DB-III.3120.211.2011.JH - Podatnik podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 grudnia 2011 r. Urząd Miejski w Bielsku-Białej DB-III.3120.211.2011.JH Podatnik podatku od nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Prezydent Miasta działając na podstawie: art. 13 § 1 pkt 1, art. 14c, art. 14j, art. 143 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 1 grudnia 2011 r. przez Zakład z siedzibą w Bielsku- Białej o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego

postanawiam

uznać stanowisko strony za nieprawidłowe stwierdzając, iż Zakład posiadając w trwałym zarządzie nieruchomość będącą własnością jednostki samorządu terytorialnego jest podatnikiem podatku od nieruchomości. Sytuacja ta nie zmieni się również gdy trwały zarządca odda część nieruchomości w posiadanie zależne na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia itp.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art. 14j ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości interpretacje indywidualne wydaje wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa.

W dniu 1 grudnia 2011 r. zgodnie z właściwością, wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Zakładu o rozstrzygnięcie:

- Czy Zakład zobowiązany jest do odprowadzania podatku od nieruchomości za część powierzchni wynajmowanej agencji bankowej w budynku oddanym w trwały zarząd Zakładowi, czy też do odprowadzania podatku zobowiązany jest podmiot (bank) wynajmujący pomieszczenie na podstawie zawartej z Zakładem umowy najmu.

Podatnik przedstawił stan faktyczny oraz własną ocenę prawną tego stanu.

Zakład w Bielsku-Białej, jako zakład budżetowy na podstawie nadanego mu statutu administruje nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Bielsko-Biała i w związku z tym jest podatnikiem podatku od nieruchomości.

Na podstawie decyzji z dnia 17 maja 1995 r. otrzymał w trwały zarząd budynek, w którym ma swoją siedzibę.

Zakład zawarł umowę z bankiem na najem części pomieszczeń w ww. budynku. Pomieszczenia te wykorzystywane są przez agencję bankową do świadczenia usług bankowych.

Stanowisko Strony: Zakład powołując się na art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych uznał, że podatnikiem podatku od nieruchomości w przedstawionej sprawie jest bank wynajmujący lokal na prowadzenie działalności gospodarczej.

Organ podatkowy stanowisko Strony uznaje za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.), podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące: posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:

a)

wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości.

Przykładem innego tytułu prawnego nieruchomości w rozumieniu ww. artykułu jest przekazanie nieruchomości w trwały zarząd na podstawie decyzji administracyjnej.

Podatnikiem podatku od nieruchomości będzie w takim przypadku podmiot, na rzecz którego przedstawiciel Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego ustanowił zarząd nieruchomością. Sytuacja ta nie zmieni się także, gdy zarządca odda nieruchomość innemu posiadaczowi na podstawie umowy najmu czy też dzierżawy.

Oznacza to, że jeżeli umowa dzierżawy lub najmu nieruchomości należącej do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego nie zostanie zawarta z właścicielem, a na przykład z zarządcą, podatnikiem podatku od nieruchomości pozostaje nadal zarządca pod warunkiem, że tytuł prawny pochodzi bezpośrednio od właściciela nieruchomości. (Wyrok NSA w Warszawie z 5 września 2006 r. II FSK 1090/05,wyrok WSA z Wrocławia z dnia 19 grudnia 2006 r. I SA/Wr 296/06).

Należy również zauważyć, że zarządzający nieruchomością nie wykonuje uprawnień właścicielskich Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, lecz działa jedynie w granicach zakreślonych ustawowym zarządem, a w związku z tym umowa z nim zawarta nie jest umową zawartą z właścicielem.

Mając na uwadze powyższe w analizowanym przypadku podatnikiem podatku od nieruchomości pozostaje Zakład.

W związku z powyższym orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu wydającego interpretację do usunięcia naruszenia prawa, w terminie 14 dni od dnia doręczenia interpretacji.

Skargę wnosi się w 2 egzemplarzach, za pośrednictwem organu wydającego interpretację, w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa (art. 47, art. 52 § 3, art. 53 § 2, art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153 poz. 1270 z późn. zm.)

Opublikowano: bip.um.bielsko.pl