DG/415-IX/70-17/07 - Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 maja 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy DG/415-IX/70-17/07 Pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

POSTANOWIENIE

Na podstawie: - art. 14a § 1, art. 14a § 3 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy uznaje stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 13 kwietnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa za prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2007 r. złożył Pan w tutejszym Urzędzie wniosek o udzielenie przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Niniejsze postanowienie dotyczy kwestii objętych pytaniem z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z treści wniosku wynika, iż z istniejącego przedsiębiorstwa zamierza Pan wydzielić część składników, tj:

-

nieruchomość zabudowaną, na którą składa się: hala fabryczna z zapleczem socjalnym, wiata stalowa, ogrodzenie oraz utwardzony plac,

-

działalność w zakresie produkcji metalowej wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń,

-

zespół pracowników wykonujący powyższą produkcję,

-

środki trwałe niezbędne do wykonywania wskazanej działalności.

Wyżej wymieniona zabudowana nieruchomość wpisana jest do księgi wieczystej.

Powyższa działalność produkcyjna księgowana jest w prowadzonej dokumentacji rachunkowej w zespołach kont 4 i 5, czyli nie tylko według rodzaju, ale również według miejsca produkcji. Pana zdaniem, taki sposób księgowania pozwala na określenie przychodów i kosztów związanych z tą działalnością. Wyżej wymienione składniki planuje Pan wnieść jako aport rzeczowy lub sprzedać osobie prawnej.

Pyta Pan czy opisany wyżej zespół składników stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Pana zdaniem, wymienione we wniosku składniki majątku są organizacyjnie i finansowo wydzielone z obecnie istniejącego przedsiębiorstwa tak, że mogłyby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Ocena prawna Pana stanowiska w sprawie.

Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) definiują dla celów tego podatku pojęcie przedsiębiorstwa oraz jego zorganizowanej części.

Stosownie do art. 5a pkt 3 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ilekroć w ustawie mowa jest o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z treścią art. 551; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości i ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikającej z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z kolei za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w myśl art. 5a pkt 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym, uważa się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W rozumieniu powyższych regulacji prawnych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełnić należy wszystkie poniższe warunki:

-

musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

-

zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

-

składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

-

zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiekolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Jak z powyższego wynika, zorganizowana część przedsiębiorstwa to taki zespół składników materialnych i niematerialnych, który może stanowić odrębny zakład mogący realizować zadania gospodarcze.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, które w przyszłości mogą służyć do prowadzenia odrębnego zakładu, lecz zorganizowany, autonomiczny zespół tych składników. Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki czyli kadra pracownicza.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wskazane przez Pana składniki majątku są przeznaczone do realizacji konkretnego zadania gospodarczego, jakim jest działalność w zakresie produkcji metalowej wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń. Składniki te są wyodrębnione pod względem organizacyjnym i finansowym z istniejącego przedsiębiorstwa w taki sposób, iż przedmiotowa działalność może być realizowana samodzielnie.

Reasumując, majątek wydzielony przez Pana z istniejącego przedsiębiorstwa odpowiada definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, określonej w art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem może stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Mając to na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia decyzją organu odwoławczego.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl