DD2/0602/9/MWJ/2013/RWPD-18444 - Działalność wykonywana w ramach wolnego zawodu w świetle podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 marca 2013 r. Ministerstwo Finansów DD2/0602/9/MWJ/2013/RWPD-18444 Działalność wykonywana w ramach wolnego zawodu w świetle podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z wystąpienia wynika, że przedmiotem działalności jest wykonywanie zdjęć ślubnych, spotów reklamowych oraz nagrywanie filmów z imprez okolicznościowych, takich jak śluby, chrzciny, wesela. Na tle takiego stanu faktycznego zadano pytanie, czy tego rodzaju działalność może być uznana za prowadzenie działalności w ramach wolnego zawodu.

Odnosząc się do zadanego pytania, przede wszystkim należy wskazać, że ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) nie zawiera definicji wolnego zawodu.

Wolny zawód został zdefiniowany jedynie w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.). Na gruncie przepisów tej ustawy przychody osiągane w ramach wolnego zawodu są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym (...), w definicji wolnego zawodu określonej w art. 4 ust. 1 pkt 11, wymienia wolne zawody, które mogą korzystać - w warunkach określonych w tej ustawie - z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. Do zawodów tych ustawodawca zaliczył lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny.

Zgodnie z powołanym art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...), wolny zawód to pozarolniczą działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, tłumaczy oraz nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny, jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

W związku z powyższym działalność polegająca na wykonywaniu zdjęć ślubnych, spotów reklamowych oraz nagrywaniu filmów z imprez okolicznościowych, takich jak śluby, chrzciny, wesela, nie stanowi działalności prowadzonej w ramach wolnego zawodu w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...).

Przedmiotowa działalność nie może być uznana za prowadzenie działalności w ramach wolnego zawodu również na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skoro ustawa ta nie zawiera definicji wolnego zawodu.

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody osiągane z tytułu wykonywania zdjęć ślubnych, spotów reklamowych oraz nagrywania filmów z imprez okolicznościowych, takich jak śluby, chrzciny, wesela, mogą stanowić przychody z działalności wykonywanej osobiście albo przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przychody z działalności wykonywanej osobiście określają przepisy art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród przychodów z działalności wykonywanej osobiście ustawa wymienia m.in. przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Jeżeli zatem np. wykonywanie spotów reklamowych nie jest przedmiotem działalności gospodarczej i odbywa się na zlecenie osoby prawnej, to źródłem przychodu z tego tytułu jest działalność wykonywana osobiście.

Z kolei przychody z tytułu działalności, o której mowa w wystąpieniu poselskim, będą zaliczane do pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli działalność ta będzie odbywała się w warunkach określonych w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jednocześnie nie będą zachodziły przesłanki określone w art. 5b ust. 1 tej ustawy.

Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych pozarolniczą działalnością gospodarczą jest:

1)

działalność zarobkowa, wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

2)

polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

3)

polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w ustawie.

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że źródłem przychodów z tytułu działalności polegającej na wykonywaniu zdjęć ślubnych, spotów reklamowych oraz nagrywaniu filmów z imprez okolicznościowych, takich jak śluby, chrzciny, wesela, może być działalność wykonywana osobiście albo pozarolniczą działalność gospodarcza. Przedmiotowa działalność nie może być jednak uznana za prowadzenie działalności w ramach wolnego zawodu.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2013/2/27-28