DI/100000/43/1310/2018 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 stycznia 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1310/2018 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczą (...) w złożonym w dniu 28 listopada 2018 r. dotyczące prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Dnia 28 listopada 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 28 listopada 2018 r., złożony przez Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczą w (...) o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 grudnia 2018 r., doręczonym dnia 18 grudnia 2018 r.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że w dniu 27 czerwca 2017 r. ukończył studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Z dniem 1 października 2017 r. rozpoczął pracę jako lekarz dentysta na stażu podyplomowym w prywatnym gabinecie stomatologicznym. W ramach odbywania stażu wykonywał zadania z zakresu staży cząstkowych z obszaru stomatologii. Zadanie te odpowiadały tym określonym w ramowym programie stażu dyplomowanego lekarza dentysty określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2014.474 t.j. z dnia 2014.04.10). Celem stażu jest "pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz doskonalenie i utrwalenie praktycznych umiejętności z zakresu promocji zdrowia oraz zapobiegania, rozpoznawania i leczenia schorzeń wchodzących w zakres stomatologii, postępowania w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia, a także przyswojenie wiedzy z zakresu bioetyki, prawa medycznego i orzecznictwa lekarskiego jako przygotowanie lekarza dentysty do samodzielnego wykonywania zawodu." Złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu końcowego kończącego staż podyplomowy lekarza dentysty stanowi jedną z podstaw do ubiegania się o prawo do wykonywania zawodu (art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2018.617 t.j. z dnia 2018.03.26). Wnioskodawca rozpoczął własną działalność gospodarczą w dniu 17 października 2018 r., a następnie w dniu 22 października 2018 r. uzyskał prawo wykonywania zawodu, W ramach prowadzonej działalności zawarł umowę dnia 25 października 2018 r. o świadczenie usług dentystycznych z podmiotem, u którego odbywał uprzednio staż podyplomowy.

Wnioskodawca wskazuje, że w ramach niniejszego wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji chciałby uzyskać odpowiedź na pytanie, czy będzie miał możliwość skorzystania przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej z obniżonych preferencyjnych stawek ZUS.

Wnioskodawca stoi na stanowisku iż przysługuje mu uprawnienie do skorzystania z możliwości opłacania preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017.1778 t.j. z dnia 2017.09.25): "Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia." Zgodnie z ust. 2 niniejszego artykułu: "Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do osób, które:

1)

prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

2)

wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały m ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej."

Wnioskodawca zaznacza, że będzie to jego pierwsza działalność gospodarcza i nigdy wcześniej nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej. W okresie odbywania stażu nie był samodzielnym lekarzem dentystą, gdyż wszystkie czynności wykonywał pod nadzorem opiekuna stażu. Wnioskodawca uważa, że wykonywane podczas stażu czynności nie są tożsame z tymi, które zamierza wykonywać obecnie już w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zakres obowiązków Wnioskodawcy jako lekarza stażysty miał za zadanie przygotować Wnioskodawcę do samodzielnego wykonywania zawodu. Były to m.in. czynności porządkowe, bez możliwości wystawiania recept czy orzeczeń lekarskich. Wszelkie moje działania były zlecane i kontrolowane przez opiekuna stażu. Wnioskodawca nie decydował m.in. o sposobie ani metodzie leczenia pacjentów gabinetu, a tym bardziej przyjmowania od nich zapłaty za wykonane usługi, tym samym uważa, iż nie wypełnia żadnej z przesłanek wskazanych w art. 18a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Na poparcie swoich twierdzeń Wnioskodawca wskazuje analogiczne wnioski o interpretacje kierowane do tego samego organu w latach ubiegłych i stosowne odpowiedzi m.in. interpretacja z dnia 7 stycznia 2015 r. (DI/100000/43/1302/2014) czy interpretacja z dnia 20 grudnia 2017 (DI/100000/43/1325/2017),interpretacja z dnia 15 lutego 2018 (DI/100000/43/44/2018).

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 14 grudnia 2018 r., doręczonym w dniu 18 grudnia 2018 r. w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca wskazał, że w ramach zatrudnienia u byłego pracodawcy odbywał staż lekarza dentysty, w ramach którego wykonywał zlecone mu zadania. Wnioskodawca oświadczył, że wykonywane czynności podczas stażu nie są tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, co wynika z charakterystyki stażu podyplomowego stanowiącego etap doskonalenia zawodowego, niezbędny do wykonywania zawodu lekarza dentysty. Ponadto Wnioskodawca zaznaczył, iż w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej nie prowadził innej pozarolniczej działalności gospodarczej. Jest to pierwsza pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona przez Wnioskodawcę.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczące prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, uznać należy za prawidłowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla jednocześnie, że w trybie wydawania decyzji z wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej organ rentowy nie posiada kompetencji do rozstrzygania czy czynności wchodzące w zakres wykonywanej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej nie są tożsame z czynnościami, jakie ww. wykonuje na rzecz byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy. Zgodnie z uzupełnieniem dokonanym przez Wnioskodawcę pismem z dnia 14 grudnia 2018 r. doręczonym dnia 18 grudnia 2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznaje zawarte w nim oświadczenie za element opisu stanu faktycznego i nie dokonuje jego oceny.

Stosownie do treści art, 18a ust. 1 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia przysługuje osobom, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy, tj. osobom prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Z kolei dyspozycja treści art. 18a ust. 2 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, iż powyższy przepis nie ma zastosowania do osób, które:

- prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

- wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Wyłącznie fakt nie prowadzenia działalności pozarolniczej w żadnej z określonych w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych form w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej umożliwia przedsiębiorcy skorzystanie z prawa do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w myśl art. 18a ust. 1 tej ustawy.

Należy również zaznaczyć, że wystarczy, aby zakres wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy tylko w części pokrywał się z czynnościami wykonywanymi w ramach łączącego ją uprzednio z tym pracodawcą stosunku pracy, żeby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie miała prawa do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Dopiero, gdy wykonywana praca w ramach prowadzonej działalności ma zupełnie inny charakter, niż zakres czynności wykonywanych w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę - osoba prowadząca działalność może skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Bez znaczenia pozostaje okoliczność braku samodzielności podczas wypełniania obowiązków. Należy pamiętać, że warunek nie wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy dotyczy nie tylko pierwszego dnia prowadzenia działalności, ale całego 24-miesięcznego okresu. Oznacza to, że od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności na rzecz byłego pracodawcy (także wtedy, gdy moment ten wystąpi np. po upływie kilku miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia działalności) następuje utrata prawa do deklarowania do podstawy wymiaru kwoty niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Argumentacja zawarta we wniosku i jego uzupełnieniu - oświadczenie wnioskodawcy, że nie prowadził on pozarolniczej działalności w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej oraz wskazanie, że czynności wykonywane w ramach zatrudnienia u byłego pracodawcy w bieżącym, poprzednim roku kalendarzowym przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie są tożsame z czynnościami wchodzącymi w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, przemawiają za uznaniem stanowiska za prawidłowe.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, iż w przypadku, gdy przedstawione przez wnioskodawczynię w treści wniosku okoliczności nie są prawdziwe, wydana interpretacja nie wywołuje skutków prawnych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl