o pracę powinienem móc skorzystać z preferencyjnych składek przez pierwsze 24 miesiące działalności.

W piśmie z dnia 20 lutego 2018 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie Zakładu do uzupełnienia wniosku przedsiębiorca (...) wskazał, że wykonuje usługi na rzecz (...). które przejęło Wnioskodawca wskazał, że tym samym nie świadczy usług dla (...) byłego pracodawcy. Jednocześnie Wnioskodawca wniósł o interpretację czy tym samym spotka jest jego byłym pracodawcą.

Wnioskodawca oświadczył również, że w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych nie prowadził innej pozarolniczej działalności.

Wnioskodawca wskazał również, że zakres wykonywanych czynności jest tożsamy z czynnościami, które wykonywał na rzecz (...).

W piśmie z dnia 13 marca 2018 r., stanowiącym odpowiedź na ponowne wezwanie Zakładu do uzupełnienia wniosku przedsiębiorca wskazał, że jego intencją jest uzyskanie pisemnej interpretacji w przedmiocie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczęcia prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji uznać należy za nieprawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie z art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, iż Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarcze, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Jak stanowi art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku. Natomiast w odniesieniu do osób rozpoczynających prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej prawodawca na mocy art. 18a ust. 1 tej ustawy przyznał uprawnienie polegające na możliwości opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej od podstawy wymiaru składek stanowiącej zadeklarowaną kwotę nie niższą jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przepis ten bowiem stanowi, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Przywilej ten jednak jak stanowi art. 18 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie ma zastosowania w odniesieniu do osób które: (...) % prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem (...) rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

2. wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz (...) którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Konkludując prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia ma osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą, która nie prowadzi i nie prowadziła pozarolniczej działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem jej rozpoczęcia oraz nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Należy zaznaczyć, że wystarczy, aby zakres wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy tylko w części pokrywał się z czynnościami wykonywanymi w ramach łączącego ją uprzednio z tym pracodawcą stosunku pracy, żeby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie miała prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Dopiero, gdy wykonywana praca w ramach prowadzonej działalności ma zupełnie inny charakter, niż zakres czynności wykonywanych w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę - osoba prowadząca działalność może skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 23 marca 2010 r., sygn. akt I UK 323/09., w którym sąd stwierdził, że dla spełnienia warunku wykonywania czynności wchodzących w zakres prowadzonej działalności wystarczającym jest realizowanie jakichkolwiek czynności, które były uprzednio wykonywane podczas świadczenia pracy na podstawie umowy o pracą.

Zgodnie z powyżej cytowanym wyrokiem Sądu Najwyższego, dopiero w sytuacji ustalenia, iż świadczone usługi na rzecz byłego pracodawcy, nie odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy, umożliwia skorzystanie z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne.

Ponadto, należy wskazać, że zgodnie z art. 491 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1577) Spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz za spółkami osobowymi; spółka osobowa nie może jednakże być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną.

Zgodnie z art. 492 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych, połączenie spółek może być dokonane przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

W myśl art. 494 § 1 kodeksu spółek handlowych Spółka (...) przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki.

Z powyższego wynika, iż spółka przejmująca staje się co do zasady kontynuatorem praw i obowiązków przysługujących spółce przejętej - następuje sukcesja uniwersalna praw i obowiązków spółki przejmowanej na spółkę przejmującą,

Z treści wniosku oraz z treści pisma z dnia 20 lutego 2018 r. stanowiącego odpowiedź na wezwanie Zakładu do uzupełnienia wniosku wynika, że spółka. na rzecz (...) której Wnioskodawca aktualnie wykonuje usługi przejęła spółkę (...) w której Wnioskodawca był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Jednocześnie Wnioskodawca oświadczył, że zakres wykonywanych czynności na rzecz spółki jest tożsamy z czynnościami, które Wnioskodawca wykonywał na rzecz (...) w ramach umowy o pracę.

Tym samym w sytuacji gdy osoba w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej w okresie pierwszych 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia jej prowadzenia podejmuje współpracę z byłym pracodawcą w ramach, której wykonuje czynności na jego rzecz jakie wykonywała w ramach stosunku pracy w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym przed dniem rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, jak to ma miejsce w sytuacji opisanej w niniejszym wniosku, brak jest podstaw do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w oparciu o art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj.: od podstawy wymiaru składek stanowiącej zadeklarowaną kwotę, nie niższą jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Zastosowanie w takim przypadku znajdzie zastosowanie przepis art. 18 ust. 8 tej ustawy.

Jednocześnie jednoznacznie ujęty zakres przedmiotowy wniosków o wydanie pisemnej interpretacji uniemożliwia Zakładowi dokonanie ustalenia czy zakres czynności, które przedsiębiorca zamierza wykonywać na rzecz byłego pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie tożsamy z czynnościami, które wykonywał na podstawie wcześniejszej umowy o pracę. Takie ustalenie nie wymaga bowiem zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Dlatego też, Zakład wydając interpretację w niniejszej-sprawie poprzestaje na oświadczeniu Wnioskodawcy, iż zakres czynności, które przedsiębiorca wykonuje na rzecz byłego pracodawcy sukcesora uniwersalnego spółki przejmowanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest tożsamy z czynnościami, które wykonywała na podstawie wcześniejszej umowy o pracę.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego (...) Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl