DFP-I/415-12/04 - Zaliczanie do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dziennej stawki diet na wyżywienie przez właściciela firmy odbywającego zagraniczną podróż służbową

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Międzyrzeczu DFP-I/415-12/04 Zaliczanie do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dziennej stawki diet na wyżywienie przez właściciela firmy odbywającego zagraniczną podróż służbową

Pytanie podatnika

Czy przebywając w Niemczech (jako właściciel firmy) mogę doliczać każdego dnia dzienną stawkę diet na wyżywienie do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej?

Odpowiadając na zapytanie Pana X z siedzibą w Y z dnia 06.09.2004 r., otrzymane przez tut. organ podatkowy w dniu 07.09.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu w związku z dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), wyjaśnia:

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że:

Pan X prowadzi firmę jednoosobową, która współpracuje z firmą niemiecką z siedzibą w Niemczech. W ramach współpracy Pan X wykonuje dla tej firmy usługi informatyczne i w związku z tym często wyjeżdża służbowo do Niemiec.

W związku z powyższym podatnik zwraca się z następującym zapytaniem:

Zapytanie: Czy przebywając w Niemczech (jako właściciel firmy) mogę doliczać każdego dnia dzienną stawkę diet na wyżywienie do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej?

Własne stanowisko w sprawie: podatnik uważa, że za czas przebywania służbowo w Niemczech może doliczać każdego dnia dzienną stawkę diet na wyżywienie do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (za pełne dni pobytu w Niemczech, lub w przypadku niepełnych stawkę pomniejszoną zgodnie z przepisami).

Ustosunkowując się do postawionego w zapytaniu problemu wyjaśnia się:

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy.

W świetle postanowień art. 23 ust. 1 pkt 52 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Tymi odrębnymi przepisami są rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991)

Zgodnie z § 4 ust. 4 w/w rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. (poz. 1991) dietę oblicza się w następujący sposób:

1) za każdą dobę podróży przysługuje dieta w pełnej wysokości;

2) za niepełną dobę podróży:

a) do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,

b) ponad 8 do 12 godzin - przysługuje ˝ diety,

c) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Według załącznika do w/w rozporządzenia wysokość diety za dobę podróży w państwie: Niemcy wynosi 42 EURO (lp. 72 w załączniku).

Reasumując, do kosztów działalności firmy może Pan zaliczyć wydatki na diety do wysokości kwot, stanowiących równowartość wysokości diet przysługujących pracownikom.

Odpowiedzi niniejszej udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie oraz w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa podatkowego.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl