DD4/PB6/033-0472-mk/JG/06/799 - Opodatkowanie w Polsce dochodów osoby fizycznej mieszkającej w Niemczech pełniącej funkcję dyrektora w polskiej spółce

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 sierpnia 2006 r. Ministerstwo Finansów DD4/PB6/033-0472-mk/JG/06/799 Opodatkowanie w Polsce dochodów osoby fizycznej mieszkającej w Niemczech pełniącej funkcję dyrektora w polskiej spółce

Pytanie podatnika

W jaki sposób należy opodatkować w Polsce dochody osoby fizycznej mającej miejsce zamieszkania w Niemczech pełniącej funkcję dyrektora w polskiej spółce?

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 14 maja 2003 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90),

Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Polski przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Niemczech.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Pan X jest obywatelem niemieckim oddelegowanym do pracy w Polsce. Podatnik pełni funkcję dyrektora produkcji i prokurenta w polskiej spółce. W związku z oddelegowaniem Podatnika do Polski zostały zawarte trzy umowy:

- umowa o pracę zawarta między Podatnikiem a polską spółką;

- umowa o oddelegowaniu Podatnika do pracy w Polsce, zawarta między Podatnikiem a spółką niemiecką (określająca dodatkowe składniki wynagrodzenia wypłacane w związku z oddelegowaniem);

- umowa zawarta między polską spółką i spółką niemiecką regulująca zasady obciążania polskiej spółki kosztami ponoszonymi i wypłacanymi przez spółkę niemiecką w związku z wypłacanym wynagrodzeniem.

Za świadczoną w Polsce pracę Podatnik otrzymuje wynagrodzenie z dwóch źródeł: część wynagrodzenia wypłaca spółka polska, drugą część wypłaca spółka niemiecka, która następnie obciąża wartością wypłaconych wynagrodzeń spółkę polską.

Podatnik zwraca się z prośbą o interpretację jego stanowiska w następujących kwestiach:

- miejsca opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu pełnienia funkcji dyrektora produkcji na rzecz polskiej spółki, oraz

- terminu i sposobu opodatkowania wynagrodzenia w części, która wypłacana jest bezpośrednio przez spółkę niemiecką.

Zdaniem Podatnika, w przedstawionym stanie faktycznym należy uznać, iż zgodnie z art. 15 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochód uzyskiwany w związku z pracą świadczoną na terytorium Polski podlega opodatkowaniu w Polsce. Ponadto, w stosunku do tej części wynagrodzenia, która wypłacana jest bezpośrednio przez spółkę niemiecką, wyłącznie na Podatniku spoczywa obowiązek odprowadzenia w Polsce zaliczek na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 44 ust. 1a i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa, zważono co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tzw. ograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art. 4a ustawy, powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska.

Stosownie do art. 15 ust. 1 umowy z dnia 14 maja 2003 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, uposażenia, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca najemna wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tak wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Natomiast, zgodnie z art. 15 ust. 2 umowy, bez względu na postanowienia art. 15 ust. 1, wynagrodzenie, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie, podlega opodatkowaniu tylko w pierwszym Państwie, jeżeli:

- odbiorca przebywa w drugim Państwie przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni podczas dwunastomiesięcznego okresu, rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym, i

- wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim Państwie, i

- wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie.

W świetle powyższych przepisów, wynagrodzenia osób mających miejsce zamieszkania w Niemczech wykonujących pracę na terytorium Polski mogą być opodatkowane zarówno w Polsce jak i w państwie ich rezydencji, czyli w Niemczech.

Natomiast, art. 15 ust. 2 umowy określa wyjątek od powyższej zasady, zgodnie z którym takie wynagrodzenia podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji, czyli w Niemczech, o ile łącznie zostaną spełnione określone w tym artykule warunki. Niespełnienie któregokolwiek z tych warunków powoduje, iż wynagrodzenie pracowników podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 umowy, czyli w Niemczech oraz w Polsce.

Odnosząc się do kwestii obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od części wynagrodzenia wypłacanej bezpośrednio przez spółkę niemiecką, Minister Finansów informuje, iż zgodnie z art. 44 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy uzyskujący dochody ze stosunku pracy z zagranicy bez pośrednictwa płatników, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w art. 44 ust. 3a ustawy.

Stosownie do art. 44 ust. 3a ustawy, podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje według ustalonego wzoru. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu. Podatnik przy obliczaniu zaliczki może stosować zamiast stawki 19% odpowiednio stawkę 30%, 40%.

Natomiast art. 44 ust. 3d ustawy stanowi, iż podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 2a, uzyskujący z zagranicy dochody z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku pracy, są obowiązani wpłacać zaliczki na zasadach określonych w ust. 3a i 3c, po przekroczeniu okresu, który zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi warunek wyłączenia z opodatkowania tych dochodów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; w tym przypadku przy obliczaniu pierwszej zaliczki podatnik jest obowiązany uwzględnić dochody uzyskane od początku roku podatkowego.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów uważa, iż prawidłowe jest stanowisko Podatnika, zgodnie z którym dochód uzyskany z tytułu pracy wykonywanej na terytorium Polski podlega opodatkowaniu w Polsce. W przypadku Podatnika nie znajdzie zastosowania wyjątek określony w art. 15 ust. 2 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, gdyż zarówno pobyt Podatnika w Polsce wynosi powyżej 183 dni podczas dwunastomiesięcznego okresu rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym, jak również uzyskiwane przez Podatnika wynagrodzenie jest wypłacane w części bezpośrednio przez polskiego pracodawcę a w części przez firmę niemiecką lecz w imieniu polskiego pracodawcy. Oznacza to, iż całość wynagrodzenia Podatnika uzyskiwanego w związku z pracą w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce od początku okresu, w którym Podatnik rozpoczął wykonywać pracy.

Jednocześnie, w stosunku do części wynagrodzenia wypłacanej bezpośrednio przez spółkę niemiecką, prawidłowe jest stanowisko Podatnika, iż na zasadach określonych art. 44 ust. 1a i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spoczywa na nim obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w Polsce w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni oraz składania w tym terminie deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu (PIT-53).

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl