Decyzja nr 2/ON Ministra Finansów z 31 stycznia 1996 r. w sprawie "Wytycznych w sprawie organizacji prac w urzędach skarbowych w zakresie ewidencji i identyfikacji podatników".

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 stycznia 1996 r. Ministerstwo Finansów Decyzja nr 2/ON Ministra Finansów z 31 stycznia 1996 r. w sprawie "Wytycznych w sprawie organizacji prac w urzędach skarbowych w zakresie ewidencji i identyfikacji podatników".

§1.Zatwierdzam "Wytyczne w sprawie organizacji prac w urzędach skarbowych w zakresie ewidencji i identyfikacji podatników", zwane dalej "Wytycznymi", stanowiące załącznik do niniejszej decyzji.

§2."Wytyczne" ustalają tryb postępowania i organizacji prac związanych z wykonywaniem zadań wynikających z ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702).

§3.Dyrektorzy izb skarbowych oraz naczelnicy urzędów skarbowych zapoznają z "Wytycznymi" podległych sobie pracowników i zapewnią ich właściwą realizację.

§4.Dyrektorzy izb skarbowych przedstawią Ministrowi Finansów informacje o realizacji "Wytycznych" i przebiegu prac nad ewidencjonowaniem i identyfikowaniem podatników w terminach do dnia 31 marca, 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia 1996 r.; w informacjach należy zwłaszcza zamieścić dane o liczbie wydanych decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP, a także opinię o funkcjonowaniu systemu dokonywania ewidencji podatników.

Załącznik

Wytyczne w sprawie organizacji prac w urzędach skarbowych

w zakresie ewidencji i identyfikacji podatników

Rozdział 1

Zagadnienia ogólne

§1.Wytyczne ustalają tryb postępowania i organizację prac w urzędach skarbowych w zakresie ewidencji i identyfikacji podatników, nadawania numerów identyfikacji podatkowej, składania, przechowywania i zabezpieczania dokumentów związanych z nadaniem numeru identyfikacji podatkowej oraz aktualizowaniem danych.

§2.Nadawanie numerów identyfikacji podatkowej, zwanych dalej "NIP", i posługiwanie się tymi numerami regulują:

1) ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702),

2) ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599, z 1994 r. Nr 132, poz. 670 oraz z 1995 r. Nr 44, poz. 231 i Nr 142, poz. 702 i 703),

3) zarządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Mon. Pol. Nr 68, poz. 766).

§3.Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz zakłady (oddziały) osób prawnych, które na podstawie odrębnych przepisów są podatnikami.

§4.Nadanie NIP następuje w drodze decyzji administracyjnej urzędu skarbowego.

§5.1.Podatnicy są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego jednokrotnie, niezależnie od liczby i rodzajów ciążących na nich obowiązków podatkowych.

2.Numery identyfikacyjne nadane na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym stają się NIP.

3.Do zgłoszeń rejestracyjnych w zakresie podatku od towarów i usług, wniesionych przed dniem wejścia w życie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników, tj. przed dniem 1 stycznia 1996 r., stosuje się dotychczasowe przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w brzmieniu sprzed 1 stycznia 1996 r. Numery identyfikacyjne nadawane podatnikom w takich sytuacjach, już po dniu 1 stycznia 1996 r., na podstawie art. 9 tej ustawy, stają się NIP (art. 20 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników).

Rozdział 2

Terminy dokonywania zgłoszenia identyfikacyjnego

§6.Terminy dokonywania zgłoszenia identyfikacyjnego określają art. 6, 7 i 8 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników:

1) podatnicy podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego obowiązani są dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu jednym z tych podatków;

2) podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązani są dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie złożenia pierwszej, od dnia wejścia w życie ustawy, deklaracji na podatek dochodowy od osób prawnych; zasadę tę stosuje się również wówczas, gdy podatnik z mocy odrębnych przepisów jest zwolniony od obowiązku złożenia deklaracji;

3) jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, nie będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych:

a) jeżeli zatrudniają pracowników - dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie złożenia pierwszej, od dnia wejścia w życie ustawy, deklaracji dotyczącej zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych,

b) jeżeli nie zatrudniają pracowników - dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego w terminie miesiąca od dnia dokonania wpisu w ewidencji działalności gospodarczej lub we właściwym rejestrze, natomiast jeżeli jednostki te zostały wpisane do ewidencji działalności gospodarczej lub innego rejestru przed dniem 1 stycznia 1996 r., składają zgłoszenia identyfikacyjne od dnia 31 maja 1996 r.;

4) podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, który samodzielnie obliczają zaliczki na ten podatek lub samodzielnie opłacają go w formie zryczałtowanej, dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie złożenia pierwszej, od dnia wejścia w życie ustawy, deklaracji dotyczącej tej zaliczki albo dokonania wpłaty zryczałtowanego podatku;

5) podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którym płatnik pobierał zaliczki miesięczne, dokonując zmniejszenia kwot zaliczek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej lub dokonuje rocznego obliczenia podatku, a nie dokonywał zmniejszenia kwot zaliczek - dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego za pośrednictwem płatnika, z uwzględnieniem § 39;

6) pozostali, nie wymienieni w pkt 3-5, podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie złożenia pierwszego, od dnia wejścia w życie ustawy, zeznania rocznego.

§7.1.Podatnicy, będący wyłącznie podatnikami z tytułu podatków stanowiących dochody budżetów gmin, dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego nie później niż w terminie złożenia pierwszej deklaracji na podatek rolny, leśny lub od nieruchomości albo dokonania pierwszej wpłaty tych podatków od dnia wejścia w życie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników, z zastrzeżeniem ust. 2.

2.Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy podmioty, o których mowa w ust. 1, zostały zwolnione z obowiązku ewidencyjnego na okres 3 lat (art. 6 ust. 8 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników).

§8.W przypadku gdy dla podatnika określonego w art. 6 ust. 1-7 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników wynikają różne terminy dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego, podatnik dokonuje zgłoszenia jeden raz w terminie najwcześniejszym (art. 7 ustawy).

§9.1.Podatnicy wymienieni w art. 6 ust. 1-6 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników obowiązani są do aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym w terminie 60 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych (art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy).

2.Informację o zmianie danych podatnik przekazuje urzędowi skarbowemu, aktualnie dla podatnika właściwemu; właściwość urzędu skarbowego określa art. 4 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników.

3.W przypadku zmiany właściwości urzędu skarbowego, w razie przekazania przez podatnika informacji o zmianie danych urzędowi skarbowemu dotychczas dla niego właściwemu, informacje te należy niezwłocznie przekazać do urzędu skarbowego aktualnie właściwego dla podatnika, zgodnie z art. 4 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników

§10.1.Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którym płatnik dokonuje rocznego obliczenia podatku, aktualizują dane za pośrednictwem płatnika (art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników).

2.Płatnik przekazuje informację o zmianie danych urzędowi skarbowemu, właściwemu dla podatnika, wraz z rocznym obliczeniem podatku.

§11.Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, nie wymienieni w § 9 i 10, składają informacje o zmianie danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym w terminie przewidzianym do złożenia zeznania rocznego (art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników).

Rozdział 3

Formularze zgłoszeń identyfikacyjnych

§12.1.Zgłoszenia identyfikacyjnego podatnik (płatnik) dokonuje na formularzach o symbolu NIP, których wzory stanowią załączniki do zarządzenia Ministra Finansów, o którym mowa w § 2 pkt 3.

2.Z chwilą wejścia w życie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników przestają obowiązywać dotychczasowe formularze zgłoszeń VAT-1, VAT-1/A, VAT-2, VAT-2/A, VAT-3, VAT-4, VAT-B i VAT-C.

§13.Ewidencja podatników odbywa się z wykorzystaniem następujących formularzy:

1) "NIP-1. Zgłoszenie identyfikacyjne (załącznik aktualizacyjny) osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą". Formularz przeznaczony jest dla osób fizycznych prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą, z wyjątkiem wykonujących tę działalność wyłącznie w formie wolnych zawodów lub uczestniczenia w spółkach cywilnych, jawnych lub komandytowych. Formularz NIP-1 może stanowić załącznik aktualizacyjny do formularza NIP-6;

2) "NIP-1/A. Informacja o przedsiębiorstwie prowadzonym przez osobę fizyczną". Formularz stanowi wyłącznie załącznik do formularza NIP-1;

3) "NIP-2. Zgłoszenie identyfikacyjne (załącznik aktualizacyjny) osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej lub będącego podatnikiem zakładu osoby prawnej". Formularz przeznaczony dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej i zakładów osoby prawnej będących odrębnymi od osoby prawnej podatnikami. Formularz NIP-2 może stanowić załącznik aktualizacyjny do formularza NIP-6;

4) "NIP-2/A. Informacja o przedsiębiorstwie (także prowadzonym w formie zakładu-oddziału) prowadzonym przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej". Formularz stanowi wyłącznie załącznik do formularza NIP-2;

5) "NIP-3. Zgłoszenie identyfikacyjne (załącznik aktualizacyjny) osoby fizycznej nie prowadzącej samodzielnie działalności gospodarczej". Formularz przeznaczony dla osób fizycznych nie prowadzących w ogóle działalności gospodarczej, wykonujących wolne zawody, jeżeli ponadto nie prowadzą działalności gospodarczej, oraz wspólników spółek cywilnych, jawnych i komandytowych, jeżeli poza uczestnictwem w tych spółkach nie prowadzą innej działalności gospodarczej. Formularz może stanowić załącznik aktualizacyjny do formularza NIP-6;

6) "NIP-4. Formularz decyzji w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej". Formularz przeznaczony do nadania NIP wszystkim kategoriom podatników, tj. składającym zgłoszenia identyfikacyjne na formularzach NIP-1, NIP-2 lub NIP-3;

7) "NIP-5. Wniosek o potwierdzenie nadania numeru identyfikacji podatkowej". Formularz przeznaczony dla składającego wniosek o potwierdzenie faktu nadania NIP podmiotowi posługującemu się tym numerem oraz dla urzędu skarbowego odpowiadającego na taki wniosek;

8) "NIP-6. Informacja o zmianie danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym". Formularz przeznaczony dla wszystkich kategorii podatników informujących o zmianie danych, objętych uprzednio dokonanym zgłoszeniem identyfikacyjnym. Do formularza załącza się odpowiednio formularz NIP-1, NIP-2, NIP-3 lub NIP-D;

9) "NIP-B. Informacja o rachunkach bankowych". Formularz przeznaczony dla podatników składających formularz NIP-1 lub NIP-2; stanowi wyłącznie załącznik do tych formularzy;

10) "NIP-C. Informacja o miejscach prowadzenia działalności". Formularz przeznaczony dla podatników składających formularz NIP-1 lub NIP-2; stanowi wyłącznie załącznik do tych formularzy;

11) "NIP-D. Informacja o wspólniku spółki cywilnej, jawnej lub komandytowej".

Rozdział 4

Zasady organizowania ewidencji podatników

§14.Zadania z zakresu ewidencji podatników są wykonywane przez komórki organizacyjne do spraw ewidencji i identyfikacji podatników, zwane dalej "komórkami ewidencji".

§15.Do zadań komórki ewidencyjnej należy w szczególności:

1) udzielanie podatnikom informacji o podstawowych zasadach dokonywania zgłoszenia identyfikacyjnego, w tym również o skutkach niedokonania zgłoszenia w terminie, wielokrotnego zgłoszenia lub nieaktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym,

2) udostępnianie i przyjmowanie formularzy zgłoszenia identyfikacyjnego oraz formularzy o zmianie danych objętych zgłoszeniem,

3) przygotowywanie projektów decyzji w sprawie nadania NIP,

4) prowadzenie ewidencji podatników z nadanymi NIP, wprowadzanie i aktualizacja danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym,

5) potwierdzanie nadania NIP,

6) przekazywanie danych z ewidencji podatników do Krajowej Ewidencji Podatników (z uwzględnieniem § 41),

7) gromadzenie, zabezpieczanie i przechowywanie danych identyfikacyjnych.

§16.Formularze zgłoszeń identyfikacyjnych NIP podatnik uzyskuje w siedzibie urzędu skarbowego; zgłoszenie identyfikacyjne może być dokonane również na kserokopii formularzy oryginalnych lub wydruku komputerowym, odpowiadającym w formie i treści formularzowi oryginalnemu.

§17.Komórka ewidencji wykonuje swoje zadania we współpracy z komórkami organizacyjnymi do spraw podatków pośrednich, podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, zwanymi dalej "komórkami podatkowymi", komórką informatyczną oraz kancelarią urzędu, a także, stosownie do potrzeb, z innymi komórkami działającymi w urzędzie skarbowym.

§18.Kancelaria urzędu skarbowego przyjmuje i zamieszcza datę wpływu formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych przekazanych przez pocztę lub bezpośrednio przez podatników, segreguje i przekazuje formularze do komórki ewidencji.

§19.Pracownicy komórki ewidencji poddają formularze zgłoszeń identyfikacyjnych, otrzymane z kancelarii urzędu lub bezpośrednio od podatników, kontroli formalnej, w ramach której sprawdzają:

1) właściwość urzędu skarbowego (w celu ułatwienia ustalenia właściwości miejscowej zaleca się utworzenie lokalnych wykazów miejscowości i ulic objętych działaniem urzędu skarbowego),

2) czytelność zapisów,

3) kompletność i prawidłowość wypełnienia formularza.

§20.Pracownicy komórki ewidencji porównują dane, przedstawione przez podatnika w zgłoszeniu identyfikacyjnym, z informacjami będącymi w posiadaniu urzędu skarbowego, a zwłaszcza sprawdzają, czy podatnik zgłaszał obowiązki podatkowe w danym urzędzie, czy posiada w danym urzędzie zbiór dokumentów (teczkę dokumentów), czy posiada numer identyfikacyjny jako podatnik podatku od towarów i usług.

§21.Jeżeli urząd skarbowy posiada zbiór dokumentów (teczkę dokumentów) podatnika, ze zbioru tego wyłącza się dokumenty związane ze zgłoszeniem identyfikacyjnym (np. wyciąg z właściwego rejestru) i dołącza do zbioru dokumentów podatnika prowadzonego przez komórkę ewidencji; na teczce ze zbiorem dokumentów podatnika należy zamieścić w sposób czytelny NIP danego podatnika.

§22.W zbiorze dokumentów podatnika prowadzonym przez komórkę ewidencji (teczce dokumentów) powinna być określona liczba i rodzaj obowiązków podatkowych podatnika oraz numer (numery) zbiorów dokumentów (teczek dokumentów), prowadzonych przez komórki podatkowe, a dotyczących danego podatnika.

§23.1.Jeżeli zgłoszenie identyfikacyjne zawiera braki wymagające uzupełnienia lub wymagające innych wyjaśnień podatnika, urząd skarbowy wzywa podatnika (w trybie określonym w kodeksie postępowania administracyjnego, zwanym dalej k.p.a.) do podjęcia w wyznaczonym terminie stosownych działań, a w szczególności do:

1) stawienia się w urzędzie skarbowym w celu usunięcia nieprawidłowości,

2) przekazania do urzędu skarbowego brakujących danych (np. danych dotyczących organu rejestrowego lub ewidencyjnego, numerów nadanych przez te organy).

2.W wezwaniu, o którym mowa w ust. 1, urząd skarbowy pouczy podatnika o skutkach prawnych niezastosowania się do wezwania, określonych w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników oraz w art. 35 § 5 k.p.a.

3.Doręczenie wezwań następuje w trybie określonym w k.p.a.

4.Stwierdzone braki lub nieprawidłowości w dokonanym zgłoszeniu identyfikacyjnym nie stanowią podstawy do wydania decyzji odmawiającej nadania NIP, z wyjątkiem przypadków określonych w § 25.

5.Niedotrzymanie ustawowego terminu do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego nie może stanowić powodu do wydania decyzji odmawiającej nadania NIP.

6.W razie uchylania się podatnika od udziału w czynnościach mających na celu usunięcie nieprawidłowości lub braków, urząd skarbowy podejmuje niezbędne czynności, w tym:

1) ponowi wezwanie skierowane do podatnika,

2) wyda postanowienie o zawieszeniu postępowania w trybie art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a., występując równocześnie w trybie art. 100 § 1 k.p.a. do właściwego organu (w tym rejestrowego, ewidencyjnego) o zajęcie stanowiska (w szczególności w przypadku braku lub niezgodności określonych danych).

§24.Podatnikowi, który złożył prawidłowo wypełnione zgłoszenie identyfikacyjne (dokonał koniecznych wyjaśnień, uzupełnił stwierdzone braki), urząd skarbowy przydziela NIP wydając decyzję w tej sprawie na formularzu NIP-4.

§25.Urząd skarbowy wydaje decyzję o odmowie nadania NIP w następujących przypadkach:

1) w razie stwierdzenia, że podatnik dokonujący zgłoszenia identyfikacyjnego (osobiście lub za pośrednictwem płatnika) posiada już wcześniej nadany NIP,

2) gdy podmiot ubiegający się o nadanie NIP nie jest podatnikiem w rozumieniu przepisów podatkowych,

3) gdy zgłoszenie identyfikacyjne dotyczy podmiotu już nie istniejącego w chwili wydawania decyzji (np. z powodu śmierci lub ustania bytu prawnego podatnika) z wyjątkami, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników,

4) w razie dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego przez podmioty wymienione w art. 12 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników, tj.:

a) przez jednoosobową spółkę Skarbu Państwa powstałą w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego - jeżeli przedsiębiorstwu temu jako podatnikowi wcześniej nadano NIP (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników),

b) przez jednoosobową spółkę gminy powstałą w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa komunalnego - jeżeli przedsiębiorstwu temu jako podatnikowi wcześniej nadano NIP (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników),

c) przez spółkę akcyjną powstałą w wyniku przekształcenia spółki z o.o. - jeżeli danej spółce z o.o. jako podatnikowi wcześniej nadano NIP (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników),

d) przez spółkę z o.o. powstałą w wyniku przekształcenia spółki akcyjnej - jeżeli danej spółce akcyjnej jako podatnikowi wcześniej nadano NIP (art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników).

§26.W razie przekształcenia podmiotów, wymienionych w § 25 pkt 4, stosuje się zasady dotyczące aktualizacji danych, określone w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników.

§27.W razie wydania decyzji o nadaniu NIP w przypadkach, o których mowa w § 25, decyzja taka powinna być zniesiona w trybie art. 132 lub 156 k.p.a.

§28.1.Decyzja w sprawie nadania NIP, z uwagi na ścisły związek z wykonaniem ustawowego obowiązku rejestracyjnego przez podatnika, nie wymaga uzasadnienia (art. 107 § 4 k.p.a.).

2.W przypadku utraty oryginału decyzji przez podatnika, urząd skarbowy na jego wniosek wydaje mu duplikat decyzji z nadrukiem "Duplikat".

§29.1.Dane z formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych wprowadza się do systemu Mini POLTAX.

2.NIP będą przydzielane wyłącznie komputerowo.

3.NIP nie mogą mieć jakiegokolwiek oznaczenia, które mogłoby określać cechy podatnika.

§30.1.Aktualizacja danych objętych zgłoszeniem polega na poprawieniu lub uzupełnieniu danych i nie powoduje żadnych zmian w NIP podatnika.

2.Jeżeli uległa zmianie właściwość miejscowa urzędu skarbowego, urząd skarbowy, który stał się właściwy dla danego podatnika, powinien powiadomić o tym urząd skarbowy, który był dotychczas właściwy dla tego podatnika.

3.W przypadku śmierci osoby fizycznej lub likwidacji osoby prawnej bądź jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, urząd skarbowy, któremu fakt ten zgłoszono, powinien powiadomić o tym urząd skarbowy, który nadał NIP.

4.W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3 stosuje się druki INF-1; w możliwym zakresie należy wykorzystywać technikę faksową.

§31.1.Na wniosek zainteresowanego (formularz NIP-5) urząd skarbowy obowiązany jest do potwierdzenia faktu nadania NIP podmiotowi, który się nim posługuje.

2.Zainteresowanym może być sam podatnik lub osoba trzecia (art. 13 ust. 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników).

3.Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może być złożony w innej formie niż na formularzu NIP-5.

4.Dla udzielania odpowiedzi na wniosek zainteresowanego stosuje się przepisy działu VII k.p.a.; jeżeli wnioskodawcą jest osoba trzecia, urząd skarbowy udziela pozytywnej odpowiedzi pod warunkiem wykazania przez wnioskodawcę okoliczności określonych w art. 217 § 2 k.p.a.

§32.1.Jeżeli wniosek, o którym mowa w § 31, wpłynie do urzędu skarbowego, który:

1) nadał NIP - urząd skarbowy udziela odpowiedzi we własnym zakresie,

2) nie nadał NIP - urząd skarbowy ustala prawidłowość NIP z urzędem skarbowym, który go nadał i udziela odpowiedzi składającemu wniosek.

2.Odmowa rozpatrzenia wniosku następuje w formie postanowienia, które powinno zawierać uzasadnienie (art. 219 i art. 124 § 2 k.p.a.).

3.Od wniosku, o którym mowa w ust. 1, pobiera się opłatę skarbową.

§33.Decyzja o nadaniu NIP wygasa z mocy prawa w przypadku zgonu lub ustania bytu prawnego podatnika, z zastrzeżeniem § 36.

§34.Dokumenty (akta) podatnika, w przypadku którego decyzja o nadaniu NIP wygasła, przechowuje się przez okres 10 lat od dnia wygaśnięcia tej decyzji.

§35.NIP nadany podatnikowi, który następnie przestał istnieć, nie może być przydzielony innemu podatnikowi.

§36.W przypadku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy oraz w przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną lub spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością - decyzja o nadaniu NIP nie wygasa, a nadany NIP przechodzi na następcę prawnego.

Rozdział 5

Uwagi końcowe

§37.Naczelnicy urzędów skarbowych zapewnią udzielanie podatnikom niezbędnych informacji na temat obowiązków ewidencyjnych i zasad dokonywania zgłoszenia identyfikacyjnego.

§38.Zaopatrywanie podatników w formularze zgłoszeń identyfikacyjnych powinno być dokonywane, w miarę możliwości, przy okazji załatwiania przez nich innych spraw w urzędzie skarbowym (składanie zeznania rocznego, deklaracji itp.).

§39.1.Urzędy skarbowe we własnym zakresie wyznaczą płatnikom (określonym w art. 8 ust. 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników), dla których są właściwe ze względu na ich siedzibę, termin zaopatrzenia się w formularze zgłoszeń identyfikacyjnych (art. 8 ust. 3 powołanej ustawy); wyznaczenie terminu następuje w formie postanowienia.

2.Zaleca się niewyznaczanie terminów dla płatników przed zakończeniem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych; terminy dla organów rentowych powinny być wyznaczone po uzgodnieniu z danym organem.

§40.Przepisy ustawy określające terminy zgłoszeń identyfikacyjnych mają charakter przepisów materialnych; terminy te nie mogą być przywracane w trybie art. 58 k.p.a., mogą natomiast być odraczane na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy o zobowiązaniach podatkowych.

§41.Sposób i forma wykonywania obowiązków ustalonych w art. 14 ust. 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników zostaną określone w późniejszym terminie.

§42.Pracownicy urzędów skarbowych są obowiązani do zachowania tajemnicy służbowej co do wszelkich danych związanych z nadaniem NIP; udostępnianie tych danych może się odbywać wyłącznie na zasadach określonych w art. 15 ust. 2 oraz art. 14 ust. 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników.

§43.1.Urzędy skarbowe niezwłocznie wystosują pisma do organów właściwych w sprawach ewidencji ludności, w których przypomną tym organom (art. 12 ust. 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników) o obowiązku przekazywania, w terminie 60 dni od dnia otrzymania aktu zgonu danej osoby, pisemnej informacji w tej sprawie urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania tej osoby.

2.W przypadku gdy po nadaniu NIP nastąpiła zmiana właściwości urzędu skarbowego, pisemną informację o zgonie podatnika należy przesłać do urzędu skarbowego, ostatnio właściwego dla tego podatnika.

§44.1.Dokumentacja związana z nadaniem NIP oraz aktualizowaniem danych zawartych w zgłoszeniach identyfikacyjnych jest gromadzona i przechowywana w urzędach skarbowych i nie podlega przekazaniu do archiwów państwowych.

2.Dokumentację gromadzi i przechowuje komórka ewidencji.

3.Dokumentacja powinna być gromadzona i przechowywana zgodnie z kolejnością NIP (od pierwszego do ostatnio nadanego), a więc niezależnie od daty nadania NIP.

4.Wytyczne dotyczące zabezpieczenia danych w systemach informatycznych tworzących rejestr podatników zostaną przekazane urzędom skarbowym w późniejszym terminie.

Rozdział 6

Tabela terminów składania formularzy rejestracyjnych NIP przez podatników

Podmiot

Termin

Podstawa prawna

Lp.

1

2

3

1

Podatnicy podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego

Przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu jednym z tych podatków

art. 6 ust. 1 ustawy o NIP, art. 2, 6a, 7 i 9 ustawy o VAT

Uwaga

Obowiązek zgłoszenia identyfikacyjnego dla podatników VAT (art. 6 ust. 1 ustawy o NIP) realizowany po dniu 1 stycznia 1996 r. jest niezależny od obowiązku dokonania zgłoszenia rejestracyjnego (art. 9 ustawy o VAT). Jednakże z uwagi na dyspozycję art. 9 ust. 1 (w znowelizowanym brzmieniu) ustawy o VAT, przewidującego analogiczny termin dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w stosunku do terminu zgłoszenia identyfikacyjnego określonego w art. 6 ust. 1 ustawy o NIP - powinno się oba wymienione powyżej obowiązki egzekwować w zasadzie jednocześnie.

2

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych

Nie później niż w terminie złożenia pierwszej, od dnia wejścia w życie ustawy o NIP, deklaracji dotyczącej zaliczki na podatek, tj. 20 lutego 1996 r. lub

- do dnia 20 każdego miesiąca, gdy obowiązek złożenia CIT-2 powstał w następnych miesiącach

art. 6 ust. 2 ustawy o NIP, art. 25 ust. 2 ustawy o p.d.o.p.

2a

Podatnicy, którzy ustalili dla siebie rok podatkowy nie pokrywający się z rokiem kalendarzowym

Nie później niż 20 stycznia 1996 r.

art. 25 ust. 2, w związku z art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o p.d.o.p.

2b

Zasada powyższa (z art. 6 ust. 2 ustawy o NIP) odnosi się odpowiednio do podatników p.d.o.p., którzy na mocy odrębnych przepisów są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji na p.d.o.p.

Do 20 lutego 1996 r., a następnie - do dnia 20 każdego miesiąca, gdy obowiązek złożenia CIT-2 powstał w następnych

miesiącach

art. 6 ust. 3 ustawy o NIP

Uwaga

W szczególności powyższa regulacja z art. 6 ust. 3 ustawy o NIP odnosi się do:

- niektórych gospodarstw

pomocniczych jednostek

budżetowych,

- niektórych podatników,

których dochody w

całości są wolne od

podatku,

- podatników zwolnionych

przez urząd skarbowy

od obowiązku składania

deklaracji dotyczącej

zaliczek na p.d.o.p.

art. 25 ust. 3 ustawy o p.d.o.p.

art. 25 ust. 5 ustawy o p.d.o.p.

3

Jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, nie będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, w tym:

- spółki cywilne, jawne,

komandytowe,

- niektóre zakłady

budżetowe (jako nie

mające osobowości

prawnej),

- spółki cywilne osób

fizycznych opłacające

podatek dochodowy od

osób fizycznych w

formach

zryczałtowanych,

- niektóre gospodarstwa

pomocnicze jednostek

budżetowych (nie

mające osobowości

prawnej)

1. Jeżeli zatrudniają pracowników:

- nie później niż w

terminie złożenia

pierwszej, od dnia

wejścia w życie

ustawy, deklaracji

dotyczącej zaliczek

na podatek dochodowy

od osób fizycznych

(PIT-4), tj. nie

później niż 20

stycznia 1996 r.,

a następnie:

- nie później niż w

terminie do dnia 20

miesiąca

następującego po

miesiącu, w którym

pobrano zaliczki

2. Jeżeli nie zatrudniają pracowników:

a) do dnia 31 maja 1996 r., jeżeli byli wpisani do ewidencji działalności gospodarczej lub właściwego rejestru przed dniem 1 stycznia 1996 r.,

b) w ciągu jednego miesiąca od wpisu - jeżeli zostali wpisani do ewidencji działalności gospodarczej lub właściwego rejestru po 1 stycznia 1996 r.

art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o NIP

art. 38 ust. 1 ustawy o p.d.o.f.

art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o NIP

art. 6 ust. 5, w związku z art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o NIP

art. 6 ust. 4 pkt 2, ustawy o NIP

4

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. Osoby fizyczne prowadzące różnorodne formy działalności gospodarczej, w tym wykonujące wolne zawody, którzy:

1. Samodzielnie

obliczają zaliczki na

ten podatek, w tym:

a) podatnicy osiągający

dochody ze źródeł

określonych w art. 44 ust. 1 ustawy o

p.d.o.f. (z

działalności

gospodarczej, z

samodzielnie

wykonywanej

W terminie złożenia pierwszej po 1 stycznia 1996 r. deklaracji PIT-5 dotyczącej zaliczki, tj. nie później niż do dnia 20 miesiąca za miesiąc poprzedni, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek

art. 6 ust. 6 ustawy o NIP

art. 44 ust. 3 pkt 1 oraz ust. 6 ustawy o p.d.o.f.

działalności, o

której mowa w art. 13 pkt 2, jeżeli dochody

otrzymywali bez

pośrednictwa

płatników

wymienionych w art. 41 ust. 1, z najmu,

dzierżawy, z emerytur

i rent otrzymywanych

z zagranicy bez

pośrednictwa banków

wymienionych w art. 35 ust. 1 pkt 1),

zapłacenia podatku (w roku 1996 ponad 1.040 zł)

b) podatnicy osiągający

dochody ze źródeł

określonych w art. 44 ust. 8 ustawy o

p.d.o.f. (w tym:

sprzedaż udziałów,

akcji, obligacji nie

zwolnionych od

podatku na podstawie

art. 52 pkt 1 lit. a

ustawy o p.d.o.f.

Nie później niż 20 stycznia 1996 r., a następnie:

- nie później niż w

terminie do dnia 20

miesiąca

następującego po

miesiącu, w którym

pobrano zaliczki

art. 44 ust. 8 ustawy o p.d.o.f.

2. Samodzielnie dokonują

wpłaty

zryczałtowanego

podatku, w tym:

a) opłacający podatek

dochodowy w formie

karty podatkowej,

b) opłacający

zryczałtowany podatek

dochodowy od

przychodów

ewidencjonowanych,

c) opłacający

zryczałtowany podatek

dochodowy od

przychodów ze

sprzedaży lub zamiany

nieruchomości i praw

majątkowych

Nie później niż do 7 lutego, a następnie do 7 dnia każdego miesiąca (za grudzień do 28 grudnia)

Nie później niż do 31 stycznia wraz z zeznaniem PIT-28, a następnie do 20 dnia miesiąca przy wpłacaniu zryczałtowanego podatku za poprzedni miesiąc

Nie później niż w terminie wpłaty zryczałtowanego podatku, który upływa w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży

art. 6 ust. 6 ustawy o NIP oraz § 11 rozp. w spr. karty podatkowej

art. 6 ust. 6 ustawy o NIP oraz § 16 ust. 1 rozp. w spr. rycz.

ewidenc.

art. 6 ust. 6 ustawy o NIP oraz art. 28 ustawy o p.d.o.f.

5

Pozostali podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (nie wymienieni wyżej)

Dokonują zgłoszenia nie później niż w terminie złożenia pierwszego, od dnia wejścia w życie ustawy, zeznania rocznego

Termin złożenia zeznania upływa 30 kwietnia

art. 6 ust. 7 ustawy o NIP oraz art. 45 ust. 1 ustawy o p.d.o.f.

Uwaga

Zgodnie z art. 8 ustawy o NIP podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którym płatnik pobierał zaliczki miesięczne, dokonując zmniejszenia kwot zaliczek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, lub dokonuje rocznego obliczenia podatku, a nie dokonywał zmniejszenia kwot zaliczek - dokonują zgłoszenia indentyfikacyjnego za pośrednictwem płatnika. Urzędy skarbowe we własnym zakresie wyznaczą płatnikom, dla których są właściwe ze względu na siedzibę płatnika określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o NIP - termin zaopatrzenia się w formularze zgłoszeń identyfikacyjnych. Wyznaczenie terminu nastąpi w formie postanowienia.

Urzędy skarbowe wyznaczą terminy dla płatników po zakończeniu rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Terminy dla organów rentowych będą wyznaczone po uzgodnieniu z danym organem.

6.

Osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, będące podatnikami podatku:

- rolnego i leśnego,

- od nieruchomości

W terminie wynikającym ze złożenia pierwszej deklaracji wymiarowej:

- za I półrocze do 28 lutego

- za II półrocze do 31 sierpnia lub pierwszej wpłaty raty podatku, tj. do 15 marca, 15 maja, 15 września albo 15 listopada

W terminie złożenia deklaracji wymiarowej - do dnia 15 stycznia lub wpłaty raty podatku do dnia 15 każdego miesiąca

art. 6 ust. 8 ustawy o NIP oraz

§ 9 i 10 rozp. w spr. p. roln.

art. 66 ust. 1 i 4 ustawy o lasach

art. 6 ust. 8 ustawy o NIP oraz art. 6 ust. 8 ustawy o p. i opł. lok.

7.

Osoby fizyczne będące podatnikami podatku:

- rolnego i leśnego

(wymiar jest ustalany

decyzją),

- od nieruchomości

(wymiar jest ustalany

decyzją)

W terminie pierwszej wpłaty raty podatku, tj. do 15 marca, 15 maja, 15 września albo 15 listopada

W terminie pierwszej wpłaty raty podatku - do dnia 15 każdego miesiąca

art. 6 ust. 8 ustawy o NIP oraz

§ 10 rozp. w spr. p. roln.

art. 66 ust. 4 ustawy o lasach

art. 6 ust. 8 ustawy o NIP oraz art. 6 ust. 7 ustawy o p. i opł. lok.

Uwaga

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o NIP, podmioty wymienione w poz. 6 i 7 niniejszej tabeli zwalnia się z obowiązku ewidencyjnego na okres 3 lat, jeżeli są one wyłącznie podatnikami podatków stanowiących dochody budżetów gmin.

Wykaz skrótów użytych w powyższej tabeli:

1. Ustawa o NIP - ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników (Dz. U. z 1995 r. Nr 142, poz. 702).

2. Ustawa o VAT - ustawa z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.).

3. Ustawa o p.d.o.p. - ustawa z dnia 15 lutego 1993 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.).

4. Ustawa o p.d.o.f. - ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 1993 r. Nr 90, poz. 416 z późn. zm.).

5. Rozp. w spr. rycz. ewidenc. - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 1995 r. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych oraz od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1995 r. Nr 148, poz. 722).

6. Rozp. w spr. karty podatkowej - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie karty podatkowej (Dz. U. z 1994 r. Nr 140, poz. 787 z późn. zm.).

7. Ustawa o p. roln. - ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 z późn. zm.).

8. Ustawa o lasach - ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. Nr 101, poz. 444 z późn. zm.).

9. Ustawa o p. i opł. lok. - ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 z późn. zm.).

10. Rozp. w spr. p. roln. - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 1990 r. w sprawie podatku rolnego (Dz. U. Nr 3, poz. 18).

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/1/5