DI/100000/43/1336/2018 - Brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o dzieło.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 stycznia 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1336/2018 Brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o dzieło.

Na podstawie art, 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.}, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy z siedzibą w (...) z dnia 7 grudnia 2018 r., złożonym w dniu 10 grudnia 2018 r. dotyczące braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o dzieło.

UZASADNIENIE

Dnia 10 grudnia 2018 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę (...) z siedzibą w (...) o wydanie interpretacji Indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że zawarł umowę o dzieło z - osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Przedmiotem umowy jest redakcja autorskich postów na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu, zdrowia, odżywiania, oraz innych tematów popularnonaukowych, które mieszczą się w zakresie tematycznym edukacyjnych kolekcji filmowych. Posty będą redagowane i publikowane na facebooku Spółki w trybie 1 post każdego dnia. Umowa obejmuje redakcję 355 postów. W ramach umowy Wykonawca dzieła zobowiązał się również do dokonania konsultacji używanej terminologii naukowej.

Z tytułu powyższej umowy nie są opłacane składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, ani na Fundusz Pracy \ Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Wnioskodawca zajmuje się produkcją i sprzedażą filmów DVD, gier planszowych i książek z serii "(...)". Profil Spółki na facebooku prowadzony jest na potrzeby promocji produktów z ww. serii.

Wnioskodawca dodaje, że wykonawca dzieła równolegle z wykonywaniem opisanego przedmiotu umowy, pozostaje w stosunku pracy z

W ramach umowy o pracę (...) wykonuje czynności specjalisty do spraw marketingu wyłącznie na rzecz zajmuje się wydawaniem tytułu prasowego z programem telewizyjnym.

(...) łączą z (...) osoby Wspólników. W obydwu Spółkach udziałowcami są (...) i Przedmiot działalności obydwu Spółek nie jest w żaden sposób powiązany.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż opisana powyżej umowa o dzieło zawarta z nie rodzi obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku, zważył co następuje:

Stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczące braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o dzieło, uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, 'Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż zgodnie ze wskazaniami judykatury, wydając interpretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez pytającego we wniosku. Pełną wiedzę o stanie faktycznym organ czerpie wyłącznie z wniosku uprawnionego podmiotu, nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskanie Informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i uchronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

Nadmienić w tym miejscu należy, iż w drodze niniejszej decyzji Zakład dokonuje jedynie oceny stanowiska przedsiębiorcy w zakresie przedstawionej przez niego interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Ocena stanowiska przedsiębiorcy, dokonywana pod kątem prawidłowości zaprezentowanego przez przedsiębiorcę rozumienia treści przepisu prawa, czyniona jest w oparciu o opis stanu faktycznego zawarty w treści wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Podkreślenia przy tym wymaga, iż procedując nad wnioskiem o wycenie interpretacji indywidualnej Zakład nie prowadzi postępowania wyjaśniającego ani postępowania dowodowego, nie dokonuje więc sprawdzenia czy umowa, którą zawarł wnioskodawca jest umową o dzieło. Granice sprawy wszczętej wniesieniem wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, jak zauważono wyżej, zakreślają jedynie ramy zaprezentowanego opisu stanu faktycznego.

Wydając interpretację indywidualną Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje więc jako prawdziwe złożone przez wnioskodawcę we wniosku oświadczenia, zwracając jednocześnie uwagę na fakt, iż wiążący charakter niniejszej decyzji ograniczony został jedynie do opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Ryzyko podania nieprawdziwych informacji w opisie zdarzenia przyszłego obciąża jedynie przedsiębiorcę.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym regulują przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczeniom społecznym podlegają obowiązkowo osoby, które posiadają określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez pracodawcę.

Przepisy art. 6 oraz art. 6a i 6b ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych zawierają zamknięty katalog osób podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu I rentowym.

Wyżej wymienione artykuły nie wskazują umowy o dzieło jako samoistnego tytułu do podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jednocześnie wobec brzmienia art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które uzależniają podleganie ubezpieczeniu wypadkowemu od posiadania tytułu do podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, osoby wykonujące umowę o dzieło nie podlegają także ubezpieczeniu wypadkowemu.

Jednocześnie wobec wskazania przez Wnioskodawcę w przedmiotowym wniosku, że umowa o dzieło została zawarta z osobą, która jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę na rzecz innego podmiotu, należy wskazać że nie znajdzie również zastosowania przepis art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, z którego wynika obowiązek podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy o dzieło w sytuacji gdy dana osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę z podmiotem, z którym dodatkowo zawiera umowę o dzieło. Treść tego przepisu stanowi bowiem, iż pracownicy spełniający Jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowani ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego albo wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania z o stypendium na przekwalifikowanie.

Powyższe oznacza, że osoba, z którą została zawarta samoistna umowa o dzieło, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu. Wobec powyższego stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczące braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o dzieło zawartej z osobą wykonującą jednocześnie pracą na podstawie umowy o pracą na rzecz innego podmiotu, uznać należy za prawidłowe.

Zakład zaznacza, iż rozstrzygnięcie w przedmiocie braku podlegania ubezpieczeniom społecznym i w związku z tym brakiem obowiązku opłacania składek na te ubezpieczenia z tytułu umowy o dzieło dotyczy tylko i wyłącznie wnioskodawcy występującego w jego indywidualnej sprawie.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji

POUCZENIE

Decyzja dotyczy opisu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń Społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąc od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl