DD4/033-0740-IK/07/1282 - Opodatkowanie emerytury otrzymywanej z Irlandii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 listopada 2007 r. Ministerstwo Finansów DD4/033-0740-IK/07/1282 Opodatkowanie emerytury otrzymywanej z Irlandii.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 13 listopada 1995 r., między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1996 r. Nr 29, poz. 129, z późn. zm.),

Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko w sprawie dotyczącej opodatkowania otrzymywanej z Irlandii emerytury.

UZASADNIENIE

Jak wynika ze stanu faktycznego, przedstawionego we wniosku, mąż Podatniczki - P pracował w Irlandii. W związku ze śmiercią męża, w 2007 r. Podatniczka otrzymała powiadomienie z Pensions Services Office - Depatment of social, Community and Family Affairs Collage Road w S o przyznaniu emerytury po śmierci męża (Widowʼs Contibutory Pension).

Zdaniem Podatniczki, emerytura otrzymywana z Irlandii może podlegać opodatkowaniu w Polsce. W związku z czym, Podatniczka zwraca się również z pytaniami o sposób opodatkowania w Polsce tego świadczenia.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono, co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Powołany przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy).

Zgodnie z art. 18 ust. 1 umowy, z uwzględnieniem postanowień art. 19 ust. 2, emerytury i inne podobne świadczenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu jej wcześniejszego zatrudnienia oraz każda renta wypłacana takiej osobie podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Natomiast w wersji angielskiej tego przepisu wynika, że reguluje on opodatkowanie emerytur i podobnych świadczeń z tytułu wcześniejszego zatrudnienia (a nie "...jej wcześniejszego zatrudnienia..." jak brzmi to w wersji polskiej).

Należy zauważyć, że w polskiej wersji językowej znajduje się błąd wynikający z niewłaściwego przetłumaczenia z języka angielskiego na język polski przepisu art. 18 ust. 1 umowy.

Prawidłowo zatem przepis ten powinien brzmieć: emerytury i inne podobne świadczenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu wcześniejszego zatrudnienia oraz każda renta wypłacana takiej osobie podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Z powyższego zapisu wynika, że świadczenia (emerytury i inne podobne świadczenia) związane z wcześniejszą pracą najemną - z uwzględnieniem art. 19 ust. 2 umowy, otrzymywane z Irlandii, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce.

Odnośnie opodatkowania emerytur, o których mowa w umowie polsko - irlandzkiej o unikaniu podwójnego opodatkowania należy zauważyć, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierane przez Polskę, wzorowane są na Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Polska, jako państwo członkowskie OECD, przestrzega zasad i zaleceń wypracowanych w ramach Komitetu Podatkowego tej Organizacji. Według Komentarza do art. 18 Modelowej Konwencji, rodzaje wypłat objętych tym artykułem obejmują nie tylko emerytury wypłacane bezpośrednio byłym pracownikom najemnym lecz również innym beneficjentom (np. żyjącym współmałżonkom, współżyjącym lub dzieciom pracowników) oraz inne podobne świadczenia jak renty starcze z tytułu dawnego zatrudnienia.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny stwierdzić należy, że otrzymywana przez Panią XX z Irlandii emerytura podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl