DD/415-13/07 - Czy i w jakim momencie otrzymane zaliczki na poczet ceny za zbywane udziały w spółce z o.o. przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży tych udziałów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 kwietnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Pile DD/415-13/07 Czy i w jakim momencie otrzymane zaliczki na poczet ceny za zbywane udziały w spółce z o.o. przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży tych udziałów podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Wspólnicy spółki cywilnej wnioskiem z dnia 8 marca 2007 r. zwrócili się o udzielenie informacji w następującej sprawie: będąc współwłaścicielami na prawach współwłasności łącznej, udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością - zawarli przedwstępną umowę sprzedaży tychże udziałów. Na podstawie tej umowy przyszły nabywca udziałów wypłacił wspólnikom zaliczkę. Jednocześnie strony ustaliły kolejne terminy i kwoty wypłat zaliczek na poczet ceny za zbywane udziały. Ponadto strony ustaliły, iż w przypadku niezawarcia przyrzeczonej umowy, wypłacone zaliczki będą podlegały zwrotowi w całości.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego, podatnicy zwracają się z pytaniem, czy i w jakim momencie otrzymane zaliczki w 2006 r. i 2007 r., podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem wnioskodawców, przedmiotowe zaliczki będą podlegały zaliczeniu do przychodów z kapitałów pieniężnych w dniu zawarcia umowy zbycia udziałów.

Dokonując oceny stanu faktycznego i przedstawionego stanu prawnego należy stwierdzić, że przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną - zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowią przychody z kapitałów pieniężnych.

Podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną wynosi 19% uzyskanego dochodu - w myśl art. 30b ust. 1 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast, zgodnie z ust. 5 i 6 w cyt. art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dochodów, o których mowa wyżej nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz 30c tejże ustawy, a podatnik jest obowiązany po zakończeniu roku podatkowego wykazać je w odrębnym zeznaniu podatkowym PIT-38, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy.

W myśl art. 180 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037) - zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz jego zastawienie powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. W momencie zbycia udziału następuje przeniesienie praw i obowiązków wynikających z jego posiadania na nabywcę.

Sporządzona przez wnioskodawców przedwstępna umowa sprzedaży udziałów nie jest umową zobowiązującą do przeniesienia własności, lecz do zawarcia umowy przyrzeczonej. W treści umowy przedwstępnej jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy. Umowę taką można zawrzeć np. w sytuacji, gdy niezwłoczne zawarcie umowy definiowanej jest niemożliwe ze względu na istniejące przeszkody prawne lub faktyczne, a strony chcą zapewnić siebie o zawarciu takiej umowy w przyszłości. Na podstawie umowy przedwstępnej nie można domagać się spełnienia tych świadczeń, do których strony mają się zobowiązać dopiero w umowie przyrzeczonej - art. 389 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

W świetle wyżej przedstawionego stanu prawnego należy uznać, iż datą, w której powstanie przychód z kapitałów pieniężnych po stronie zbywcy udziałów będzie dzień, w którym nastąpi przeniesienie prawa własności udziałów na rzecz innego podmiotu, czyli z chwilą zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży udziałów.

Reasumując, w opisanym stanie prawnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile uznaje za prawidłowe przedstawione stanowisko podatnika, zawarte we wniosku z dnia 8 marca 2007 r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl