DI/100000/43/1005/2019 - Ustalenie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego prokurentom spółki z o.o. ustanowionym w drodze aktu powołania przez zarząd spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 października 2019 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1005/2019 Ustalenie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego prokurentom spółki z o.o. ustanowionym w drodze aktu powołania przez zarząd spółki.

Decyzja nr 521

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 300 z ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku (...) z dnia 18 października 2019 r. złożonym w dniu 23 października 2019 r. w przedmiocie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego prokurentom spółki z o.o. ustanowionym w drodze aktu powołania przez zarząd spółki.

t

UZASADNIENIE

Dnia 23 października 2019 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 18 października 2019 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawca wniósł o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie istnienia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego prokurentom spółki z o.o. ustanowionym w drodze uchwały zarządu spółki.

Przedsiębiorca wskazał, że w celu ułatwiania prowadzenia spraw Spółki zarząd ustanowił prokurentów łącznych. Podstawą powołania prokurentów była uchwala zarządu Spółki. Wspomniana uchwała wraz z innymi dokumentami i oświadczeniami wymaganymi prawem, była podstawą wpisania prokurentów do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Krajowy Rejestr Sądowy. Prokurenci są równocześnie pracownikami Spółki, wykonującymi obowiązki na podstawie umowy o pracę. Zakres obowiązków wynikających z umów o pracę me odnosi się jednak do obowiązków wynikających z reprezentacyjnych funkcji prokurenta. W związku z dynamicznym rozwojem Spółki oraz koniecznością podejmowania przez prokurentów czynności reprezentacyjnych postanowiono stworzyć odrębną podstawę dla wynagrodzenia tytułem świadczenia funkcji prokurenta. W związku z tym Spółka zamierza ustanowić odrębne od umowy o pracę wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prokurenta. Podstawą tego wynagrodzenia będzie uchwała Zarządu Spółki. W świetle przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawca Spółka powziął wątpliwość, czy Spółka wypłacając na podstawie uchwały Zarządu wynagrodzenie prokurentom nie będzie zobowiązana do odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, tj. ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe, których podstawą byłaby kwota wypłacana z tytułu pełnienia funkcji prokurenta.

W ocenie Spółki, w sytuacji, gdy wynagrodzenie prokurentów będzie wypłacane wyłącznie w oparciu o uchwały Zarządu Spółki, wynagrodzenie prokurentów nie będzie objęte ubezpieczeniem społecznym, a tym samym Spółka nie będzie obowiązana do potrącania i odprowadzania składek na powyższe ubezpieczenia.

Powyższe wynika z faktu, że pełnienie funkcji prokurenta wyłącznie na podstawie uchwały zarządu, tj. bez równoległego istnienia jakiegokolwiek umownego stosunku prawnego określającego z tego tytułu wynagrodzenie, nie stanowi odrębnego tytułu dla objęcia ubezpieczeniem społecznym.

Zaprezentowane powyżej stanowisko Spółki potwierdza, w jej opinii, orzecznictwo sądów powszechnych, którego przykładem jest wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 5 marca 2008 r. (sygn. akt III AUa 651/07), w którym wskazano, ze sama prokura stanowi szczególny rodzaj pełnomocnictwa i nie skutkuje obowiązkami przewidzianymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Powyższe stanowisko potwierdzają również interpretacje wydawane dla innych płatników. Przykładowo sprawie D/100000/451/1287/2013) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wskazał, że poprzez ustanowienie prokurenta pomiędzy spółką a prokurentem powstaje stosunek organizacyjno-prawny, który nie rodzi obowiązku ubezpieczeń, a w konsekwencji przychód z tytułu wynagrodzenia za pełnienie funkcji prokurenta spółki nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Ten kierunek wykładni kontynuowany jest w decyzji nr 866/2016 WP1/200000/43/866/2016 z dnia 18 sierpnia 2016 r. wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko przedstawione przez przedsiębiorcę we wniosku z dnia 18 października 2019 r. doręczonym dnia 23 października 2019 r., należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 34 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie (interpretacja indywidualna). Natomiast w myśl art. 83d ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy, prokurenci pełnią swą funkcję w spółce bezumownie, na podstawie powołania prokury przez zarząd spółki (podstawą powołania prokurentów była uchwała zarządu spółki), ale Ich wynagrodzenie z tego tytułu będzie wynikać wyłącznie z uchwały zarządu. Ubezpieczeniom społecznym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych podlega obowiązkowo osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę w zamkniętym katalogu określonym w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Treść tego przepisu pozwala uznać, iż takie powołanie - bezumowne powierzenie pełnienia funkcji prokurenta nie stanowi samoistnego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczenia. Dlatego też, w sytuacji przedstawionej we wniosku nie zaistnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia, które będzie otrzymywał prokurent za pełnienie swej funkcji gdyż, jak zauważył wnioskodawca, prokura sama w sobie stanowi szczególny rodzaj pełnomocnictwa i nie rodzi obowiązków przewidzianych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Osoby powołane na prokurentów spółki, są zatrudnione w spółce na umowę o pracę, jednak, zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku, funkcję prokurenta pełnią niezależnie od łączących ich ze spółką umów o pracę, na podstawie powołania, a wynagrodzenie za pełnienie tejże funkcji będzie wypłacane na podstawie uchwały zarządu.

Zakład Ubezpieczeń społecznych podkreśla, że powyższe nie zwalnia z podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umów o pracę i obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń wypłacanych w związku ze świadczeniem pracy na podstawie tejże umowy (przy założeniu, że nie istnieją przesłanki wyłączające z obowiązku opłacania składek jak πp. zbieg tytułów do ubezpieczeń).

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

«

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust.l i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...) Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl