DI/100000/43/1129/2015 - Kontynuacja prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 listopada 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1129/2015 Kontynuacja prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust, 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 121 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku (...) prowadzącego pozarolniczą działalność pod firmą (...) doręczonym dnia 7 października 2015 r. uzupełnionym dnia 4 listopada 2015 r. w przedmiocie kontynuowania prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Dnia 7 października 2015 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez (...) prowadzącego pozarolniczą działalność pod firmą (...) Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 października 2015 r. doręczonym dnia 4 listopada 2015 r.

Wnioskodawca wskazał, że w dniu (...) rozpoczął własną działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu działalności gospodarczej, której głównym celem są usługi wykonywania: (...)

PKD 4 3.21.Z- Wykonywanie instalacji elektrycznych, oraz działalności dodatkowych polegających na wykonywaniu: (...)

PKD 43.29-Z -Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych PKD 43.31.Z -Tynkowanie PKD 43.33.Z- Posadzkarstwo; tapetowanie i oblicowywanie ścian PKD 43.34.Z- Malowanie i szklenie PKD 43.39.Z- Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych PKD 43.91.Z - Wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych,

Wnioskodawca wskazał, iż w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności na własny rachunek wnioskodawca nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast do dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej wnioskodawca pracował na własny rachunek na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony stanowisku kierowcy. Umowa o pracę została rozwiązana na mocy porozumienia stron przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na własny rachunek.

Firma, w której pracował wnioskodawca na umowę o pracę zajmowała się wykonywaniem instalacji elektrycznym (PKD. 43.21.Z) jako działalności głównej oraz działalności dodatkowych takich jak: (...)

PKD-33.14.2 Naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych PKD-42.22.Z Roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych

PKD-4322.2 Wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych

PKD-43.29.Z Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych PKD-43.31.2 Tynkowanie PKD-43.39.Z Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych PKD-43.99.Z

Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej nie sklasyfikowane.

W ramach umowy o pracę wnioskodawca nie wykonywał żadnej z tych usług. Praca wnioskodawcy, którą wykonywał na umowę o pracę polegała na przewożeniu towarów i materiałów w charakterze kierowcy.

Wnioskodawca podkreśla, że w chwili obecnej z racji, że jest to jego pierwsza działalność gospodarcza korzysta ze zwolnienia wynikającego z art. 18a ust. 1 z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych i opłaca obniżone stawki na ubezpieczenia społeczne. Obecnie wnioskodawca otrzymał od byłego pracodawcy ofertę nawiązania współpracy gospodarczej w charakterze podwykonawcy. W ramach tej współpracy zamierza wykonywać usługi elektryczne i budowlane. W związku z tym wnioskodawca nie jestem pewny czy wykonując usługi elektryczne bądź budowlane dla byłego pracodawcy nie utraci prawa do opłacania obniżonej stawki na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawca uważa, że wykonując usługi elektryczne lub budowlane dla byłego pracodawcy w ramach swojej działalności gospodarczej, nie pozbawia się prawa do obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne.

Zdaniem wnioskodawcy, z uwagi na to, że wcześniej pracował na umowę o pracę jako kierowca, to wykonując usługi instalacji elektrycznej lub usługi budowlane będzie robił co innego jako podwykonawca dla byłego pracodawcy, pomimo tego że jego były pracodawca także prowadzi taką samą działalność gospodarczą jak wnioskodawca.

Dlatego też, wnioskodawca stoi na stanowisku, że w dalszym ciągu będzie jemu przysługiwała obniżona stawka na ubezpieczenia społeczne przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania mojej działalności gospodarczej.

W piśmie z dnia 30 października 2015 r. stanowiącym uzupełnienie do wniosku przedsiębiorca wskazał, iż jego intencją jest uzyskanie interpretacji w przedmiocie kontynuowania prawa do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej do końca upływu 24 miesięcy kalendarzowych od momentu rozpoczęcia działalności w sytuacji, gdy podejmę współpracę gospodarcza z byłym pracodawcą.

Wnioskodawca wskazał, iż były pracodawca wykonuje usługi wykonywania instalacji elektrycznych. Natomiast wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie wykonywał na rzecz byłego pracodawcy także usługi wykonywania instalacji elektrycznych ale jako podwykonawca, czyli będzie pracował jako elektryk ze względu, że nie zatrudnia pracowników. W ramach urnowy o pracę u byłego pracodawcy wnioskodawca wykonywał pracę kierowcy przy wykonywaniu usług elektrycznych a nie pracę elektryka przy wykonywaniu usług elektrycznych.

Wnioskodawca podkreśla, iż nie jest jego intencją uzyskanie interpretacji na temat czy zakres czynności, które będzie wykonywał na rzecz byłego pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie tożsamy z czynnościami, które wykonywał na podstawie wcześniejszej w ramach stosunku pracy. Jak podkreślił wnioskodawca z samej definicji słowa "tożsamy" w słowniku wyrazów bliskoznacznych wynika, że te zawody nie są tożsame czyli bliźniacze więc i czynności wykonywane w ramach tych zawodów nie są tożsame.

Wobec powyższych wyjaśnień wnioskodawca podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie, że wykonując usługi elektryczne dla byłego pracodawcy w ramach działalności gospodarczej jako elektryk nie będzie wykonywał tego samego co robił w ramach stosunku pracy (kierowca przy wykonywaniu usług elektrycznych) i tym samym nie pozbawia się prawa do obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Wprowadzony artykułem 7 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r., o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. z 2012 r. poz. 1342) art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, iz Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarcze, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zgodnie z (obowiązującym od sierpnia 2005 r.) art. 18a. ust. 1. ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy, tj. osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych prowadzących działalność gospodarczą, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Z kolei dyspozycja treści ust. 2 art. 18a powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, iż powyższy przepis nie ma zastosowania do osób, które:

* prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

* wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Z powyższego wynika, iż prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia ma osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą, która nie prowadzi i nie prowadziła pozarolniczej działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych oraz nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Należy zaznaczyć, że wystarczy, aby zakres wykonywanej przez daną osobę działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy tylko w części pokrywał się z czynnościami wykonywanymi w ramach łączącego ją uprzednio z tym pracodawcą stosunku pracy, żeby osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie miała prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Dopiero, gdy wykonywana praca w ramach prowadzonej działalności ma zupełnie inny charakter, niż zakres czynności wykonywanych w okresie zatrudnienia na podstawie umowy o pracę - osoba prowadząca działalność może skorzystać z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 23 marca 2010 r., sygn. akt I UK 323/09., w którym sąd stwierdził, że dla spełnienia warunku wykonywania czynności wchodzących w zakres prowadzonej działalności wystarczającym jest realizowanie jakichkolwiek czynności, które były uprzednio wykonywane podczas świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę.

Zgodnie z powyżej cytowanym wyrokiem Sadu Najwyższego, dopiero w sytuacji ustalenia, iż świadczone usługi na rzecz byłego pracodawcy, nie odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy, umożliwia skorzystanie z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne.

Wobec wskazania (...), iż zakres czynności, które zamierza wykonywać na rzecz byłego pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie tożsamy z czynnościami, które wykonywał na podstawie wcześniejszej umowy o pracę, stanowisko wnioskodawcy w przedmiocie prawa do kontynuowania opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z prowadzonej działalności gospodarczej do końca upływu 24 kalendarzowych miesięcy od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej uznać należy za prawidłowe.

Jednocześnie jednoznacznie ujęty zakres przedmiotowy wniosków o wydanie pisemnej interpretacji uniemożliwia Zakładowi dokonanie ustalenia czy zakres czynności, które przedsiębiorca zamierza wykonywać na rzecz byłego pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie tożsamy z czynnościami, które wykonywał na podstawie wcześniejszej umowy o prace. Takie ustalenie nie wymaga bowiem zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Dlatego też, Zakład wydając interpretację w niniejszej sprawie poprzestaje na oświadczeniu wnioskodawcy, iż zakres czynności, które przedsiębiorca zamierza wykonywać na rzecz byłego pracodawcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będzie tożsamy z czynnościami, które wykonywał na podstawie wcześniejszej umowy o pracę.

Na marginesie należy podkreślić, iż w postępowaniu wszczętym wskutek wniesienia wniosku Zakład zobligowany jest wydać interpretację jedynie treści przepisów prawa co do zakresu i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do indywidualnej sytuacji wskazanej we wniosku, nie może podważać stanu faktycznego, uzupełniać go, zmieniać w oparciu o inne źródła, czy też wiedzę znaną organowi z urzędu.

Należy podkreślić, iż w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmiennie od trybu na zasadach ogólnych regulowanych przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego nie ma żadnych uprawnień do prowadzenia postępowania dowodowego czy wyjaśniającego. W postępowaniu tym organ nie może zbierać dowodów i poddawać ich ocenie, orzeka jedynie w oparciu o wskazany w treści wniosku stan faktyczny.

W trybie wydawania pisemnych interpretacji brak jest możliwości dokonywania oceny konkretnych działań przedsiębiorcy pod kątem prawidłowości lub nieprawidłowości danego postępowania, organ nie ma również obowiązku przedstawiania prawidłowego sposobu działania w danej sprawie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest, na gametę ww. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zobligowany jedynie do oceny przedstawionego przez przedsiębiorcę stanowiska - dokonanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisów prawa mających zastosowanie na tle zaistniałego stanu faktycznego.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sąd Okręgowy (...) Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl