DI/100000/43/1005/2018 - Ustalenie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego prokurentowi spółki z o.o. ustanowionemu w drodze aktu powołania przez zarząd spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 października 2018 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1005/2018 Ustalenie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego prokurentowi spółki z o.o. ustanowionemu w drodze aktu powołania przez zarząd spółki.

Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 z późn. zm.), w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku (...) z dnia 21 sierpnia 2018 r. złożonym w dniu 28 sierpnia 2018 r. w przedmiocie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego prokurentowi spółki z o.o. ustanowionemu w drodze aktu powołania przez zarząd spółki.

UZASADNIENIE

Dnia 28 sierpnia 2018 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 21 sierpnia 2018 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

Wnioskodawca wskazał, że w dniu (...) z pracownikiem zawarto umowę o pracę na stanowisku dyrektor operacyjny spółki. Pracownikowi podlegają bezpośrednio trzy zakłady wyodrębnione w spółce: zakład usług komunalnych, zakład gospodarowania odpadami i biuro zarządu, kolejne trzy są bezpośrednio nadzorowane przez prezesa zarządu. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest reprezentowana jednoosobowo przez prezesa zarządu. Prezes zarządu jest również bezpośrednim przełożonym dyrektora operacyjnego spółki. Z zakresu czynności dyrektora operacyjnego spółki wynika, iż jest on uprawniony do:

- kierowania do odpowiednich komórek dokumentów dotyczących spraw kadrowo-płacowych,

- zatwierdzania dokumentów finansowych, obejmujących koszty zarządu, podpisywania zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu,

- podpisywania dokumentów za zgodność z oryginałem, podpisywania świadectw pracy, wyrażania zgody na wyjazdy służbowe, podpisywania list płac, nawiązywania - w porozumieniu z zarządem spółki - stosunku pracy z pracownikami podległych zakładów i rozwiązywania stosunku pracy z podległym pracownikiem i pracownikami podległych zakładów,

- reprezentacji spółki w ramach pełnomocnictw udzielonych przez prezesa zarządu

Ze względu na fakt, iż zakres czynności, uprawnień i odpowiedzialności nie uprawniał pracownika do reprezentacji zarządu spółki we wszystkich czynnościach sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a także w celu wprowadzenia zastępstwa na czas nieobecności lub pobytu w delegacji prezesa zarządu (jak wspomniano powyżej, zarząd spółki jest reprezentowany jednoosobowo), w dniu. zarząd spółki, na podstawie art. 208, par. 6 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych, powołał tegoż pracownika na prokurenta samoistnego spółki. Prokura została udzielona w zwykłej formie pisemnej jako powołanie prokury. Od dnia (...) r. prokurent otrzymał wynagrodzenie za sprawowanie prokury w formie dodatku funkcyjnego za pełnienie funkcji prokurenta w spółce.

Wnioskodawca kieruje pytanie czy przy uwzględnieniu opisanego powyżej stanu faktycznego, a także mając na uwadze katalog enumeratywny wyszczególniony w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wynagrodzenie prokurenta, który nie świadczy prokury na podstawie zawartej z przedsiębiorcą umowy o pracę, ale na podstawie powołania przez zarząd spółki, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawca zauważa, że ustawa systemowa w art. 6 wymienia tytuły do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych: emerytalnego i rentowego. Jest to katalog zamknięty. Wśród tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych ustawa ta nie wymienia prokury,

Prokurent, który pełni swoją funkcję bezumownie, ale na podstawie powołania prokury przez zarząd spółki nie będzie objęty ubezpieczeniami społecznymi ani ubezpieczeniem zdrowotnym z tego tytułu. Zatem obowiązek opłacania składek na te ubezpieczenia nie powstanie.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 7 września 2018 r. doręczonym dnia 20 września 2018 r. wnioskodawca oświadczył, że wynagrodzenie prokurenta, o którym mowa we wniosku wynika wyłącznie z aktu powołania przez właściwy organ spółki,

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko przedstawione przez przedsiębiorcę we wniosku z dnia 21 sierpnia 2018 r. doręczonym dnia 28 sierpnia 2018 r., należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy, prokurent pełni swa funkcję w spółce bezumownie, na podstawie powołania prokury przez zarząd spółki, a jego wynagrodzenie wynika wyłącznie z aktu powołania. Ubezpieczeniom społecznym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych podlega obowiązkowo osoba, która posiada określony tytuł do ubezpieczeń wskazany przez ustawodawcę w zamkniętym katalogu określonym w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, Treść tego przepisu pozwala uznać, iż takie powołanie - bezumowne powierzenie pełnienia funkcji prokurenta nie stanowi samoistnego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczenia. Dlatego też, w sytuacji przedstawionej we wniosku nie zaistnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia. które będzie otrzymywał prokurent za pełnienie swej funkcji gdyż, prokura sama w sobie stanowi szczególny rodzaj pełnomocnictwa i nie rodzi obowiązków przewidzianych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Osoba powołana na prokurenta spółki, jest zatrudniona w spółce na umowę o pracę na stanowisku dyrektora operacyjnego, jednak funkcję prokurenta pełni niezależnie od łączącej jej ze spółką umowy o pracę, na podstawie powołania, a wynagrodzenie za pełnienie tejże funkcji wynika wyłącznie z aktu powołania.

Co istotne, powyższe nie zwalnia z podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę i obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia wypłacanego w związku ze świadczeniem pracy na podstawie tejże umowy (przy założeniu, że nie istnieją przesłanki wyłączające z obowiązku opłacania składek jak np. zbieg tytułów do ubezpieczeń).

Równocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiadamia, iż nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie podlegania obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (a w konsekwencji obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne), gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, na co wskazuje treść ww. art. 83d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W związku z czym, w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego organ zawiadamia, że w przedmiotowej sprawie wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie podanie złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dnia od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono Jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 35 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców niniejsza decyzja nić jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...) Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem Jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl