DI/100000/43/1111/2018

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 października 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1111/2018

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2018 r., złożonym w dniu 1 października 2018 r. uznaje za prawidłowe co do ustalenia, że zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego z osobami wskazanymi w treści art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców nie powoduje obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za te osoby.

UZASADNIENIE

Dnia 1 października 2018 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez (...) o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że jest agentem ubezpieczeniowym, zarejestrowanym w rejestrze agentów prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego, wykonujący, na podstawie zawartej umowy agencyjnej, czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego na rzecz zakładu ubezpieczeń. Działalność ta jest wykonywana za pośrednictwem osób fizycznych, na podstawie umowy o świadczenie usług zawartej z. Osoby te, są osobami prowadzącymi działalność gospodarczą i przed wejściem w życie przepisów Ustawy (w związku z brakiem wskazanego powyżej wyłączenia) podlegały obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zwanej dalej "SystUbezpSpołU". W związku z tym samodzielnie odprowadzały składki na ubezpieczenie społeczne, z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Przychody tych osób związane z wynagrodzeniem otrzymywanym na podstawie ww. umów są opodatkowane jako przychód z działalności gospodarczej i rozliczane bezpośrednio przez te osoby. Dodatkowo przedmiot prowadzonej przez nich działalności gospodarczej pokrywa swoim zakresem to, co jest przedmiotem umowy o świadczenie usług. Po dniu wejścia w życie Ustawy osoby takie mogą korzystać z czasowego (6-miesięcznego) zwolnienia z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, o którym art. 18 ust. 1 Ustawy.

Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z art. 18 ust. 1 Ustawy przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Z drugiej strony zgodnie z dodanym do art. 8 SystUbezpSpołU nowym ust. 6a) za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność nie uważa się osoby fizycznej, o której mowa w art. 15 ust. 1 Ustawy.

Skoro osoba korzystająca ze zwolnienia na podstawie art. 18 ust. 1 Ustawy nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów SystUbezpSpołU, to pojawia się wątpliwość, czy zawierając umowę o świadczenie usług, nie będzie zobowiązany do naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne z tego tytułu, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 SystUbezpSpołU pomimo tego, że jego kontrahent prowadzi działalność gospodarczą i gdyby nie nowa regulacja i zwolnienie i obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy, pierwotnym tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia Społecznego byłoby prowadzenie pozarolniczej działalności (art. 6 ust. 1 pkt 5} SystUbezpSpółU). Jeśli w takim przypadku uznać, że osoba taka podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu z tytułu zwarcia umowy o świadczenie usług wprowadza to nieuzasadnione, nierówne traktowanie przedsiębiorców, którzy świadczą usługi na podstawie umowy o świadczenie usług w stosunku do np. osób, które prowadzą działalność produkcyjną lub handlową. Ta ostatnia kategoria osób byłaby bowiem zwolniona z podlegania ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 18 ust. 1 Ustawy, a pierwsza takim ubezpieczeniom podlegała na podstawie przepisów SystUbezpSpołU. Takie różnicowanie wydaje się nieuzasadnione i sprzeczne z ideą zwolnienia z konieczności ponoszenia ciężarów ubezpieczenia społecznego dla przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej, przyświecającą przepisom tzw. Konstytucji dla Biznesu. Zatem w ocenie Wnioskodawcy wydaje się zasadnym, żeby przyjąć, że przepis art. 18 ust. 1 Ustawy stanowi lex specialis wobec ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i w każdych okolicznościach zwalnia przedsiębiorcę objętego hipotezą tego przepisu od obowiązkowego podlegania ubezpieczeniu społecznemu, także w przypadku, gdy świadczy usługi na rzecz innego podmiot (j w ramach zawartej umowy o świadczeniu usług.

Wnioskodawca wnosi zatem o potwierdzenie, czy prawidłową będzie przyjęta przez Wnioskodawcę interpretacja przepisów, zgodnie z którą zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego z osobami wskazanymi w treści art. 18 ust. 1 Ustawy, przy założeniu, że przedmiot takiej umowy jest zbieżny z przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej i przychody z tytułu tej umowy stanowią przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i tak są rozliczane, nie powoduje po stronie Wnioskodawcy obowiązku naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne za te osoby, jeśli osoby te zawierają taką umowę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej należy uznać za prawidłowe co do ustalenia, że zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego z osobami wskazanymi w treści art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców nie powoduje obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za te osoby.

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza na wstępie, że wydając niniejszą interpretację indywidualną ocenia wyłącznie prawidłowość własnego stanowiska w sprawie wnioskodawcy w zakresie braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia zawartej w okolicznościach przedstawionych we wniosku, nie rozstrzyga natomiast co do tego czy zawieranie umów o świadczenie usług w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzeń przyszłych wniosku jest działaniem prawidłowym. Organ rentowy wydając interpretację indywidualną nie posiada uprawnienia do weryfikowania opisanych przez wnioskodawcę zdarzeń przyszłych i oceniania działań, które zamierza podjąć wnioskodawca.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są:

- osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi (o ile nie są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studentami, do ukończenia 26 roku życia);

- osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osobami z nimi współpracującymi.

Zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, z wyjątkiem ust. 6a. Zgodnie z przywołanym art. 8 ust. 6a za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność nie uważa się w rozumieniu niniejszej ustawy osoby fizycznej, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r., - Prawo przedsiębiorców. Przepis art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców stanowi, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej, ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Należy wskazać, że w sytuacji gdy umowa o świadczenie usług zawierana jest z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, której przedmiot jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej, a przychód uzyskiwany z tej umowy jest opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej, wówczas osoba ta podlega ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Z tytułu umowy zlecenia nie jest obejmowana ubezpieczeniami społecznymi ani obowiązkowo ani dobrowolnie.

Okoliczność, że umowa o świadczenie usług zawierana jest z osobami, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców nie wpływa na brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia o ile są spełnione poniższe warunki:

1.

przedmiot umowy jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej,

2.

osiągane przychody są opodatkowane jako przychód z działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. l i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia. Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl