DD4-033-0600/ZKK/07/1050 - Opodatkowanie w Polsce dochodów uzyskanych na terytorium Niemiec w 2007 r. w zakresie postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 października 2007 r. Ministerstwo Finansów DD4-033-0600/ZKK/07/1050 Opodatkowanie w Polsce dochodów uzyskanych na terytorium Niemiec w 2007 r. w zakresie postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 14 maja 2003 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90),

Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych na terytorium Niemiec w 2007 r. w zakresie postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

UZASADNIENIE

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Podatnik ma stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Jest emerytem. Uzyskuje dochody od organizacji niemieckiej z tytułu umowy (Honorarvertrag) podpisanej na okres od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. realizującej projekt Lanterna Futuri w ramach współpracy w trójkącie przygranicznym. Podatnik prowadzi warsztaty dla uczniów polskich szkół najczęściej na terytorium Polski. Podatnik informuje, iż jego wynagrodzenie przekazywane jest po kilkunastu tygodniach od zakończenia kolejnej fazy projektu. Zostało ono określone w wysokości 250 euro miesięcznie plus należność za prowadzenie warsztatów dla młodzieży.

Zdaniem Podatnika, z dochodów uzyskanych w 2007 r. od niemieckiej organizacji powinien rozliczyć się w przyszłym r. w Polsce na zasadach ogólnych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono, co następuje.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przepis art. 4a tej ustawy stanowi, iż wymieniony wyżej przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 polsko - niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywanego wolnego zawodu albo z innej działalności o samodzielnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta dysponuje stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie, w celu wykonywania swej działalności. Jeżeli dysponuje ona taką stałą placówką, wówczas dochód może być opodatkowany w drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce.

Stosownie do art. 14 ust. 2 ww. umowy, określenie "wolny zawód" obejmuje w szczególności samodzielnie wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą lub edukacyjną, jak również samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, adwokatów i radców prawnych, inżynierów, architektów, dentystów, doradców podatkowych i biegłych rewidentów.

Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów stwierdza, iż do dochodów osiąganych przez Podatnika w 2007 r. na terytorium Niemiec zastosowanie ma przepis art. 14 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W związku z powyższym, zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. umowy, dochód Podatnika podlega opodatkowaniu wyłącznie w państwie jego rezydencji, czyli w Polsce.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl