DFP-II/415-03/04 - Świadczenie usług transportowych przez jednostkę budżetową

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 maja 2004 r. Urząd Skarbowy w Międzyrzeczu DFP-II/415-03/04 Świadczenie usług transportowych przez jednostkę budżetową

Pytanie podatnika

Czy jednostka budżetowa od świadczonych usług transportowych dla innych jednostek organizacyjnych lub osób fizycznych będzie płaciła podatek dochodowy od osób prawnych?

Odpowiedź

Odpowiadając na zapytanie Domu Pomocy Społecznej z dnia 14 kwietnia 2004 r., otrzymane przez tut. organ podatkowy w dniu 14 kwietnia 2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu w związku z dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), wyjaśnia:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że: Dom Pomocy Społecznej jest jednostką budżetową podlegającą Starostwu Powiatowemu i wykonującą usługi polegające na sprawowaniu opieki dla osób niepełnosprawnych. Działalność Domu finansowana jest z dotacji oraz z odpłatności mieszkańców za pobyt w Domu.

W 2001 r. ze środków budżetowych Domu zakupiono samochód VW. Dom Pomocy Społecznej zamierza świadczyć usługi transportowe dla innych jednostek organizacyjnych lub osób fizycznych, a dochody uzyskane z tej działalności przeznaczy na środek specjalny i na zabezpieczenie podstawowych potrzeb mieszkańców Domu.

W dniu 15 marca 2002 r. Zarządzeniem Nr 3/02 Dyrektora Domu Pomocy Społecznej zostały utworzone środki specjalne, które mogą być tworzone między innymi z odpłatności za prowadzoną działalność w zakresie produkcji i usług w ramach środka specjalnego.

W związku z powyższym jednostka zwraca się z zapytaniem czy może świadczyć usługi transportowe dla innych jednostek organizacyjnych lub osób fizycznych i czy będzie musiała płacić podatek dochodowy?

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny wyjaśnia się: Dom Pomocy Społecznej jest jednostką budżetową wykonującą zadania w sferze opieki społecznej. Charakterystyczną cechą jednostek budżetowych jest to, że nie posiadają one osobowości prawnej i w konsekwencji własnego mienia. Dysponują tylko wyodrębnioną częścią majątku Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego - gminy, powiatu, województwa. Jednostki budżetowe stosownie do art. 18 ust. 1 ustawy o finansach publicznych pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z właściwego budżetu, a pobrane dochody odprowadzają odpowiednio na rachunek dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Jest to zasada rozliczenia brutto.

W świetle art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) jednostki budżetowe zarówno państwowe jak i samorządowe są bezwarunkowo zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych i w związku z tym nie płacą podatku. Podatnicy, którzy podmiotowo są zwolnieni od podatku nie składają tym samym deklaracji miesięcznych CIT-2 i zeznań rocznych CIT-8.

Zgodnie z art. 47c ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414) jednostki organizacyjne pomocy społecznej będące jednostkami budżetowymi mogą tworzyć środki specjalne. Środki specjalne, mogą być tworzone z dochodów otrzymywanych z tytułu świadczonych odpłatnie usług dla osób nie przebywających na stałe w jednostkach pomocy społecznej lub z innej działalności ubocznej, a także ze spadków, zapisów i darowizn. Środki specjalne, o których mowa w ust. 1, przeznacza się na poprawę standardu usług w jednostkach pomocy społecznej. Środki specjalne nie mogą być przeznaczane na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń działalności podstawowej.

Wobec powyższego stwierdza się, że Dom Pomocy Społecznej jako jednostka budżetowa jest zwolniona od podatku dochodowego od osób prawnych.

Ponadto informuje się, że organ podatkowy nie jest właściwy w sprawie określenia czy jednostka budżetowa może świadczyć jakiekolwiek usługi, - w zakresie tym podmiot zobowiązany jest wystąpić do właściwego organu, któremu podległa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl