Deklaracje podatkowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 marca 2003 r. Ministerstwo Finansów Deklaracje podatkowe.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi podlegają enumeratywnie wymienione czynności, w tym umowy sprzedaży. Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na stronach tej czynności i zgodnie z art. 5 ust. 1 powołanej ustawy strony są solidarnie zobowiązane do jego zapłaty.

Stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy podatnicy są zobowiązani w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego do złożenia we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-1) według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 108, poz. 1153 ze zm.). Podatnicy są jednocześnie zobowiązani w powyższym terminie do zapłaty podatku.

W związku z tym uzasadnione jest, aby deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych była podpisana przez wszystkich podatników, bowiem powyższy przepis wyznacza podmiotowy zakres postępowania podatkowego (wszystkie strony umowy cywilnoprawnej są stronami postępowania w sprawach podatku). Z tego względu każdy z podatników ma zarówno prawo, jak i obowiązek uczestniczyć we wszystkich istotnych czynnościach postępowania przed organami podatkowymi w zakresie ciążącego na nim zobowiązania podatkowego.

W przypadku gdy deklaracja podatkowa jest podpisana tylko przez jedną stronę czynności cywilnoprawnej, przy czym nie może ona uzyskać podpisu drugiej strony ze względu np. na odległe miejsce zamieszkania, winna złożyć w urzędzie skarbowym deklarację bez tego podpisu. Natomiast urząd skarbowy w ramach czynności sprawdzających, określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), ma obowiązek doprowadzić do usunięcia nieprawidłowości w deklaracji (np. wezwać drugą stronę do złożenia podpisu; gdy postępowanie prowadzone jest przez organ podatkowy, którego siedziba nie znajduje się na obszarze województwa, w którym zamieszkuje osoba zobowiązana do złożenia podpisu na deklaracji, organ ten zwraca się do organu podatkowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby o wezwanie jej w celu uzupełnienia podpisu). (...)

Opublikowano: S.Podat. 2004/12/19