DI/100000/43/1007/2018

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 listopada 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1007/2018

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.). Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku przedsiębiorcy z siedzibą w z dnia 23 sierpnia 2018 r., złożonym w dniu 27 sierpnia 2018 r. w części dotyczącej braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym przez pracowników z tytułu umowy o świadczenie usług wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz podmiotu, którym osoby te pozostają w stosunku pracy w sytuacji, gdy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej osoby te wykonują usługi jedynie na rzecz obecnego pracodawcy.

UZASADNIENIE

Dnia 27 sierpnia 2018 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez przedsiębiorcę (...) z siedzibą w (...) o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ustawy - Prawo przedsiębiorców. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 września 2018 r., doręczonym dnia 28 trześnia 2018 r. oraz pismem z dnia 5 listopada 2018 r., doręczonym w dniu 6 listopada 2018 r.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, że spółka z o.o. (dalej również: spółka lub wnioskodawca) jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, prowadzącą w przeważającej części działalność związaną z oprogramowaniem.

Spółka otrzyma bezzwrotne dofinansowanie ze środków unijnych regionalnego programu operacyjnego województwa (...) na lata (...). Ekspansja przez innowacje-wsparcie dotacyjne. Agencja rozwoju jest jednostką zarządzającą tym programem.

W ramach projektu osoby realizujące zadania muszą być zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas realizacji tego projektu tj. od (...) r.

Wnioskodawca dodaje, że do tego projektu zostały zgłoszone osoby, które aktualnie w firmie świadczą usługi (działalność gospodarcza) w oparciu o umowy o świadczenie usług. Wyżej wymienione osoby będą w firmie wykonywać łącznie pracę w ramach projektu na podstawie umowy o pracę orał świadczyć usługi poza projektem dla spółki.

Wobec powyższego wnioskodawca kieruje pytanie czy w opisanym stanie faktycznym po zawarciu umów o pracę przy równoczesnym świadczeniu usług dla spółki: - z jakiego tytułu będą podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym te osoby, czy wykonując zadanie na podstawie umowy o pracę dotyczącą projektu mogą jednocześnie nadal świadczyć usługi w ramach działalności gospodarczej i należne składki na ubezpieczenia społeczne będą naliczane z działalności czy z umowy o pracę.

Zdaniem spółki osoby, które będą wykonywać pracę na podstawie umowy o pracę w ramach tego projektu oraz świadczyć usługi dla firmy, zaznaczając, że wynagrodzenie za umowę o pracę będzie wynosiło powyżej minimalnego wynagrodzenia, nastąpi tu tzw. zbieg tytułów obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W związku z tym będą podlegać ubezpieczeniom społecznym obowiązkowo z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy O pracę natomiast z prowadzonej działalności gospodarczej tylko z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, pomimo wykonywania jednej i drugiej pracy dla tego samego podmiotu.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 27 września 2018 r., doręczonym w dniu 28 września 2018 r. wnioskodawca wskazał, że przychody uzyskiwane przez osoby wykonujące na rzecz wnioskodawcy umowy o świadczenie usług kwalifikowane są jako pochodzące z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (tj. źródło uzyskania przychodu określone w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Natomiast uzupełniając wniosek pismem z dnia 5 listopada 2018 r., doręczonym w dniu 6 listopada 2018 r. wnioskodawca wskazał, że przedsiębiorca będzie wykonywał usługi w ramach działalności tylko na rzecz obecnego pracodawcy, ale nie można wykluczyć, że przedsiębiorca ten podejmie współpracę innymi podmiotami. Wobec powyższego wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji w obu przypadkach.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku, zważył co następuje:

Stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w części dotyczącej braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym przez pracowników z tytułu umowy o świadczenie usług wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz podmiotu, z którym osoby te pozostają w stosunku pracy w sytuacji, gdy w ramach prowadzonej (działalności gospodarczej osoby te wykonują usługi jedynie na rzecz obecnego pracodawcy, uznać należy za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie {interpretacja indywidualna). Jednocześnie stosownie do art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Zakład wydaje interpretacje indywidualne, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Podkreślenia wymaga jednak fakt, iż zgodnie ze wskazaniami Judykatury, wydając interpretacją organ nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz jedynie przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów prawa, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do określonej sprawy indywidualnej, której zakres przedmiotowy jest zakreślony stanem faktycznym przedstawionym przez pytającego we wniosku. Pełną wiedzą o stanie faktycznym organ czerpie wyłącznie z wniosku uprawnionego podmiotu nie posiadając kompetencji do jego weryfikowania w oparciu o posiadane informacje. W toku tego postępowania organ nie pełni roli kontrolnej, nie dokonuje oceny zachowania lub zaniechania przedsiębiorcy pod kątem jego prawidłowości. Celem interpretacji jest umożliwienie przedsiębiorcy uzyskanie informacji w przedmiocie obowiązków wiążących się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i uchronienie w ten sposób takiego przedsiębiorcy przed ryzykiem błędnego zastosowania przez niego danego przepisu.

Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega osoba, która posiada określony tytułu do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcą.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym uregulowane zostały w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. W art. 6 ust. 1 tej ustawy prawodawca wskazał katalog podmiotów objętych obowiązkiem ubezpieczenia emerytalnego i ubezpieczeń rentowych. Wyliczenie zawarte w tym przepisie jest wyczerpujące i ma charakter zamknięty.

Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1, 4, 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu I rentowym podlegają z zastrzeżeniem art. 8 i 9 osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są pracownikami oraz osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a w związku z art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 13 ust. 4 pkt 5a ww. i ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pracownicy spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowani ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, u mej wy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracą na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego albo wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystana ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie. Mogą oni dobrowolnie, na swój wniosek, być objęci ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów. Jednakże pracownicy, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego lub wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, podlegają również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów.

Jak stanowi art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeże i w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Osoby wykonujące pracę na podstawie ww. umów podlegają obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym jak pracownicy. Przesłanką decydującą o uznaniu takiej osoby za pracownika w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest to, że będąc pracownikiem związanym stosunkiem pracy z danym pracodawcą, jednocześnie świadczy pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z nim i wykonywanej na jego rzecz.

Zatem jeżeli osoba, która wykonuje równocześnie pracę na podstawie umowy o pracę i zawartej z własnym pracodawcą umową o świadczenie usług (umowa zlecenie) dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność, obowiązkowe są dla niej ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o pracę oraz - niezależnie od wysokości osiąganej w ramach stosunku pracy podstawy wymiaru składek - również ubezpieczenia z tytułu umowy o świadczenie usług. Taka umowa jest traktowa na bowiem jak umowa o pracę.

Innymi słowy w przypadku, gdy umowa o świadczenie usług albo zlecenia zawarta została pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem, który jednocześnie posiada wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, i jest jedyną umową z podmiotem jaką wykonuje pracownik nie może zostać uznana za wykonywaną w ramach działalności. Do tej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Pracodawca jest zobowiązany doliczenie przychodu z umowy do podstawy wymiaru składek pracownika.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla tej osoby stanowi łączny przychód, uzyskiwany z umowy o pracę oraz z umowy o świadczenie usług.

Wobec powyższego stanowisko przedsiębiorcy przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej w części dotyczącej braku obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym przez pracowników z tytułu umowy o świadczenie usług wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz j podmiotu, z którym osoby te pozostają w stosunku pracy w sytuacji, gdy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej osoby te wykonują usługi jedynie na rzecz obecnego pracodawcy, uznać należy za nieprawidłowe.

Ponadto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie, obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, na co wskazuje treść ww. art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W związku z czym w oparciu o art. 66 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r Kodeksu postępowania administracyjnego (DZ. U. z 2018 r. poz. 2096) organ zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie w zakresie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie podania złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji

POUCZENIE

Decyzja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Wydana decyzja więżę Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest więżąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl