D2-443/82/05 - Obniżenie podatku należnego przy zakupie usług gastronomicznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 grudnia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie D2-443/82/05 Obniżenie podatku należnego przy zakupie usług gastronomicznych

Czy na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług Sp. z o.o. ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony od zakupu usług gastronomicznych, które stanowią element kalkulacyjny przy wynajmie sali konferencyjnej?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku NF/271/2005 z dnia 6 października 2005 r. (uzupełnionym pismem NF/300.2005 w dniu 16 listopada 2005 r.) o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2005 r. wpłynął wniosek … Spółka z o.o. (uzupełniony pismem NF/300/2005 z dnia 14 listopada 2005 r. wpływ do tut. Organu w dniu 16 listopada 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o … prowadzi działalność m.in. w zakresie wynajmu sal konferencyjnych na przeprowadzenie szkoleń współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Na podstawie zawartej umowy w kosztach wynajmu sali zawarta jest opłata za: konsumpcję przeznaczoną dla szkolonych osób, odpowiednie oświetlenie i nagłośnienie. Spółka dokonuje zakupów usług gastronomicznych od podmiotów prowadzących działalność w tym zakresie. Usługi te stanowią element kalkulacyjny kosztu wynajmu sali łącznie z oświetleniem, nagłośnieniem oraz doprowadzeniem kabli do urządzeń elektrycznych. Powyższa usługa jest dokumentowana fakturą VAT wg stawki 22 % jako usługa wynajmu sali. Usługa gastronomiczna nie jest fakturowana oddzielnie na fakturze.

i postawiono pytanie:

1. Czy na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług Sp. z o.o. ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony zawarty w fakturach zakupu usług gastronomicznych. Sp. z o.o. nie jest podatnikiem świadczącym usługi w zakresie przewozu osób, nie świadczy również usług turystyki, ale zakupione posiłki odsprzedaje zgodnie z zawartą umową.

i zajęto następujące stanowisko:

Sp. z o.o. uważa, że ma prawo do odliczenia całości podatku VAT naliczonego zawartego w fakturach zakupu usług konsumpcyjnych, ponieważ wartość zakupu usług konsumpcyjnych stanowi element kalkulacji ceny netto i usługa ta jest kosztem uzyskania przychodów z tyt. najmu.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika; usług noclegowych i gastronomicznych z wyjątkiem:

a. przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,

b. nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

W innych przypadkach nabycia przez podatnika usług gastronomicznych, podatek naliczony wykazany na fakturach dokumentujących zakup tych usług nie podlega odliczeniu.

Zatem, jeżeli Spółka z o.o. dokonuje zakupu usług gastronomicznych to nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Jednocześnie tut. organ zauważa, że w przedstawionym stanie faktycznym, każda ze świadczonych usług (wynajem sali konferencyjnej i usługa gastronomiczna) powinna być fakturowana w odrębnych pozycjach na fakturze, lub na oddzielnych fakturach wg stawek VAT właściwych dla tych czynności.

Pouczenie

Informuję się, że załączniki złożone wraz z pismem NF/300/2005 z dnia 14 listopada 2005 r. nie zostały poddane ocenie, a interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl