DD9/DD2/033/60/KZU/2010/PK-131 - Zasady opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, w przypadku uzyskania w roku podatkowym przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w kwocie wyższej niż 150.000 euro.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 listopada 2010 r. Ministerstwo Finansów DD9/DD2/033/60/KZU/2010/PK-131 Zasady opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, w przypadku uzyskania w roku podatkowym przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w kwocie wyższej niż 150.000 euro.

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Minister Finansów zmienia, z urzędu interpretację indywidualną z dnia 10 kwietnia 2008 r., Nr IPPB1/415-34/08-2/ES, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w imieniu Ministra Finansów na wniosek Podatnika z dnia 8 stycznia 2008 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie zmiany formy opodatkowania, gdyż stwierdza jej nieprawidłowość.

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając - na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) - wydał w dniu 10 kwietnia 2008 r. w imieniu Ministra Finansów interpretację indywidualną dotyczącą zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie zmiany formy opodatkowania. Interpretacja wydana została na wniosek Podatnika z dnia 8 stycznia 2008 r.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w 2008 r. rozpoczął działalność gospodarczą jako całkowicie nowy podmiot gospodarczy i jako formę opodatkowania wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z tym Wnioskodawca zadał pytanie: Czy zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) osoba, która rozpoczyna wykonywanie działalności gospodarczej, może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym do końca 2008 r., mimo uzyskania przychodu w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro.

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) ma ona prawo jako osoba, która nie korzysta z opodatkowania w formie karty podatkowej i rozpoczyna działalność jako nowy podmiot gospodarczy (który nie istniał w roku podatkowym 2007) do płacenia zryczałtowanego podatku dochodowego do końca roku 2008 bez limitu. Nowe brzmienie art. 8 nie dotyczy bowiem osób, które rozpoczynają działalność po raz pierwszy w roku podatkowym.

Wydając w imieniu Ministra Finansów, na wniosek Podatnika, interpretację indywidualną Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe.

W świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego oraz przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne organ upoważniony stwierdził, iż "utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu następuje w każdym przypadku uzyskania przychodu w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro niezależnie od tego czy podatnik rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym czy też ją kontynuuje".

Tym samym uznano, że "Błędne jest więc stanowisko wnioskodawcy, że w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą mimo przekroczenia w roku podatkowym 2008 przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w kwocie 150.000 euro mogą z tej formy opodatkowania korzystać do końca roku podatkowego".

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Minister Finansów zważył co następuje.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Stosownie do art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

W myśl natomiast art. 8 ust. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r.) podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:

1.

wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro, lub

2.

wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150.000 euro.

Uwzględniając powyższe, należy stwierdzić, że jeżeli podatnik rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, z której przychody opodatkowane były w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zachowuje prawo do tej formy opodatkowania przez cały rok podatkowy, bez względu na wysokość przychodów, a więc także w przypadku, gdy przychody z tej działalności w tym samym roku przekroczą kwotę 150.000 euro.

W świetle powyższego stanu faktycznego i prawnego stwierdzenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, iż "Błędne jest więc stanowisko wnioskodawcy, że w przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą mimo przekroczenia w roku podatkowym 2008 przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w kwocie 150.000 euro mogą z tej formy opodatkowania korzystać do końca roku podatkowego" jest nieprawidłowe.

W związku z powyższym należało z urzędu, zmienić interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Zmieniona interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania zmienianej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi Ministra Finansów na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli Minister Finansów nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy), na adres: Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl