DD3/033/2/CRS/13/PK-2304/12/RD-50345/13

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 maja 2013 r. Ministerstwo Finansów DD3/033/2/CRS/13/PK-2304/12/RD-50345/13

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 21 listopada 2012 r. Nr IPPB4/415-749/12-2/MP, wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania stypendium naukowego dla wybitnego młodego naukowca, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - działając na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) - wydał w imieniu Ministra Finansów interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych. Interpretacja wydana została na ww. wniosek złożony w dniu 7 września 2012 r.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Dnia 4 listopada 2011 r. pomiędzy Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Minister) a Instytutem (Jednostka) została zawarta umowa, której przedmiotem jest finansowanie stypendium naukowego ustanowionego przez Ministra. Środki finansowe przyznane przez Ministra są przekazywane na podstawie odrębnej umowy pomiędzy Jednostką a Wnioskodawczynią, zawartej dnia 10 listopada 2011 r. Zgodnie z jej treścią, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał Jednostce środki finansowe tytułem stypendium naukowego dla wybitnego młodego naukowca. Stypendium zostało przyznane na okres 36 miesięcy, wypłacane zgodnie z umową podpisaną przez Wnioskodawczynię z Jednostką, w miesięcznych ratach po 3.830,00 zł brutto każda, w okresie od 4 listopada 2011 r. do 31 października 2014 r. Przekazywane stypendium jest pomniejszone o podatek dochodowy od osób fizycznych. W okresie obowiązywania umowy, Wnioskodawczyni zobowiązana jest do prowadzenia działalności naukowej (a w przypadku jej zaprzestania - do zwrotu stypendium).

Stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców są przyznawane na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 września 2010 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne oraz stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców (Dz. U. Nr 179, poz. 1204), wynikającego z ustawy o finansowaniu nauki z dnia 30 kwietnia 2010 r. (Dz. U. Nr 96, poz. 615).

Zgodnie z treścią ww. rozporządzenia, Minister przyznaje stypendia naukowe corocznie, na podstawie wniosków zgłoszonych przez rady naukowe, rady wydziałów, lub inne organy reprezentujące jednostkę naukową, w której zatrudniony jest młody naukowiec. Przy ocenie wniosków bierze się pod uwagę:

* poziom prowadzonych badań naukowych,

* dotychczasowy dorobek naukowy, w tym nagrody, wyróżnienia krajowe i zagraniczne,

* dotychczasowy dorobek w zakresie zastosowań praktycznych prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych,

* znaczenie prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych dla realizacji celów polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa,

* stopień, w jakim prowadzone badania stanowią istotny wkład w rozwój danej dyscypliny naukowej,

* prawidłowość wykorzystania przez kandydata wcześniej przyznanych środków finansowych na badania naukowe lub prace rozwojowe,

* udział w realizacji projektów międzynarodowych, w tym projektów współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej,

* udział w stażach i stypendiach zagranicznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy stypendium naukowe dla wybitnych młodych naukowców, przyznane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie przepisów ustawy o finansowaniu nauki, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 39), zwolnione od podatku dochodowego są stypendia otrzymane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym, oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

W opinii Wnioskodawczyni, stypendium Ministra dla wybitnych młodych naukowców należy utożsamić z "innymi stypendiami naukowymi i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego dla spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego". Zgodnie z przytoczonym zapisem, aby omawiane stypendium było zwolnione od podatku, muszą być spełnione trzy warunki:

1. Musi to być stypendium naukowe.

2. Zasady jego przyznawania muszą zostać zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.

3. Minister powinien zasięgnąć opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Ad. 1.

Przyznane stypendium ma niewątpliwie charakter stypendium naukowego, co wynika z zasad konkursowych, wymogów wobec kandydatów w konkursie o stypendium oraz późniejszych obowiązków nałożonych na Stypendystę w okresie pobierania stypendium, a wreszcie samej nazwy stypendium. Beneficjentami są wybitni młodzi naukowcy, czyli kategoria pracowników naukowych wyróżniających się nie tylko swoim młodym wiekiem, ale przede wszystkim osiągnięciami naukowymi.

Ad. 2.

W przypadku ww. stypendium, Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego nie tylko zatwierdził, ale nawet określił zasady przyznawania stypendium w rozporządzeniu z dnia 9 września 2010 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne oraz stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców (Dz. U. Nr 179, poz. 1204). Jest to niewątpliwie czynność wykraczająca poza wymagane zatwierdzenie. W przypadku wydania aktu prawnego, określającego zasady przyznawania stypendiów przez sam organ uprawniony do zatwierdzania tych zasad, mamy do czynienia z autozatwierdzeniem, gdyż w jednym organie skupiły się kompetencje zarówno ukształtowania regulacji stypendialnej, jak i kontroli prawidłowości tej regulacji.

Ad. 3.

Zgodnie z treścią rozporządzenia, które określa kryteria i tryb przyznawania stypendiów dla wybitnych młodych naukowców (paragraf 2 ust. 6), "w ramach konsultacji społecznych projekt rozporządzenia został skierowany do zaopiniowania do instytucji i organizacji reprezentujących środowisko naukowe", wśród których wymieniona jest także Rada Główna Szkolnictwa Wyższego.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe stwierdzenia, stanowisko Wnioskodawczyni względem pytania jest następujące: stypendium jest zwolnione od podatku.

Identyczne stanowisko przedstawił Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną Ministra Finansów (sygn. akt II FSK 2617/10). Wyrok wydany został w odniesieniu do stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, przyznanego w oparciu o wcześniejsze rozporządzenie (z dnia 21 września 2007 r.), jednak NSA zauważył, że orzeczenie pozostaje aktualne także w obecnym stanie prawnym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów, w interpretacji indywidualnej z dnia 21 listopada 2012 r. Nr IPPB4/415-749/12-2/MP uznał, że stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe. Powyższe rozstrzygnięcie Dyrektor Izby Skarbowej podjął w oparciu o przytoczone brzmienie art. 9 ust. 1, art. 20 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego opisu stanu faktycznego Minister Finansów stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą", wolne od podatku dochodowego są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Na podstawie powyższego przepisu ze zwolnienia korzystają dwie grupy stypendiów.

Pierwsza grupa, obejmuje stypendia otrzymywane na podstawie przepisów ustawowych i dotyczy:

* stypendiów otrzymywanych na podstawie ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595, z późn. zm.),

* stypendiów doktoranckich otrzymywanych na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.).

Druga grupa, dotyczy innych stypendiów naukowych i za wyniki w nauce, które mogą być przyznawane przez różnego rodzaju instytucje (np. szkoły), organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego, czy organizacje społeczne, w ramach prowadzonej przez nie działalności.

W przypadku tego rodzaju stypendiów, aby zachowany został charakter stypendiów (naukowych i za wyniki w nauce), ustawodawca wprowadził dodatkowy warunek dla zastosowania omawianego zwolnienia, tj. konieczność zatwierdzenia zasad ich przyznawania przez właściwego ministra do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, bowiem wyłącznie te organy są kompetentne do potwierdzenia charakteru przyznawanych stypendiów.

Należy przy tym podkreślić, że użyte w analizowanym przepisie pojęcie "zatwierdzone" w odniesieniu do zasad przyznawania omawianych stypendiów oznacza, że dopiero zakończenie procesu zatwierdzania umożliwia zastosowanie powyższego zwolnienia podatkowego. Jeżeli zatem procedurę zatwierdzania kończy decyzja ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania albo do spraw szkolnictwa wyższego, to możliwość zwolnienia od podatku stypendiów, których dotyczy, istnieje dopiero od dnia jej wydania.

Na mocy art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615, z późn. zm.) minister właściwy do spraw nauki przyznaje corocznie, na podstawie złożonych wniosków, stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców zatrudnionych w jednostkach naukowych i prowadzących działalność naukową. Stypendia przyznaje się na okres nie dłuższy niż 3 lata, w wysokości miesięcznej nieprzekraczającej minimalnej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla stanowiska profesora zwyczajnego zatrudnionego w uczelni publicznej.

Szczegółowe zasady przyznawania tego rodzaju stypendiów reguluje rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 września 2010 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne oraz stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców (Dz. U. Nr 179, poz. 1204).

Dla objęcia stypendium naukowego zwolnieniem z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy wystarczające jest zatem zatwierdzenie przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego zasad przyznawania tego stypendium, po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Warunek ten należy uznać za spełniony także wówczas, gdy zasady przyznawania stypendiów naukowych zostały uregulowane przez samego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wydanym przez niego rozporządzeniu po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego w trybie art. 45 ust. 2 pkt 4 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym. Ponadto o naukowym charakterze przedmiotowych stypendiów przesądza ustawa o zasadach finansowania nauki.

Biorąc pod uwagę powyższe uznać należy, że art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy ma także zastosowanie do stypendiów naukowych przyznanych na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o zasadach finansowania nauki.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku złożonym w dniu 7 września 2012 r. należy uznać za prawidłowe.

Z tych względów należało z urzędu zmienić interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 21 listopada 2012 r. Nr IPPB4/415-749/12-2/MP, gdyż stwierdzono jej nieprawidłowość.

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

POUCZENIE

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm., zwanej dalej "ustawą"). Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi Ministra Finansów na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli Minister Finansów nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy), na adres: Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl