DF/415-13/06/JM - Czy przy przejściu z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe można zaksięgować w księdze rachunkowej za 2006 r. faktury dotyczące pozostałych kosztów wystawione w 2005 r. a uregulowane w 2006 r.?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 marca 2006 r. Urząd Skarbowy w Kartuzach DF/415-13/06/JM Czy przy przejściu z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe można zaksięgować w księdze rachunkowej za 2006 r. faktury dotyczące pozostałych kosztów wystawione w 2005 r. a uregulowane w 2006 r.?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani (....) z dnia 7 lutego 2006 r. (data wpływu do tutejszego urzędu: 8 lutego 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie księgowania kosztów na przełomie roku podatkowego przy przejściu z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe stwierdzam, że: stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatniczka wykonując pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, w 2005 r. prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencjonując pozostałe koszty wg daty poniesienia (metoda kasowa). Od 2006 r. zobowiązana jest prowadzić księgi rachunkowe w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.), co oznacza konieczność potrącania kosztów uzyskania przychodów tylko w roku podatkowym, którego dotyczą (metoda memoriałowa). Wobec powyższego pojawiła się wątpliwość odnośnie możliwości zaksięgowania w księdze rachunkowej za 2006 rok faktur dotyczących m.in. zakupu części samochodowych, który potwierdza faktura wystawiona w 2005 r., a należność uregulowano w 2006 r. Wnioskodawczyni uważa, że faktury wystawione w 2005 r. dotyczące pozostałych kosztów, a zapłacone w 2006 r. może zaksięgować w księdze rachunkowej 2006 r.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w przepisie art. 22 ust. 1 i ust. 4 - 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.):

1.

Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

2.

Koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

3.

U podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Powyższe oznacza, że podatnicy prowadzący księgi rachunkowe są zobowiązani potrącać koszty tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Wybierając zasadę potrącania kosztów w momencie faktycznego poniesienia wydatku - nie miała Pani możliwości zarachowania do kosztów uzyskania przychodów 2005 r. faktur, które zostały zapłacone w styczniu 2006 r. W związku z tym, iż zarachowanie tych wydatków nie było możliwe w roku podatkowym którego dotyczą, to w odniesieniu do nich będzie miał zastosowanie przepis art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozwalający w tym wypadku prowadzącym księgi rachunkowe potrącić koszty w roku poniesienia.

Zatem mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kartuzach podziela Pani zdanie w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 7 lutego 2006 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl