DI/100000/43/1115/2018

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 października 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1115/2018

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku (...) w złożonym w dniu 2 października 2018 r. w części dotyczące obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Dnia 2 października 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez (...) prowadzącą w (...) o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. l ustawy - Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawczyni w treści wniosku wskazała, że w dniu złożenia niniejszego wniosku prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna wpisana do Centralnej Ewidencji i Identyfikacji Działalności Gospodarczej (dalej: CEIDG), pod firmą: (...)

Odpis z CEIDG dotyczący Wnioskodawczyni stanowi załącznik do niniejszego wniosku o wydanie interpretacji. Wskazana powyżej firma przedsiębiorcy jest firmą aktualną.

Przed zmianą firma (...) Wnioskodawczyni była następująca: " (...)"

Zmiana firmy polegająca na dodaniu po przecinku zwrotu: wynikała z rozszerzenia jej przedmiotu działalności gospodarczej o usługi najmu. Przed zmianą firmy Wnioskodawczyni była zgłoszona do ubezpieczenia społecznego i ubezpieczenia zdrowotnego i opłacała jedną składkę na ubezpieczenia społeczne i jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej jako osoba fizyczna wpisana do CEIDG.

Wnioskodawczyni zaznacza, że w dniu 2 lipca 2018 r. zakupiła lokal w (...) w którym prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu podstawowych usług takich jak usługi prawne, doradztwo podatkowe oraz usługi edukacyjne w szczególności usługi szkoleniowe. Wnioskodawczyni dodaje, że jednocześnie po zakupie lokalu zgłosiła do CEIDG wniosek o zmianę danych w CEIDG polegających na rozszerzeniu przedmiotu działalności gospodarczej o usługi najmu oraz o zmianę firmy poprzez dodanie po przecinku do firmy zwrotu:",

W dniu 21 września 2018 r. Wnioskodawczyni skierowała zapytanie do ZUS na adres e-mail: cot@zus.pl w którym opisała powyżej wskazany stan faktyczny sprawy i zadała pytanie czy w związku z powyższą sytuacją (rozdzielenia działalności związanej z najmem i pozostałej działalności gospodarczej) Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do zapłaty dwóch składek zdrowotnych jako przedsiębiorca wpisany do CEIDG, czy też musi nadal opłacać tylko jedną składkę zdrowotną. W dniu 21 września 2018 r. Wnioskodawczyni otrzymała w formie e-maila odpowiedź z ZUS, iż w opisanej sytuacji Wnioskodawczyni opłaca składki na ubezpieczenia na dotychczasowych zasadach. E-mail Wnioskodawczyni z dnia 21 września 2018 r. oraz odpowiedź z ZUS stanowią załącznik do niniejszego wniosku o wydanie interpretacji.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni kieruje pytanie czy jako przedsiębiorca prowadząca działalność gospodarczą jako osoba fizyczna wpisana do CEIDG zobowiązana jest do opłacania co miesiąc więcej niż jednej składki na ubezpieczenia społeczne i więcej niż jednej składki na ubezpieczenie zdrowotne w związku z zakresem kodów PKD wskazanych w CEIDG oraz w związku ze zmianą firmy na: (...)

W ocenie Wnioskodawczyni musi ona jako przedsiębiorca prowadzący: działalność gospodarczą jako osoba fizyczna wpisana do CEIDG opłacać co miesiąc tylko jedną składkę na ubezpieczenia społeczne oraz tylko jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne w związku z zakresem kodów PKD wskazanych w CEIDG oraz w związku ze zmianą firmy na:

W ocenie Wnioskodawczyni zarówno prowadzenie działalności gospodarczej jako radca prawny, jak też jako doradca podatkowy, oraz usług edukacyjnych, w szczególności szkoleniowych i usług najmu obligują Wnioskodawczynię do opłacania tylko jednej składki na ubezpieczenia społeczne i tylko jednej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Fakt, iż Wnioskodawczyni będzie się posługiwała następującą firmą: "(...)" nie przesądza również o tym, że musi ona opłacać więcej niż jedną składkę na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne. Również fakt, iż w zakresie usług najmu Wnioskodawczyni będzie wystawiała faktury VAT na których będzie jedynie widniała firma: (...)

zaś w zakresie pozostałych rodzajów działalności gospodarczej będzie wystawiała faktury VAT na których będzie widniała firma: "(...)" nie ma wpływu na dotychczasową sytuację i nie zwiększa liczby dotychczas co miesiąc opłacanych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Ilość składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne jest uzależniona od formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, a w przypadku Wnioskodawczyni forma ta mimo zmiany firmy i rozszerzenia kodów PKD nie zmieniła się. Dalej Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna pod tym samym nr NIP i REGON.

Dalej Wnioskodawczyni wskazuje, że zgodnie z art. 82 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Wnioskodawczyni jako przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą jako. osoba fizyczna wpisana do CEIDG musi opłacać co miesiąc tylko jedną składkę na ubezpieczenia społeczne oraz tylko jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne w związku z zakresem kodów PKD wskazanych w CEIDG Wnioskodawczyni oraz w związku ze zmianą firmy na: (...).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej uznać należy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż zgodnie ze wskazaniami judykatury, wydając interpretację organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez pytającego we wniosku. Pełną wiedzę o stanie faktycznym organ czerpie wyłącznie z wniosku uprawnionego podmiotu nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskanie informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i uchronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. I tak, w myśl art. 6 ust. 1 tej ustawy prawodawca wskazał katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Wyliczenie zawarte we wskazanym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Definicja osoby prowadzącej pozarolniczą działalność zawarta została w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i dotyczy osób, które wykonują różnego rodzaju działalność na własny rachunek. Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność, zgodnie z ww; przepisem uważa się:

1)

osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych,

2)

twórcę lub artystę,

3)

osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu:

a)

w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

b)

z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych:

4) wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej: 5) osobę prowadzącą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów Prawo oświatowe.

Wnioskodawczyni w przedmiotowym wniosku wskazała, że zgłosiła do CEIDG wniosek o zmianę danych w CEIDG polegających na rozszerzeniu przedmiotu działalności gospodarczej o usługi najmu oraz o zmianę firmy poprzez dodanie po przecinku do firmy zwrotu.

Wobec powyższego Wnioskodawczyni powzięła wątpliwości czy zobowiązana jest do opłacania co miesiąc więcej niż jednej składki na ubezpieczenia społeczne w związku z zakresem kodów PKD wskazanych w CEIDG oraz w związku ze zmianą firmy na "

W tym miejscu należy wskazać, że Wnioskodawczyni posiada jeden tytuł, z którego wynika obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym, tj. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Wnioskodawczyni prowadzi jeden rodzaj pozarolniczej działalności, tj. osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów Prawo przedsiębiorców.

Rozszerzenie przedmiotu działalności gospodarczej pozostaje bez wpływu na obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

W konsekwencji przedstawione przez wnioskodawczynię stanowisko w przedmiocie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznać należy za prawidłowe.

Ponadto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie, obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, na co wskazuje treść ww. art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W związku z czym w oparciu o art. 66 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 z późn. zm.) organ zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie w zakresie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie podania złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia" decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl