DGL.4450.195.2016 - Pismo w sprawie realizacji recept refundowanych z adnotacją "pro familiae" oraz "pro auctore"

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 grudnia 2016 r. Narodowy Fundusz Zdrowia - Centrala DGL.4450.195.2016 Pismo w sprawie realizacji recept refundowanych z adnotacją "pro familiae" oraz "pro auctore"

Zgodnie ze zmianą wynikającą z ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1991 z późn. zm.), dotyczącą zniesienia obowiązku podpisywania z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy upoważniającej na wystawianie recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych, w obiegu znajdują się recepty refundowane wystawione przez osoby uprawnione z adnotacją "pro familiae" lub "pro auctore", z różnym zakresem danych na nich zamieszczonych.

Zakres danych na receptach refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wystawianych na podstawie obowiązujących do dnia 31 grudnia 2016 r. umów upoważniających na wystawianie recept refundowanych, nie uległ zmianie.

Recepty wystawiane przez osoby uprawnione, refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie art. 48 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1536 z późn. zm.), w swoim zakresie danych nie posiadają numeru umowy upoważniającej na wystawianie recept refundowanych. Należy wskazać, iż oba przedstawione powyżej kazusy mają swoje podstawy prawne i są sytuacjami poprawnymi. Dlatego też, każda recepta spełniająca warunki przedstawione powyżej, powinna być wydawana świadczeniobiorcy w aptece, z odpłatnością zgodną z prawidłowymi zapisami na recepcie.

Aby wzmóc działania informujące farmaceutów o zmianach w zakresie danych umieszczonych na receptach refundowanych oraz wskazać prawidłowy sposób ich przekazywania w komunikacie elektronicznym LEK, przedstawiam Komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie prawidłowego sprawozdawania w komunikacie LEK, danych dotyczących realizacji recept refundowanych z adnotacją "pro familiae" oraz "pro auctore". Proszę o udostępnienie i przekazanie powyższego Okręgowym Izbom Aptekarskim oraz publikację w czasopismach samorządowych.

Odnosząc się do Państwa informacji przekazanej w czasie naszego spotkania w dniu 18 listopada 2016 r. dotyczącej walidacji i weryfikacji raportów aptek, uprzejmie informuję, że w ramach procesu weryfikacyjnego zostało opublikowane sprawdzenie, wskazujące czy przekazany kod EAN znajduje się w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, obowiązującym na dzień realizacji recepty. W sytuacji przekazania leku. który nie znajduje się w powyższym wykazie, system informatyczny Narodowego Funduszu Zdrowia zwraca do apteki błąd z komunikatem "Kod zaordynowanego leku spoza obowiązującego obwieszczenia^. Z uzyskanych informacji wynika, iż apteki wydając zamiennik nie uwzględniają sytuacji, że wydany produkt leczniczy nie znajduje się na liście leków refundowanych i tym samym nie podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia

w sprawie prawidłowego sprawozdawania w komunikacie LEK,

danych dotyczących realizacji recept refundowanych

z adnotacją "pro familiae" oraz "pro auctore"

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że zgodnie z późn. zm. wynikającymi z ustawy z dnia 9 października 2015 11 o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 201511 poz. 1991), dotyczącymi zniesienia obowiązku podpisywania z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy upoważniającej na wystawianie recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych oraz rozszerzeniem definicji osoby uprawnionej do wystawiania recept refundowanych, w obiegu znajdują się recepty refundowane "pro familiae" lub "pro auctore" z różnym zakresem danych na nich zamieszczonych. Oba zakresy danych należy uznać za poprawne.

W związku z powyższym podczas realizacji recepty z adnotacja "pro familiae" lub "pro auctore" nie posiadającej numeru identyfikującego REGON lub numeru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych (zaczynający się od cyfr 98...), w komunikacie elektronicznym LEK wykazywany jest numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej.

Za prawidłowe należy więc uznać przekazywanie w elemencie miejsce-wystawienia-recepty, atrybucie typ - wartości "N" oraz w elemencie miejsce-wystawienia-recepty, atrybucie id-miejsca - numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej. Numer prawa wykonywania zawodu w Komunikacie Elektronicznym wprowadzany jest wtedy dwukrotnie: jako identyfikator osoby uprawnionej oraz jako identyfikator świadczeniodawcy.

Opublikowano: www.nia.org.pl