DD6/033/111/MDA/09/986 - Rozliczanie strat podatkowych przez grupy producentów rolnych korzystające ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 grudnia 2009 r. Ministerstwo Finansów DD6/033/111/MDA/09/986 Rozliczanie strat podatkowych przez grupy producentów rolnych korzystające ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Odpowiadając na pismo z dnia 20 października 2009 r. w sprawie możliwości rozliczenia strat podatkowych przez grupy producentów rolnych korzystające ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 49 oraz ust. 9 i 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop), Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Grupy producentów rolnych, jako osoby prawne będące podatnikami podatku dochodowego, utworzone w celu poprawy efektywności gospodarowania oraz organizacji sprzedaży produktów rolnych, korzystają z dodatkowych środków finansowych uzyskanych ze zwolnienia od podatku dochodowego. Konstrukcja przedmiotowego zwolnienia polega na tym, iż wolny od podatku jest dochód grupy producentów rolnych pochodzący ze sprzedaży produktów lub grup produktów, dla których grupa została utworzona, wyprodukowanych w gospodarstwach jej członków - w części wydatkowanej na rzecz członków tej grupy w roku podatkowym lub roku po nim następującym, m.in. na zakup środków produkcji przekazanych członkom. Dochody grupy podlegają zwolnieniu, jeżeli:

1)

pochodzą wyłącznie ze sprzedaży produktów wyprodukowanych w gospodarstwach członków tej grupy,

2)

zostaną wydatkowane w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na:

a)

zakup środków produkcji przekazanych członkom grupy producentów rolnych lub

b)

szkolenie członków tej grupy.

W myśl natomiast art. 7 ust. 5 updop w przypadku poniesienia przez podatnika straty, o której mowa w ust. 2 updop, tj. różnicy pomiędzy kosztami a przychodami podatkowymi, może on o tę stratę pomniejszyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wartości tej straty. Należy przy tym zastrzec, iż poniesiona przez grupę producentów rolnych strata na sprzedaży produktów nie jest stratą z całokształtu działalności, która na gruncie powołanego przepisu podlega odliczeniu od dochodu. Na podstawie przedmiotowego zwolnienia wolna od podatku jest tylko część dochodu wydatkowanego na określone cele. Jest to zatem ściśle przedmiotowe zwolnienie, które ma charakter warunkowy, to znaczy dotyczy ściśle określonych dochodów ze sprzedaży konkretnych produktów, które po spełnieniu ustawowych warunków mogą być wolne od podatku. Jeżeli grupa producentów rolnych nie dotrzyma warunku zwolnienia, tj. w okresie dwóch lat nie wydatkuje zwolnionego od podatku dochodu, wystąpi utrata prawa do zwolnienia i obowiązek korekty zeznania oraz zapłaty podatku wraz z odsetkami.

Nie będzie miała w tym przypadku zastosowania reguła zawarta w art. 7 ust. 4 updop. A zatem stratę, tj. koszty uzyskania przychodów i przychody, wynikające ze sprzedaży produktów, należy uwzględnić przy ustaleniu straty ogółem, obniżającej dochody w latach następnych.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2010/2/23