DD5-8213-26/DZQ/10/PK-306 - Podatek od nieruchomości jako koszt uzyskania przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 kwietnia 2010 r. Ministerstwo Finansów DD5-8213-26/DZQ/10/PK-306 Podatek od nieruchomości jako koszt uzyskania przychodu.

W odpowiedzi na pismo z dnia 8 marca br., przy którym przekazano zapytanie Dyrektora Izby Skarbowej w (...) z dnia 5 marca br. nr (...) dotyczące ustalenia, czy podatek od nieruchomości płacony przez Spółkę w toku realizacji inwestycji stanowi element kosztu wytworzenia środka trwałego, Departament Podatków Dochodowych uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Z akt sprawy wynika, iż w dniu 26 kwietnia 2006 r. Spółka C. Sp. z o.o. (dalej: Spółka) uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej specjalnej strefy ekonomicznej. W czerwcu 2006 r. Spółka zakupiła grunt pod budowę fabryki i rozpoczęła proces inwestycyjny. Po zakończeniu inwestycji w maju 2009 r. Spółka przejęła budynek fabryki do użytkowania. Podatek od nieruchomości płacony przez Spółkę, jako właściciela gruntu, w latach 2006-2008, tj. w okresie, w którym prowadzona była inwestycja, Spółka traktowała jako koszt inwestycyjny, zwiększający wartość początkową budowanego budynku produkcyjnego.

Departament DD zauważa, iż stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: updop) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Skoro zatem Spółka jest zobowiązana do ponoszenia wydatków na podatek od nieruchomości w związku z posiadaniem własności gruntu, kwota tego podatku stanowi koszt uzyskania przychodów, o którym mowa w ww. przepisie art. 15 ust. 1 updop.

Wydatki ponoszone przez Spółkę na podatek od nieruchomości zaliczane są, na podstawie art. 15 ust. 4d updop, w koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Zatem, zgodnie z art. 15 ust. 4e updop, wydatek z tego tytułu stanowi koszt podatkowy w dacie jego zaksięgowania w księgach rachunkowych.

Ponadto Departament DD informuje, iż dla daty uznania podatku od nieruchomości za koszt podatkowy nie ma znaczenia prowadzenie na tej nieruchomości inwestycji budowlanej. Podatek od nieruchomości ponoszony w trakcie inwestycji nie jest ponoszony w celu wytworzenia środka trwałego, lecz tylko w związku z faktem posiadania nieruchomości gruntowej.

Zatem kwoty podatku od nieruchomości nie można uznać za "inny koszt", o którym mowa w art. 16g ust. 4 updop, który jest zaliczany do wartości wytworzonego środka trwałego.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2010/3/20