DD/PB6/033-0477-SM6-3012/06/HM/JP - Opodatkowanie dochodów z tytułu wynagrodzenia z pracy wykonywanej na pokładzie statku, jeżeli siedziba prawna przedsiębiorstwa mieści się na Cyprze

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 września 2006 r. Ministerstwo Finansów DD/PB6/033-0477-SM6-3012/06/HM/JP Opodatkowanie dochodów z tytułu wynagrodzenia z pracy wykonywanej na pokładzie statku, jeżeli siedziba prawna przedsiębiorstwa mieści się na Cyprze

Pytanie podatnika

Podatnik zwrócił się z pytaniem czy do unikania podwójnego opodatkowania uzyskiwanych przez niego dochodów z tytułu pracy wykonywanej na pokładzie statku morskiego będzie miała zastosowanie umowa zawarta między Polską a Cyprem czy też umowa między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Odpowiedź

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 4 czerwca 1992 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523),

Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku, dotyczące opodatkowania dochodów z tytułu wynagrodzenia z pracy wykonywanej na pokładzie statku, którego siedziba prawna przedsiębiorstwa mieści się na Cyprze.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Podatnik będący polskim rezydentem dla celów podatkowych w 2004 r. otrzymał propozycję pracy na pokładzie statku morskiego. Pośrednikiem było przedsiębiorstwo ze Szkocji, które skierowało Podatnika do pracodawcy mającego prawną siedzibę na Cyprze. Jednocześnie część czynności zarządczych spółki cypryjskiej zostało powierzonych spółce mającej siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Podatnik zwrócił się z pytaniem czy do unikania podwójnego opodatkowania uzyskiwanych przez niego dochodów z tytułu pracy wykonywanej na pokładzie statku morskiego będzie miała zastosowanie umowa zawarta między Polską a Cyprem czy też umowa między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Zdaniem Podatnika w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a Cyprem.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy zważono, co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), osoby fizyczne podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Jednocześnie art. 4a ustawy stanowi, iż przepisy art. 3 ust. 1 ustawy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W stosunku do dochodów uzyskanych przez Podatnika z tytułu pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku mającego siedzibę prawną przedsiębiorstwa na Cyprze ma zastosowanie przepis art. 15 ust. 3 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Cyprem, zgodnie z którym wynagrodzenia z pracy najemnej, wykonywanej na pokładzie statku, eksploatowanego w komunikacji międzynarodowej, mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym mieści się siedziba prawna przedsiębiorstwa.

Oznacza to, że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Cyprem wiąże opodatkowanie dochodu z tytułu pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku z państwem, w którym znajduje się siedziba prawna przedsiębiorstwa eksploatującego statek w komunikacji międzynarodowej. W konsekwencji fakt, że część czynności zarządczych spółki cypryjskiej zostało powierzonych spółce mającej siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie ma znaczenia przy ustalaniu umowy, która będzie miała zastosowanie w powyższym przypadku.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny uznać należy, iż dochody uzyskane przez Podatnika z tytułu pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku, eksploatowanego przez przedsiębiorstwo, którego siedziba prawna znajduje się na Cyprze, mogą być opodatkowane zarówno na Cyprze jak i w Polsce. Jednakże w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania określoną w art. 24 ust. 1 lit. a) i ust. 4 polsko - cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (metoda wyłączenia z progresją) w związku z art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oznacza to, iż w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochód osiągnięty przez Podatnika za granicą, zwolniony z opodatkowania na podstawie polsko - cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak dla ustalenia stawki podatku od pozostałego dochodu - osiągniętego w Polsce - stosuje się stawkę podatku, właściwą dla całego dochodu.

Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odpowiedź nie jest wiążąca dla Podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl